Chystáte sa na príchod bábätka alebo ste si práve jedno také rozkošné, voňavé priniesli z pôrodnice? Čím vybaviť postieľku, ako obliekať bábätko na noc a čo robiť alebo nerobiť pred spaním?
- Čo do postieľky patrí a čo nepatrí alebo bezpečnosť nadovšetko
- Teplo či zima?
- Pozor na zapnuté svetlo
- Potrebujú bábätká k spánku úplné ticho?
- Predspánková rutina
- Kedy je vhodné vyhľadať odborníka?
Čo do postieľky patrí a čo nepatrí alebo bezpečnosť nadovšetko
Možno ste aj vy vášmu dieťatku vysnívali nádhernú postieľku obloženú mantinelom a vankúšmi, doplnenú hniezdom a baldachýnom. Takto vyzdobené postieľky vyzerajú naozaj vkusne a útulne, bábätku je to však zatiaľ pomerne jedno. Z hľadiska bezpečnosti by sa v postieľke nemalo okrem pevného matraca nachádzať nič iné. Rovnako nie je vhodné zakrývať hlavičku bábätka látkovou plienkou, ani ponúkať mu rôzne hračky, ktoré by mohli viesť k prekrytiu dýchacích ciest.
Dôležitú súčasť výbavy predstavuje monitor dychu, ktorý sa umiestni v postieľke pod matrac, alebo priamo na telo bábätka. Ten vás ihneď upozorní, ak sa počet dychov za minútu zníži na určitú úroveň, alebo ak istý čas bábätko nedýcha vôbec. Požičanie monitora dychu alebo príspevok na jeho kúpu patria medzi výhody niektorých zdravotných poisťovní. Informujte sa v tej svojej.
Novorodenec by mal spať na chrbátiku, bez vankúša a prikrývky. U detí s refluxom je možné vypodložiť tú stranu postieľky, na ktorej má bábätko hlavičku, a dosiahnuť tak požadovaný sklon. Paplónik a deku nahrádza zavinovačka, spací vak alebo ulitka, v závislosti od preferencií rodičov a dieťaťa. Keďže sa bábätká rodia s takzvaným Moorovým reflexom, ktorý je typický náhlym rozhodením rúk v spánku a následným prebudením, mnohí rodičia preferujú spánok s napevno zavinutými ručičkami. Tento reflex časom spontánne vymizne. Zavinovanie je bezpečné, len pokiaľ sa bábätko ešte nevie samo pretočiť.
Teplo či zima?
Obliekanie bábätka predstavuje jeden z častých problémov čerstvých rodičov. Ako ho obliecť, aby mu nebolo ani príliš teplo, ani príliš zima? Miestnosť je pred spaním dobré vyvetrať. Teplota v spálni by sa mala ideálne pohybovať v rozpätí 18 až 22 stupňov Celzia, to ale nie je možné vždy dodržať. Niektorí výrobcovia spacích vakov používajú na ich označenie stupnicu TOG, čo vám približne napovie, ako by pod ním malo byť bábätko oblečené pri rôznych teplotách. Ak sa chcete uistiť, či je bábätku príjemne, namiesto kontrolovania ručičiek mu siahnite na zátylok. Ten vám o jeho teplotnom komforte napovie viac. Prílišné teplo, či naopak zima, môže ovplyvňovať kvalitu spánku a spôsobovať časté budenie.
Pozor na zapnuté svetlo
K navodeniu spánku si náš organizmus vytvára spánkový hormón, melatonín. Aj bábätká majú melatonín. Ten úplne prvý pochádza od matky, no vlastný začnú produkovať už čoskoro, pár týždňov po narodení. Vyplavovanie melatonínu sa zvyšuje asi jednu až dve hodiny po stlmení svetla. Bábätko by ste teda mali pripravovať na nočný spánok v prítmí.
Okrem toho, modré svetlo pochádzajúce z televízora, mobilu či tabletu ovplyvňuje hladinu melatonínu a môže spôsobovať problémy so spánkom. Týmto zariadeniam by ste sa teda mali 2 hodiny pred spaním vyhnúť.
Potrebujú bábätká k spánku úplné ticho?
Bábätká sú z maternice zvyknuté na istý hluk. Je preto úplne v poriadku, ak vaše dieťatko nevie zaspať alebo spať v tichu. Pomôcť môžu monotónne zvuky, ako zvuk fénu, digestora, práčky či vysávača. Aby ste nemuseli zakaždým pri uspávaní vysávať, stavte na mobilnú aplikáciu na to určenú. Okrem týchto bežných domácich zvukov skúste tiež šumenie mora, spev vtáčikov alebo najpoužívanejší, takzvaný biely šum. Ďalšou výhodou je, že tieto zvuky istým spôsobom tlmia okolitý hluk, a tak sa bábätko nezobudí na každé vaše puknutie v členku.
Predspánková rutina
Bábätká majú radi predvídateľné, známe činnosti. Zaužívaná postupnosť určitých rituálov im napovie, že sa blíži čas spánku. U novorodencov postačuje zopár pravidelných krokov, ako kúpanie, masáž bruška, krémovanie, obliekanie pyžamka, biely šum, mliečko.
Kedy je vhodné vyhľadať odborníka?
Máte pocit, že ste už vyskúšali všetko a vaše bábätko sa aj napriek tomu stále dookola budí a vy neviete prečo? Niekedy k pokojnému spánku stačí jediná, tá najdôležitejšia vec, a to prítomnosť rodiča.
Ak si však naozaj neviete rady, neváhajte osloviť certifikovanú spánkovú poradkyňu.
Ak problémy so spánkom pretrvávajú, navštívte pediatra, ktorý vylúči možný reflux, alergie či iné ochorenia.
Zdroj: https://www.spinkajbabo.sk/