Roztoče sú drobné článkonožce, voľným okom neviditeľné. Samé osebe nie sú pre človeka nebezpečné, problémy spôsobujú alergikom. Živia sa odumretou ľudskou kožou a nachádzajú sa hlavne v matracoch, ale aj v perinách, plyšových hračkách, kobercoch a závesoch.
Kde a prečo sa objavujú roztoče?
Latinský názov roztočov je „dermatophagoides“, čo v preklade znamená pojedanie pokožky. Každú noc odumrie 1 až 1,5 g kožných buniek, ktoré sú zdrojom potravy pre 1 milión roztočov asi na jeden týždeň. Životnosť samcov je 20 – 30 dní, zatiaľ čo samice žijú až 10 týždňov. Za tento čas nakladú približne 100 vajíčok.
Vhodným prostredím pre výskyt roztočov sú vlhké, teplé a tmavé miesta. Práve z tohto dôvodu sa vyskytujú hlavne v matracoch, ktoré predstavujú ideálne podmienky pre život, s prihliadnutím na dostatočné množstvo potravy – odumretej ľudskej kože. V noci vychádzajú na povrch matraca, kde sa nakŕmia. Naopak, cez deň sa schovávajú v hlbších vrstvách, kde majú tmu, a sú tak chránené. V domácnosti sa vyskytujú až desiatky miliónov roztočov.
Alergia na roztoče
Samotné roztoče nie sú alergénmi. Alergénne sú ich exoskelety, teda vonkajšia kostra, ktorú zvliekajú, a trus. Tie obsahujú bielkoviny, ktoré u citlivých ľudí vyvolávajú alergickú reakciu. Na začiatku a na konci vykurovacej sezóny dochádza k väčšiemu víreniu prachu, ktorého súčasťou sú rozpadnuté telá roztočov. To má za následok zosilnenie alergických prejavov. Vo všeobecnosti je však ich intenzita rovnaká počas celého roka, na rozdiel od peľovej alergie, ktorá sa vyskytuje len sezónne.
Príznaky alergie na roztoče
Najčastejšie príznaky tejto alergie sú:
- nádcha – pocit upchatého nosa, kýchanie a zatekanie hlienov,
- konjunktivitída – zápal spojiviek sprevádzaný pálením a slzením očí,
- atopická dermatitída (ekzém) – začervenané svrbiace miesta na koži v oblasti líc, hlavy, podkolenných a lakťových jamiek,
- poruchy spánku a pozornosti, únava.
- Ak sa alergia na roztoče dlhodobo nelieči, môže sa rozvinúť bronchiálna astma – dušnosť, kašeľ a dýchacie ťažkosti hlavne v noci a po námahe.
Alergické prejavy môže zhoršiť konzumovanie kreviet, krabov, ustríc, langúst a rakov. Dochádza k tomu z dôvodu skríženej reakcie medzi alergénmi roztočov a alergénmi týchto živočíchov. Preto by sa ich konzumácii mali ľudia alergickí na roztoče vyhnúť.
Diagnostika alergie na roztoče
V prípade, že sa u vás objavili príznaky alergie na roztoče, je vhodné navštíviť lekára a nechať sa vyšetriť. Predtým si môžete spraviť domáci test na roztoče, ktorý je založený na zisťovaní prítomnosti protilátok proti roztočom v krvi. Výsledok testu sa odčíta na základe sfarbenia testovacie prúžku. Ak sa objavia 2 farebné čiarky, test je pozitívny. Ak len jedna, test je negatívny.
Liečba alergie na roztoče
Ak vám bola diagnostikovaná alergia na roztoče, v prvom rade je nutné upraviť domáce prostredie tak, aby sa v čo najväčšej miere eliminovali roztoče. Je potrebné im narušiť ich ideálne podmienky. Môže pomôcť pravidelné vetranie matracov a perín a ich vystavenie na slnko. Sú taktiež citlivé na vône a odháňa ich napríklad vôňa eukalyptu. K dispozícii sú taktiež prípravky na ničenie roztočov, tzv. akaricídy, alebo aj prostriedky fungujúce na báze feromónov. Môžete ich aplikovať na matrace, koberce, ale aj na iné časti nábytku. Roztočov sa nedá zbaviť úplne, ale je možné ich týmito metódami podstatne eliminovať.
Na odstránenie alergénov z nosa je vhodný preplach nosa morskou vodou, prípadne konvičkovanie.
Farmakologická liečba závisí od prejavov alergie.
- Môžeme siahnuť po prípravkoch na lokálne použitie, akými sú napríklad nosové antihistaminiká/kortikosteroidy vo forme sprejov do nosa, a očné antihistaminiká vo forme očných kvapiek.
- V prípade ekzémov sa používajú na to určené masti a krémy.
- Ak sú prejavy alergie výrazné, uprednostňujú sa celkové antihistaminiká – lieky, ktoré blokujú účinok histamínu, a tak tlmia celkové prejavy alergie.
- V každom prípade je ideálne navštíviť lekára, ktorý stanoví vhodnú liečbu.
Odporúčané opatrenia
- Vhodné je zbaviť sa predmetov, na ktorých sa môže zachytávať prach. Ide napríklad o koberce alebo závesy. Pokiaľ ich nechcete z domácnosti úplne odstrániť, je potrebné ich pravidelne prať, resp. koberce pravidelne vysávať. Odporúča sa používať vysávače so špeciálnymi filtrami (HEPA), ktoré dokážu zachytiť aj tie najmenšie častice.
- Šíreniu roztočov a ich alergénov z ich hlavného zdroja (matraca) môžeme zabrániť používaním ochranných poťahov na matrace.
- Obliečky na vankúše, periny a posteľné plachty by mali byť vyrobené z antialergických materiálov. Je tiež potrebné ich pravidelne prať, ideálne každý týždeň, pri teplote aspoň 60 °C.
- Taktiež treba dbať na pravidelné pranie aj ostatných textilných materiálov, ako aj čistenie nábytku zahŕňajúce utieranie prachu mokrou handrou, aby nedochádzalo k jeho víreniu.
- Pomocou zvlhčovačov a odvlhčovačov vzduchu je možné regulovať vlhkosť vzduchu, ktorá by mala mať v domácnosti hodnoty 40 – 50 %.
- Oblečenie a iné veci, ktoré by mohli zadržiavať prach, je potrebné uchovávať v skriniach.
- Čo sa týka plyšových hračiek, tie taktiež perte pri teplote 60 °C. Ak to nie je možné, vložte ich na 48 hodín do mrazničky a následne vyperte pri odporúčanej teplote.
Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa alebo návod na použitie.