Vráskam sa nevyhne nik z nás. Prečo sa však niekomu zjavia na tvári už pred tridsiatkou a iný človek má hladkú pleť aj po štyridsiatke? Môže za to genetika alebo to dokážeme ovplyvniť? Túto otázku riešia v dnešnej dobe nielen dámy, ale čoraz viac aj páni. A pri hľadaní svätého grálu narazia často aj na dilemu, či je kolagén proti vráskam to pravé. Oplatí sa do neho investovať a ak áno, tak ako nájsť ten najlepší kolagén na vrásky? To vám objasníme v nasledujúcom texte.
Stav svojej pleti a rýchlosť jej starnutia skutočne dokážeme ovplyvniť správnou starostlivosťou a zdravou životosprávou. Človek, ktorý sa o svoju pleť nestará, konzumuje prevažne nezdravé jedlá plné rafinovaného cukru a nasýtených tukov, navyše fajčí a v lete sa často vystavuje slnku bez kvalitného opaľovacieho krému, určite spozoruje na svojej pokožke vrásky omnoho skôr. Preto je celková zdravá životospráva, dobre nastavená rutina starostlivosti o pleť a používanie prípravkov na ochranu pleti pred slnečnými lúčmi základ. A ak okrem toho užívate aj kolagén na pleť, môžete si ju udržať pružnú a sviežu aj do vysokého veku.
Kolagén je totiž bielkovina, ktorá má pre naše telo obrovský význam. Je to spojivo, ktoré sa stará o pružnosť tkanív a pokožky, nachádza sa aj v kostiach a chrupavke, čím pomáha udržiavať ich správnu štruktúru a funkciu. Najviac sa ho nachádza v koži, a keď už neskôr organizmus nedokáže vytvárať kolagén v dostatočnom množstve, môže sa to prejaviť v podobe prvých vrások, ochabnutej pokožky, ktorá stráca hydratáciu a pružnosť.
Dopĺňanie kolagénu na vrásky má preto význam. Potvrdzujú to aj slová dermatologičky Jany Molčanovej: „Kolagén tvorí 30 % bielkovinového tkaniva v ľudskom tele a až 70 % kože. Preto vám môže pomôcť s množstvom kozmetických a zdravotných problémov. Je nápomocný pri eliminovaní pigmentových škvŕn, pri suchej a popraskanej koži, pri prvotných príznakoch starnutia pleti a podobne.”
Samozrejme, výživových doplnkov s kolagénom je dnes na trhu mnoho, preto by ste si mali dobre vyberať.
Ako vám kolagén na vrásky dokáže pomôcť?
Kolagén vo forme výživového doplnku sa získava zo živočíšnych zdrojov, napríklad z vedľajších produktov dobytka alebo morských rýb. Surový kolagén má však veľké molekuly, ktoré by človek nedokázal využiť, a tak je potrebné ho štiepiť na peptidy. Pri štiepení je dôležité, aby nedochádzalo k tepelnému pôsobeniu, aby bolo dostatočne šetrné a aby boli výsledné peptidy bioaktívne.
V takom prípade môže vyrobený výživový doplnok v ľudskom tele účinkovať ako jeho vlastný kolagén. Telo si peptidy vezme a môže si z nich vyrobiť nové molekuly kolagénu.
Tie potom môže využiť v pokožke a posilniť jej štruktúru, takže na pleť vplýva takto:
- podporuje jej elasticitu,
- môže pomôcť zjemniť povrchovú štruktúru pleti, zjednotiť je tón,
- môže pomôcť eliminovať jemné vrásky a zjemniť tie hlboké,
- pôsobí ako prevencia tvorby nových vrások.
Okrem toho má pozitívny vplyv aj na hojivé procesy v pokožke, pomáha pri hojení akné, obnovuje štruktúru pleti, pomáha udržiavať správnu hydratáciu. Tieto účinky potvrdil i nedávny súhrn 12 randomizovaných štúdií kolagénu, v ktorom účastníci skúšali vnútorné užívanie kolagénu, aj jeho lokálne použitie na pleti.
Vyberte si najlepší kolagén na vrásky
Spomenuli sme už bioaktivitu kolagénu vo forme výživového doplnku. Aby po štiepení ostali kolagénové peptidy bioaktívne, musí ísť o skutočne šetrnú metódu štiepenia. Takú, pri ktorej by ostala zachovaná aj prirodzená štruktúra helisy, ktorá je pre kolagén typická.
Výrobca by teda mal dbať na tento proces, napríklad česká značka Inca Collagen si zvolila metódu enzymatického štiepenia. Pri ňom za studena dochádza k štiepeniu identických peptidov so zachovaním ich štruktúry helisy, čiže trojzávitnice. Takéto peptidy dokáže potom ľudské telo využiť na stavbu vlastných molekúl kolagénu.
