Bolesťami ucha trpia najčastejšie deti, často však potrápi aj dospelých. Spôsobujú ju mnohé príčiny. Viete, čo pomáha na bolesť ucha, alebo ako postupovať napríklad v prípade, ak má vaše dieťa v uchu zaseknutý cudzí predmet?
- Najčastejšie príčiny bolesti ucha
- Čo pomáha na bolesť ucha?
- Ako sa dá bolesti ucha predchádzať?
- Kedy navštíviť lekára?
Najčastejšie príčiny bolesti ucha
Jednou z najčastejších príčin bolesti ucha alebo uší je infekcia. Môže postihovať rôzne časti sluchového orgánu. Zápal ucha môže byť akútny (zapríčinený baktériami alebo vírusmi, trvá kratšie obdobie a po vyliečení príznaky úplne odznejú) alebo chronický, ktorý môže vzniknúť napríklad ako dôsledok neliečeného akútneho zápalu, a pretrváva dlhodobo.
Zápal vonkajšieho ucha
Ide o zápal časti ucha, ktorá sa nazýva zvukovod. Okrem neho však infekcia postihuje aj okolitú kožu a tkanivá ušnice. Príznaky zápalu vonkajšieho ucha:
- začervenanie a opuch ucha a jeho okolia,
- drobné pľuzgieriky na koži, ktoré môžu spôsobovať pálenie alebo svrbenie,
- bolesť, ktorá je najvýraznejšia pri manipulácii s ušnicou,
- vodnatý alebo hnisavý výtok z vonkajšieho zvukovodu.
Ide o infekciu bakteriálneho alebo vírusového pôvodu, no príčinou môžu byť aj plesne. Najčastejšie sa objavuje v letných mesiacoch v období kúpania, preto sa tento zápal hovorovo nazýva aj plavecké ucho.
Zápal stredného ucha
Postihuje časť sluchového orgánu, ktorá sa nachádza za bubienkom. V strednom uchu sa nachádza aj Eustachova trubica, ktorá prepája stredné ucho s nosohltanom. Táto trubica je u detí širšia a kratšia a ľahšie sa v nej rozvinie infekcia. Preto sa zápal stredného ucha častejšie vyskytuje u detí ako u dospelých. Zápal stredného ucha často vzniká ako komplikácia nádchy alebo iných infekcií horných dýchacích ciest – najmä nosohltana, ktorý je prepojený so stredným uchom. Medzi najčastejšie príznaky patrí:
- intenzívna bolesť, ktorá sa stupňuje najmä v noci a poležiačky,
- výtok z ucha,
- zaľahnutie uší,
- strata rovnováhy,
- zvýšená telesná teplota alebo horúčka.
U detí sa môžu objaviť aj ďalšie príznaky zápalu stredného ucha, ako napríklad:
- nespokojnosť a plač,
- spontánne chytanie boľavého uška.
Ak máte vy alebo vaše dieťa príznaky zápalu stredného ucha, je potrebná včasná návšteva lekára, ktorý vám predpíše vhodnú liečbu. Neliečený zápal stredného ucha môže prerásť do závažnejších zdravotných problémov, ako sú napríklad poškodenie bubienka či zápal mozgových blán. Môže dôjsť až k trvalej strate sluchu.
Ak sa zápal stredného ucha nezlepší a nezaberá naň liečba, lekár môže pacientovi pomôcť prepichnutím bubienka (paracentéza) – tento zákrok trvá iba pár sekúnd a pacientovi sa po ňom ihneď uľaví od bolesti. Dôjde k uvoľneniu tekutiny alebo hnisu, ktorý bol nahromadený za bubienkom. Prepichnutie bubienka taktiež pôsobí ako prevencia rozšírenia zápalu do ďalších častí sluchového orgánu. Nemajte obavy, blanka bubienka sa po zákroku do niekoľkých dní sama zrastie.
Zápal vnútorného ucha
Môže vzniknúť pri neliečenom zápale stredného ucha, kedy sa infekcia rozšíri do ďalších častí ucha. Postihuje labyrint, ktorý je časťou vnútorného ucha. Symptómy sú najvýraznejšie pri pohybe hlavou. Dochádza k stratám rovnováhy a závratom. U pacientov môže byť prítomné aj šumenie v ušiach. Je potrebná návšteva lekára, ktorý nastaví vhodnú liečbu.
