Kožná alergia so sebou prináša nepríjemné svrbenie, vyrážky, opuch a začervenanie. Môže sa objaviť napríklad po použití niektorých kozmetických prípravkov alebo pracích prostriedkov či po uštipnutí hmyzom. Viete, aké typy kožnej alergie poznáme, a ako ich liečiť?
- Čo je kožná alergia?
- Najčastejšie príčiny kožnej alergie
- Diagnostika kožnej alergie
- Typy alergických kožných reakcií
- Liečba kožnej alergie
- Prevencia kožnej alergie
- Kedy navštíviť lekára?
Čo je kožná alergia?
Pod názvom kožná alergia sa skrýva podráždenie kože, ktoré je vyvolané alergénmi – látkami, ktoré sú spúšťačom alergickej reakcie. Ide o neprimeranú odpoveď imunitného systému. Počas alergických reakcií sa uvoľňuje látka s názvom histamín a lieky, ktoré zabraňujú jeho účinku, sa nazývajú antihistaminiká.
Alergická reakcia môže na koži spôsobiť:
- drobné červené vyrážky,
- žihľavku,
- pálenie alebo svrbenie kože,
- opuch alebo začervenanie.
Kožná alergia sa môže prejavovať aj popraskanou a suchou pokožkou. Niekedy môže dôjsť až k zapáleniu postihnutej oblasti – zanesením bakteriálnej alebo vírusovej infekcie.
Najčastejšie príčiny kožnej alergie
Kožnú alergiu môžu zapríčiňovať:
- niektoré druhy rastlín – napríklad jedovatý brečtan, jedovatý dub alebo boľševník obrovský, ktorý spôsobuje až popáleniny,
- kovy – napríklad nikel, ktorý sa používa na výrobu bižutérie alebo rámov okuliarov,
- latex alebo guma – používa sa napríklad na výrobu gumených rukavíc alebo prezervatívov,
- uštipnutie hmyzom,
- slnečné žiarenie,
- kozmetické prípravky, parfumy alebo pracie prostriedky a aviváže,
- niektoré lieky a potraviny.
Diagnostika kožnej alergie
Najčastejšou metódou, akou sa zisťuje, či organizmus alergicky reaguje na danú látku, je kožný vpichový test (prick test). Lekár alebo zdravotná sestra vám na kožu nanesú malé množstvo testovanej látky, ktorá by pre vás mohla byť potenciálnym alergénom. Následne sa koža jemne v mieste aplikácie naruší. Ak ste na danú látku alergický, váš organizmus po istom čase zareaguje – objaví sa vyrážka a začervenanie.
Na diagnostiku sa využívajú napríklad aj krvné testy.
Typy alergických kožných reakcií
Kožná alergia môže mať veľa podôb.
Kontaktná dermatitída
Vzniká po priamom kontakte kože a alergénu. Objavuje sa v podobe vyrážok a začervenania, napríklad po použití kozmetického prípravku alebo pri nosení bižutérie (najčastejšie s obsahom niklu). Dermatitídu môžu vyvolať aj častice v ovzduší, napríklad peľ, ktorý dopadne na vašu pokožku.
Medzi najčastejšie symptómy kontaktnej dermatitídy patrí:
- začervenanie a opuch postihnutého miesta,
- pálenie,
- svrbenie,
- vyrážky, výnimočne až pľuzgiere – ak sa na vašej koži objavia pľuzgiere, kontaktujte lekára,
- suchá šupinatá pokožka.
Alergická reakcia sa pri kontaktnej dermatitíde zvyčajne nedostaví ihneď, ale až za nejaký čas – do niekoľkých hodín až dní. Príznaky môžu aj napriek liečbe pretrvávať až 2 týždne.
Žihľavka (urtikária)
Prejavuje sa vyvýšenými začervenanými vyrážkami (pupencami) pripomínajúcimi popŕhlenie žihľavou, ktoré spôsobujú svrbenie. Vyvoláva ju kontaktná dermatitída alebo môže byť prejavom alergickej reakcie na uštipnutie hmyzom, no môžu ju spôsobiť aj rôzne ďalšie alergény. Žihľavka sa zvyčajne objavuje hneď a v priebehu niekoľkých hodín alebo dní zmizne. Niekedy môže byť príznakom závažnejších problémov (napríklad anafylaxia – ťažká alergická reakcia), najmä ak máte zároveň ťažkosti s dýchaním. Pri žihľavke, ktorá pretrváva dlhšiu dobu, alebo sa vyskytuje opakovane, je potrebná návšteva lekára. Ten zistí jej príčinu. Prečítajte si viac o žihľavke.
Atopický ekzém (atopická dermatitída)
Ide o pretrvávajúce, teda chronické, zápalové kožné ochorenie podmienené geneticky. Trpia ním deti, ale aj dospelí. Zvykne sa striedať pokojová fáza, pre ktorú je charakteristická extrémna suchosť pokožky, a akútna fáza – tzv. vzplanutie, kedy dochádza k výraznému zhoršeniu prejavov vplyvom rôznych faktorov (stres, prach, pracie prášky, nevhodná kozmetika, atď.). V tejto akútnej fáze ekzém nepríjemne svrbí – svrbenie sa zhoršuje najmä v noci, môže sa objaviť aj hnisanie či chrasty.