To však nie je všetko, peptidy by mali byť 100 % čisté, bez prímesí, teda aj bez aróm a príchutí. Áno, presne tak, malinová, jahodová alebo akákoľvek iná príchuť sú na obtiaž. Tieto látky môžu obmedzovať vstrebávanie peptidov, pokračuje biochemička RNDr. Dagmar Petrová: „Po prechode do krvného riečiska môžu obmedzovať prienik do buniek, ktoré majú potenciál k spracovaniu fragmentov kolagénu. V momente, keď sa má z fragmentov kolagénu opäť enyzmaticky vybudovať nová molekula kolagénu, uchytené prímesi s vysokou pravdepodobnosťou tento proces neumožnia.”
Navyše je dôležitá aj forma kolagénu. Kolagén v prášku je jediná forma, v ktorej je kolagén trvanlivý aj bez toho, aby musel obsahovať konzervanty. Zároveň si uchováva maximum účinkov. Stačí ho totiž pred užitím rozmiešať vo vode alebo pomarančovom džúse.
Kvalitný výživový doplnok by mal byť aj všestranný. V tele máme niekoľko typov kolagénov a najviac zastúpené sú kolagény typu I. až V., pričom práve prvý typ je ideálny kolagén proti vráskam a na vlasy či nechty. Kolagén typu II. je zasa ideálny na posilnenie chrupavky. V Inca Collagen sa nachádzajú všetky tieto tri typy kolagénov, takže je to vhodný kolagén na vrásky, na zlepšenie kvality vlasov a nechtov, ale tiež pre športovcov na regeneráciu a udržiavanie zdravého pohybového aparátu.
Ak teda rozmýšľate, aký kolagén užívať, dbajte na tieto kritériá:
- vyberajte si bioaktívny kolagén,
- 100 % čistý bez prímesí a príchutí,
- v práškovej forme,
- s obsahom aspoň troch typov kolagénu pre potreby celého tela,
- ideálny je morský kolagén, ktorý patrí medzi najčistejšie a ľahko stráviteľné formy.
V prípade Inca Collagen ide o splnenie všetkých kritérií. Tento hydrolyzovaný kolagén je čistý a enzymaticky štiepený pre zachovanie maximálnych účinkov. Obsahuje kolagén I., II., III., vďaka čomu môže pomôcť nielen na vrásky, ale je to tiež vhodný kolagén na vlasy, nechty a pohybový aparát. Ako účinný kolagén na vrásky si za 7 rokov od vzniku získal už viac než 200-tisíc spokojných zákazníkov nielen v Českej republike, ale aj na Slovensku. Takéto má tento kolagén recenzie:
- „Mám 34 rokov, ale málokto mi ich tipuje. Vďačím za to Inca Collagenu, ktorý mi pomáha zachovať zdravú a mladícku pleť a oddialiť tvorbu vrások.” Blogerka Zuzana Barková
- „Kolagén užívam už asi 2 roky. Lepšia pleť, nechty, vlasy. Proste po kolagéne je žena krajšia.” Zákazníčka Andrea Findová - Holeková
Aké je dávkovanie kolagénu? Na začiatok sa oplatí trojmesačná kolagénová kúra
Odporúčaná dávka kolagénu je podľa odhadu odborníkov asi 2000 – 3000 mg denne. Keďže ide o telu prirodzenú látku, môžete užívať aj viac, napríklad v čase väčšej záťaže organizmu. Dlhodobo je však zbytočné užívať vysoké dávky, pretože telo má na prenos kolagénových peptidov len určité obmedzené množstvo transportných bielkovín.
Otázkou je tiež, ako správne užívať kolagén, aby ste sa dočkali účinkov. Všeobecne však aj pri dávkovaní Inca Collagen platí, že ak ste ho predtým neužívali, vhodná je intenzívna kolagénová kúra. Spočíva v tom, že celé tri mesiace užívate každý deň jedno vrecúško Inca Collagen, čo je 3000 mg dávka.
Pri Inca Collagen je výhodou okrem iného aj to, že jednotlivé dávky sú separátne balené v zlatých vrecúškach, stačí si teda každý deň otvoriť jedno, pripraviť si kolagénový drink a vypiť ho. Po troch mesiacoch intenzívneho užívania môžete pokračovať užívaním jedného vrecúška dva až trikrát týždenne. Užívanie neprerušujte, aby vaše telo malo vždy potrebnú dávku kolagénu. A každý deň si môžete dať aj vitamín C so šípkami, ktorý dostanete pri kúpe každého balenia Inca Collagen zdarma. Vitamín C ešte podporí tvorbu vlastného kolagénu vo vašom tele. Môžete sa tak tešiť z dlhodobo príjemnej pleti bez vrások, zatiaľ čo účinky pocítia aj vaše vlasy, nechty a kĺby.
Pred použitím výživového doplnku si pozorne prečítajte písomnú informáciu a návod na používanie.