Iné príčiny bolesti ucha
Medzi ďalšie príčiny bolesti ucha patrí aj:
- prievan – prejavuje sa bolesťou a zaľahnutím v uchu, je potrebná liečba – prvou pomocou pri prievane sú ušné kvapky alebo spreje s analgetickým a protizápalovým účinkom,
- používanie nevhodnej kozmetiky – zápal vonkajšieho ucha môže vzniknúť používaním kozmetiky (napríklad šampónov), ktorá pôsobí dráždivo,
- poranenie vnútorných častí ucha – napríklad pri odstraňovaní ušného mazu vatovou tyčinkou alebo pri podráždení bubienka,
- nahromadený ušný maz – ušný maz pôsobí ako ochrana proti infekciám a drobným čiastočkám prachu, taktiež chráni citlivú kožu zvukovodu; jeho nahromadenie však môže spôsobiť ťažkosti – v lekárni nájdete kvapky alebo spreje na zmäkčenie ušného mazu – po ich použití nahromadený ušný maz sám vypadne, niekedy je však potrebná návšteva lekára, ktorý odstráni nahromadený ušný maz prepláchnutím ucha,
- predmet uviaznutý v uchu – ak sa vo vašom uchu alebo v uchu vášho dieťaťa nachádza zaseknutý predmet, nepokúšajte sa ho sami odstrániť, mohlo by totiž dôjsť k jeho zatlačeniu hlbšie dovnútra, čo môže poškodiť bubienok – je potrebná návšteva lekára, ktorý predmet odstráni,
- zubný absces – ide o hnisavú bakteriálnu infekciu zuba alebo ďasna, hlavným príznakom je bolesť postihnutého zuba, ktorá môže byť intenzívna až pulzujúca, a v niektorých prípadoch vyžaruje až do ucha; ak máte tieto príznaky, čo najskôr navštívte zubného lekára, ktorý hnis odstráni, a predpíše vám antibiotickú liečbu.
Čo pomáha na bolesť ucha?
Mierne bolesti uší sa dajú zvládnuť aj samoliečbou. Prvou pomocou na zmiernenie ťažkostí sú lieky na tlmenie bolesti a kvapky do uší určené na podporu liečby zápalov ucha.
- Užite lieky proti bolesti a horúčke (analgetiká-antipyretiká) – napríklad s obsahom ibuprofénu (Ibalgin, Nurofen a iné) alebo paracetamolu (Paralen, Panadol). Ibuprofén zároveň pôsobí protizápalovo. Pre deti sú dostupné vo forme čapíkov alebo sirupov.
- Ako pomocná liečba pri zápaloch ucha sa používajú ušné kvapky, ktoré pomáhajú zmierniť bolesti ucha. Najčastejšie sú to kvapky s obsahom octanu a vínanu hlinitého (Burow alkohol), ktoré sa vyznačujú sťahujúcim účinkom, teda zmierňujú opuch. Ďalej sú to kvapky s obsahom lidokaínu (lokálne pôsobia proti bolesti), glycerínu (zmäkčuje ušný maz, pomáha odstraňovať prebytočnú tekutinu zo zvukovodu, zmierňuje bolesť), cholín salicylátu (pôsobí protizápalovo a zmierňuje bolesť) či thymolu (má antibakteriálne účinky). Niektoré prípravky obsahujú viac účinných látok, a teda majú komplexný účinok (napríklad Phyteneo Otic Solution ušné kvapky).
- V prípade bakteriálnej infekcie ucha sa používajú ušné kvapky s obsahom antibiotika, ktoré vám predpíše lekár. Najmä u malých detí je často potrebná aj celková antibiotická liečba.
- Ak je infekcia zapríčinená plesňami, lekár vám predpíše antimykotiká.
Na čo si dať pri aplikácii ušných kvapiek pozor?
Ušné kvapky by mali mať pred aplikáciou teplotu podobnú teplote tela – platí to aj pre kvapky, ktoré je potrebné uchovávať v chladničke. Pred použitím kvapky zohrejte v dlaniach. Ušné kvapky sa nesmú používať v prípade, ak je ušný bubienok prasknutý – príznakmi sú náhla a ostrá bolesť v uchu, pískanie v ušiach alebo krvavý výtok z ucha. Pri zápale stredného ucha môže pacient pozorovať výtok, ktorý môže obsahovať hnis.
Ako sa dá bolesti ucha predchádzať?
- Na čistenie uší nepoužívajte vatové tyčinky. Ich používaním môže dôjsť k poškodeniu bubienka alebo iných častí ucha. V lekárni nájdete kvapky alebo spreje na čistenie uší, ktoré pomáhajú odstrániť nadbytočný ušný maz.
- Pri plávaní používajte plaveckú čiapku, ktorá zakrýva aj uši. Ako náhrada plaveckej čiapky sú vhodné špeciálne ušné zátky.
- Po pobyte vo vode si dôkladne osušte uši.
- Po dlhšom pobyte vo vode môžete preventívne použiť ušné kvapky alebo spreje, ktoré z ucha pomôžu odstrániť prebytočnú tekutinu, alebo prispievajú k rýchlejšiemu vysušeniu vonkajšieho zvukovodu.
- Počas nádchy je potrebné dbať na dôkladné a pravidelné čistenie nosa – jeho fúkanie a u najmenších detí odsávanie. Vhodné je aj používanie nosových kvapiek a sprejov s dekongestívnym účinkom (Olynth, Otrivin, Nasivin a iné). Zabránite tak vzniku komplikácií v podobe zápalu stredného ucha.
Kedy navštíviť lekára?
Návšteva lekára je potrebná v týchto prípadoch:
- bolesť ucha pretrváva viac ako 24 hodín, u detí a v prípade intenzívnej bolesti je potrebné vyhľadať lekára čo najskôr,
- v uchu sa nachádza cudzie teleso,
- objavia sa symptómy, ako vracanie, zvýšená telesná teplota, výtok zo zvukovodu (tekutina, krv, hnis), strata sluchu alebo opuch v oblasti ucha,
- bolesť ucha sa vyskytuje opakovane.
Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa alebo návod na použitie.