S pribúdajúcim vekom sa vrásky objavujú u každého z nás. Patria medzi veľmi častý estetický problém, ktorý potrápi nejednu ženu, ale aj muža. Prvé vrásky sa začínajú ukazovať okolo 25. roku. Našťastie, v dnešnej dobe je už množstvo riešení, ako si s nimi poradiť. Ako na mladistvý vzhľad bez vrások?
- Čo sú to vrásky a ako vznikajú?
- Príčiny vzniku vrások
- Ako s vráskami bojovať?
- Prevencia vzniku vrások
Čo sú to vrásky a ako vznikajú?
V dôsledku starnutia sa pokožka stáva menej pružnou, stráca elasticitu a kolagén, čo vedie k tvorbe drobných línií na pleti. Pribúdajúcim vekom sa vrásky prehlbujú. Nejedná sa o žiadny závažný problém, ba naopak. Sú našou súčasťou a odzrkadľujú mnohé skúsenosti, ktoré sme nadobudli počas života.
Vrásky vznikajú činnosťou kožných svalov, ktoré sa sťahujú počas mimiky. Výsledkom sú mimické vrásky v podobe rýh alebo záhybov. Typické miesta ich výskytu sú nad perou, v kútikoch pier, okolo očí alebo rovné vrásky na čele. Poznáme aj tzv. starecké vrásky, ktoré vznikli postupným ochabnutím kože.
Prvé známky starnutia sa zvyčajne objavujú v očnom okolí, práve tam je koža najcitlivejšia a najjemnejšia.
Príčiny vzniku vrások
- Starnutie
Prirodzene sa znižuje množstvo kolagénu, elasticita a pevnosť kože, čo vedie ku vzniku vrások.
- Mimika tváre
Mračenie, hnevanie sa, úsmev – to všetko zanecháva stopy na našej tvári v podobe mimických vrások v oblasti čela, očí a pier.
- Priame slnečné žiarenie
Bez SPF ochrany ani na krok. Nadmerné slnečné žiarenie spôsobuje predčasné ochabnutie pleti, tvoria sa hlbšie vrásky aj pigmentové škvrny. (SPF – faktor, ktorý poskytuje ochranu pred UV žiarením)
- Nesprávna starostlivosť o pleť
Nezabúdajte si každé ráno a večer dôkladne očistiť pleť. Najlepšie je začať so starostlivosť už v mladistvom veku, a tak si vybudovať návyky, za ktoré sa vám pleť v budúcnosti poďakuje.
- Zlé návyky
Nezdravé stravovanie, nedostatočný pitný režim, alkohol, fajčenie, stres, nedostatok spánku – tieto všetky faktory majú výrazne negatívny vplyv na našu pokožku.
Ako s vráskami bojovať?
Zázračné riešenie, ktoré vás zbaví vrások, neexistuje. Avšak, kompletnou a pravidelnou starostlivosťou o pleť sa vrásky stanú menej viditeľné.
Správna starostlivosť o pleť s vhodne zvolenou kozmetikou
Pri výbere kozmetiky na vrásky dbajte najmä na jej zloženie. Pozornosť venujte nielen tvári, ale aj krku a dekoltu. Ak si neviete rady, navštívte kozmetičku, ktorá vám pomôže s vyskladaním kozmetickej rutinu podľa typu vašej pleti. Medzi aktívne látky, ktoré bojujú proti vráskam, patria:
- kyselina hyalurónová – viaže na seba molekuly vody, a tým pôsobí hydratačne (pleť ma potrebnú vlhkosť, nie je suchá), zjemňuje mierne vrásky a nerovnosti na pleti, vyšší efekt má pri injekčnej aplikácii, kedy preniká hlbšie do kože,
- retinoidy (deriváty vitamínu A) – zvyšujú tvorbu kolagénu, pôsobia preventívne proti tvorbe vrások, vyhladzujú pokožku, zjemňujú vrásky; môžu však pôsobiť mierne dráždivo (preto sa odporúča vykonať test citlivosti – malé množstvo produktu aplikovať napr. na predlaktie a počas 48 až 72 hodín pozorovať reakciu pokožky) a vysušujúco (je potrebné používať hydratačný krém); pri aplikácií je dôležité začať postupne – najskôr raz týždenne, potom dvakrát v týždni, atď.,
- vitamín C – pôsobí antioxidačne (chráni pleť pred starnutím), podporuje tvorbu kolagénu, za účinné sa považujú séra s koncentráciou aspoň 10 %,
- vitamín E – účinný antioxidant,
- koenzým Q10 – dodáva pokožke pružnosť, zúčastňuje sa tvorby kolagénu, antioxidant,
- ceramidy – majú hydratačný účinok, zabraňujú strate elasticity, prevencia proti vráskam,
- peptidy – posilňujú kožu, čím je pevnejšia a pružnejšia,
- kyselina glykolová (AHA kyselina) – stimuluje syntézu (tvorbu) kolagénu; môže pôsobiť dráždivo.
Retinoidy a kyselina glykolová by sa mali aplikovať večer a ráno je potrebné použiť SPF ochranu. Tá je nevyhnutná aj pri vitamíne C.
Aktívne látky sa nachádzajú v pleťových krémoch a očných krémoch, ale vhodnejšie je ich používanie vo forme pleťových sér, ktoré ich obsahujú vo vyšších koncentráciách.