Atopický ekzém sa najčastejšie sa vyskytuje na tvári, rukách a nohách – v podkolenných jamkách, na zápästiach a v lakťových ohyboch. Škriabanie ekzému môže viesť k infekcii, ktorá sa prejaví bolestivými červenými vyrážkami, ktoré môžu byť vyplnené hnisom. Pacienti trpiaci týmto ochorením by mali byť pod dohľadom lekárom.
Liečba kožnej alergie
Liečba závisí od typu kožnej alergie, od rozsahu a závažnosti príznakov a od alergénu, ktorý alergickú reakciu spôsobuje.
V prípade, že sú postihnuté malé plochy kože, používa sa lokálna liečba.
- Na úľavu od svrbenia pri žihľavke, po poštípaní hmyzom alebo pri popálení slnkom aplikujte na postihnuté miesto antihistaminikum – napríklad Fenistil Gél alebo Psilo-Balsam. V lekárni nájdete aj masť Hydrocortison, ktorá obsahuje liečivo hydrokortizón, a pomáha tlmiť zápal a alergické prejavy, ako napríklad svrbenie a začervenanie kože. Aplikuje sa na postihnuté miesta v tenkej vrstve a môže sa používať len krátkodobo. Po aplikácii lokálnych antihistaminík a hydrokortizónu sa postihnuté miesta nesmú vystavovať slnečnému žiareniu, pretože hrozí riziko vzniku fotoalergickej reakcie. Na zmiernenie svrbenia sa používajú aj prípravky s obsahom zinku.
- Neškriabte si postihnutého miesta.
- Na umývanie používajte vodu a jemné mydlo bez parfumácie.
- Ak sa na vašej pokožke objaví atopický ekzém, používajte kozmetické prípravky vhodné na atopickú pokožku. Vyhnite sa sprchovaniu alebo kúpaniu v príliš horúcej vode a používate jemné sprchové gély.
- Ak prídete do kontaktu s látkami, ktoré môžu spôsobiť kontaktnú dermatitídu (napríklad jedovatý brečtan), ihneď po kontakte si dôkladne umyte ruky mydlom a vodou.
- Pomôže vám aj ovsený kúpeľ, ktorý zmierni svrbenie. V lekárni nájdete už pripravenú zmes na ovsený kúpeľ. Na zmiernenie svrbenia je vhodný aj studený obklad alebo vlažná sprcha.
- Pri alergii na slnko sa odporúča používať prípravky s obsahom panthenolu, ktorý má protizápalové účinky, a upokojuje podráždenú pokožku.
- Ak sa alergia objaví na tvári, je vhodné používať kozmetiku bez dráždiacich prísad, ktoré by mohli byť potenciálnym spúšťačom alergickej reakcie. Môžete siahnuť aj po prípravkoch, ktoré majú upokojujúce účinky. Na nejaký čas je potrebné vyhnúť sa používaniu aktívnych látok v kozmetickej rutine.
Ak sú príznaky alergickej kožnej reakcie výrazné, je potrebná celková liečba vo forme celkových antihistaminík.
Prevencia kožnej alergie
- Vyhýbajte sa známym alergénom, ktoré vám spôsobujú problémy.
- Používajte kozmetické prípravky bez parfumácie, alergénov, konzervantov, parabénov, alkoholu a farbív. Pri umývaní riadu používajte rukavice.
- Pri pobyte na slnku používajte krém s ochranným faktorom proti UV žiareniu.
- Ak trpíte vy alebo vaše deti alergiou na slnko, používajte špeciálne opaľovacie krémy určené pre pokožku so sklonom k alergii na slnko. Vyhýbajte sa kombinácii fotosenzitívne pôsobiacich látok a slnka – minimalizujete tak riziko vzniku nežiaducich reakcií. Ide napríklad o niektoré antibiotiká, kozmetické oleje (levanduľový, bergamotový, citrusový), liečivé rastliny (napríklad ľubovník bodkovaný), parfumy, kozmetické prípravky (napríklad s obsahom vitamínu C, retinolu alebo AHA kyselín).
- Každý nový kozmetický výrobok pred použitím najskôr otestujte – naneste ho na malý kúsok kože, napríklad na predlaktie. Reakciu sledujte počas 48 až 72 hodín. V prípade nežiaducich prejavov, ako je začervenanie, svrbenie, pálenie, vyrážka, opuch alebo pľuzgiere, prípravok nepoužívajte. Rovnako postupujte aj pri liekoch, ktoré sa aplikujú na kožu.
- Ak sa u vás objaví alergická reakcia na kovy – napríklad pri nosení bižutérie, najlepším riešením je ju nenosiť.
Kedy navštíviť lekára?
Kožná alergia môže byť symptómom závažnejších zdravotných komplikácií. V týchto prípadoch je potrebná okamžitá lekárska pomoc:
- prejavy alergickej reakcie sú výrazné alebo sú po celom tele, nebezpečné môžu byť na najmä tvári, krku či na perách,
- žihľavka sa zlieva do veľkej mapy alebo je spojená s opuchom,
- objavia sa ťažkosti s dýchaním alebo iné príznaky anafylaxie (najťažšej alergickej reakcie).
V prípade miernych foriem kožnej alergie je možná samoliečba. Návšteva lekára je potrebná, ak:
- máte prejavy infekcie kože – spozorujete krvácanie vyrážok a prítomnosť hnisu, vyrážky sú bolestivé,
- sa u vás objaví alergická reakcia, ktorú ste doteraz nemali,
- váš zdravotný problém pretrváva bez zlepšenia niekoľko dní.
Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku, kozmetického produktu alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa alebo návod na používanie.