Pozorujete na svojej pleti rozšírené póry? Nejde o nič nezvyčajné. Ich výskyt je pomerne bežný, aj keď na mastnej pleti sa objavujú častejšie. Správnou starostlivosťou o pleť je možné ich do určitej miery eliminovať a držať pod kontrolou.
- Čo sú to póry?
- Ako sa zbaviť rozšírených pórov a ako im predchádzať?
- Aké aktívne látky sú účinné v boji proti veľkým pórom?
- Kedy vyhľadať odborníka?
Čo sú to póry?
Póry sú bežnou súčasťou našej pokožky. Ide o drobné otvory vlasových folikulov a mazových žliaz. Sú na celom tele, najviac však na tvári v tzv. T-zóne. Zabezpečujú dýchanie pokožky a vylučovanie nečistôt a kožného mazu (sébum). Okrem toho zohrávajú dôležitú úlohu v starostlivosti o pleť, keďže sa podieľajú na absorpcií účinných látok nanášaných na pleť. V dôsledku nesprávnej starostlivosti môže dôjsť k ich rozšíreniu a upchávaniu, čo sa preukáže vznikom komedónov, tzv. „čiernych bodiek“. Rozšírené a upchaté póry nepredstavujú zdravotný problém, ide len o estetickú záležitosť.
Príčiny vzniku veľkých pórov:
- genetická predispozícia,
- vek – starnutím stráca pokožka elasticitu, čo môže spôsobiť rozširovanie pórov,
- typ pleti – mastná pokožka má prirodzene väčšie póry,
- hormonálne zmeny – hormóny ovplyvňujú vylučovanie kožného mazu pórmi,
- stres – dlhodobo pretrvávajúci stres môže viesť k zvýšenej produkcii mazu,
- nezdravá strava,
- fajčenie – dochádza pri ňom k zvýšenej tvorbe enzýmov zodpovedných za degradáciu kolagénových vlákien, čím sa naruší ich štruktúra,
- nadmerné slnečné žiarenie – pôsobením slnečného žiarenia dochádza k narušeniu štruktúry pórov,
- nesprávna starostlivosť o pleť, nedostatočné odličovanie.
Ako sa zbaviť rozšírených pórov a ako im prechádzať?
Nie všetky faktory vplývajúce na rozširovanie pórov vieme ovplyvniť. Je však možné podniknúť kroky, ktoré aj napriek genetickej predispozícii/typu pleti/veku dokážu veľké póry eliminovať. V prvom rade by ste sa mali vyhnúť dotýkaniu tváre, čo vedie k jej znečisteniu.
Častou príčinou veľkých pórov býva strava zahŕňajúca vysoký obsah cukrov. Naopak, dostatočné množstvo strukovín, nespracovanej zeleniny a čerstvého ovocia má pozitívny vplyv na pokožku. Okrem toho sú to potraviny bohaté na zinok, vitamín A a antioxidanty, ako napríklad vitamín E.
Veľmi dôležitým krokom, ktorý je často podceňovaný, je správna starostlivosť o pleť zahŕňajúca čistenie a hydratáciu pleti, exfoliáciu, používanie vhodných aktívnych látok a ochranu pleti pred slnečným žiarením. Na to sú ideálne prípravky na opaľovanie. Vzhľadom na to, že hovoríme o pokožke na tvári, treba siahnuť po produktoch určených priamo na ňu. Ostatné by mohli mať za následok nadmerné upchávanie pórov. Vhodné sú ľahšie textúry, ako napríklad fluidy, gél-krémy a podobne. V súvislosti s ochranou tváre pred pôsobením slnečného žiarenia sa volia prípravky s SPF 50+ (SPF vyjadruje dobu, počas ktorej bude opaľovací krém chrániť pokožku pred UV žiarením). Treba ich používať celoročne.
Nedostatočné čistenie pleti môže viesť k hromadeniu nečistôt, mazu a odumretých buniek na jej povrchu. V prípade, že používate make-up, je dôležité jeho dôkladné odličovanie. Nezabúdajte na to, že oplachovanie tváre vodou nestačí. Voda pleť vysušuje, čo ju stimuluje k tvorbe väčšieho množstva mazu. Preto je potrebné používať produkty určené na čistenie pleti.
Vhodné sú rôzne čistiace gély, ale aj mechanické/domáce chemické peelingy. Tie zabezpečia dôkladné odstránenie odumretých buniek. K tomu môže pomôcť aj používanie rôznych kefiek určených práve na pleť. Peelingy však netreba aplikovať často, stačí párkrát do týždňa. Ich nadmerné používanie by mohlo viesť k podráždeniu, čo by malo opačný efekt. To isté platí aj o používaní čistiacej kefky, ktorej by ste sa mali vyhnúť hlavne vtedy, ak máte citlivú pleť.
Raz alebo dvakrát týždenne si doprajte čistiacu pleťovú masku.
Výborným pomocníkom v prípade veľkých pórov sú tiež pleťové vody alebo toniká s adstringentným (sťahujúcim) účinkom.
Dôležitou súčasťou starostlivosti o pleť je hydratácia. Tú netreba podceňovať ani v prípade mastnej pleti, pretože jej nedostatok ju stimuluje k tvorbe väčšieho množstva mazu. To má za následok vznik väčších pórov. Stavte na kvalitný hydratačný pleťový krém.
Aké aktívne látky sú účinné v boji proti veľkým pórom?
Tvorbu mazu môžete znížiť prípravkami s obsahom vitamínu B3, teda niacínamidu, zinku, retinolu (vitamín A), benzoylperoxidu a kyseliny salicylovej, ktorá napomáha aj k odstráneniu odumretých buniek. Na stiahnutie pórov sú vhodné AHA kyseliny (kyselina glykolová, kyselina mliečna, kyselina mandľová), BHA kyseliny (kyselina salicylová a jej deriváty), niacínamid, zinok, íl vo forme masiek a retinol.
Väčšina týchto látok je dostupná vo forme vyššie spomenutých čistiacich a peelingových gélov, pleťových masiek či pleťových sér – tie ich obsahujú vo vyšších koncentráciách.
V prípade používania viacerých aktívnych látok dávajte pozor na ich kombinovanie, pretože nevhodné kombinácie by mohli spôsobiť podráždenie pokožky. Aj v tomto prípade platí, že menej je viac. Najvhodnejšie je poradiť sa s odborníkom. Napríklad retinol nesmiete kombinovať s AHA a BHA kyselinami a benzoylperoxidom. Taktiež, v prípade používania retinolu, AHA/BHA kyselín alebo benzoylperoxidu dbajte na ochranu pleti SPF prípravkami.
Kedy vyhľadať odborníka?
Ak domáca starostlivosť o pleť neprináša výsledky, vyhľadajte odborníka. Vtedy je možné využiť rôzne lekárske ošetrenia, ako napríklad chemický peeling, laser, IPL, rádiofrekvencia alebo mezobotox. Jednotlivé metódy je možné kombinovať a okrem zmenšenia pórov poskytujú aj celkové zlepšenie stavu pokožky.
Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku, zdravotníckej pomôcky alebo kozmetického produktu si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa alebo návod na použitie.