Prírodné látky majú tiež mnoho blahodarných účinkov:
- zelený čaj – antioxidant (spomaľuje starnutie pleti), zvyšuje elasticitu, môže sa aplikovať na pleť alebo aj popíjať,
- aloe vera – vo forme gélu na vonkajšie použitie pôsobí protizápalovo a vyhladzuje textúru pleti,
- bambucké maslo – má hydratačný účinok,
- kofeín – antioxidant, dodáva pokožke pevnosť,
- kokosový olej – podporuje tvorbu kolagénu,
- argánový olej – hydratuje pleť a dodáva jej pružnosť,
- kolagén – vekom sa množstvo kolagénu znižuje, je vhodné ho dopĺňať aj vo forme výživových doplnkov.
Používanie SPF ochrany
Slnečné žiarenie vedie k predčasnému starnutiu pleti, preto je potrebné používať produkty, ktoré chránia pokožku pred UVA aj UVB žiarením, a to celoročne. Či už vo forme opaľovacích krémov, sprejov a pod. Mnohé z nich obsahujú aj anti-ageingové aktívne látky, ktoré pomáhajú predchádzať vzniku známok starnutia.
Nezabúdajte na ich pravidelnú reaplikáciu, čiže opakované použitie počas dňa. Ak trávite čas dlhodobo vonku na priamom slnku, aplikujte každé 2 hodiny.
Masáž tváre
Masáž prekrvuje pokožku, spevňuje ju a vyhladzuje. Môžete ju vykonávať končekmi prstov alebo pomocou masážneho valčeka či masážneho kameňa (gua-sha). Vykonávajte ju večer po vyčistení pleti s naneseným krémom alebo sérom. Masážny valček alebo kameň môžete vložiť do chladničky, doprajete si dokonalú regeneráciu s chladivým účinkom.
Vyplnenie a vypnutie vrások pomocou estetickej medicíny
Môže kozmetika nahradiť výplne? Nie. Na dočasné odstránenie vrások sú dostupné rôzne injekčné alebo laserové estetické zákroky. Ak chcete absolvovať akékoľvek ošetrenie, konzultujte ho najskôr s odborníkom. Nesprávne vykonané procedúry môžu spôsobiť viac škody ako úžitku.
Pred a po zákroku sú, samozrejme, rôzne obmedzenia. Informácie o nich vám poskytne ošetrujúci lekár. Uvádzame niektoré najčastejšie.
Pred zákrokom sa neodporúča najmä konzumovať alkohol (deň pred) a kofeín (2 hodiny pred), veľmi dôležité je informovať lekára o liekoch, ktoré pravidelne užívate, a taktiež o tehotenstve a dojčení. Približne 2 týždne pred zákrokom sa neodporúča podstupovať iné chirurgické výkony.
Po zákroku sa vyhýbajte slnečnému žiareniu, vynechajte sauny, bazény a pod. Podstatná je aj hydratácia (dodržiavať pitný režim) a hlavne sa nedotýkať miesta aplikácie a nepoužívať make-up aspoň jeden deň.
Ošetrenia, ktoré sa najčastejšie vykonávajú na redukciu vrások
- Aplikácia botulotoxínu – Používa sa na lokálnu korekciu najmä mimických vrások, ktoré sú v oblasti čela a očí. Účinok je dočasný, trvá približne po dobu 3 až 6 mesiacov. Po vyplnení určitej oblasti dochádza k miernej strate mimiky (tzv. frozen effect).
- Chemický peeling s vysoko koncentrovanými AHA kyselinami – Obnovuje pleť a odstraňuje jemné vrásky. Funguje na princípe odstránenia starej vrstvy kože a podporuje vznik novej, kedy sa navyšuje tvorba kolagénu a elasticita pleti. Po ošetrení je veľmi dôležité používať SPF ochranu. Na dosiahnutie finálneho efektu je potrebné absolvovať aspoň 4 – 5 sedení.
- Výplne s kyselinou hyalurónovou – Sú vhodné na korekciu vrások najmä v oblasti očí, úst, nosa. Používajú sa aj na modeláciu kontúr a vyplnenie tváre. Kyselina hyalurónová sa aplikuje do pleti injekčne.
- Laser – Preniká hlbšie do pokožky, stimuluje produkciu kolagénu, obnovuje elasticitu a vyhladzuje vrásky. Zákrok sa opakuje podľa potreby.
- Microneedling (Kolagénová indukčná terapia) – Ide o prepichovanie kože malými ihličkami, kedy sa pleť prekrví, a stimuluje sa tvorba kolagénu.
- IPL (Intenzívne pulzné svetlo) – Účinkom svetla sa pokožka omladzuje, zlepšuje sa pružnosť a dochádza k redukcii vrások.
Prevencia vzniku vrások
- Dostatočný spánok a relax,
- snaha o redukciu stresu,
- zdravá strava (obmedziť nadmerný príjem cukrov, tukov a pod.),
- skoncovanie s fajčením a obmedzenie príjmu alkoholu,
- správna starostlivosť o pleť (čistenie, hydratácia, masáž tváre),
- výživové doplnky (priaznivé účinky na pleť majú vitamíny C, A, E, B a z minerálov zinok, selén, ďalej kolagén a omega mastné kyseliny).
Pred použitím ktoréhokoľvek produktu si pozorne prečítajte informácie a návod na používanie.