Každý z nás sa raz za čas ocitne v strese, či už vplyvom nahromadených povinností alebo tlaku okolia. Výnimkou nie sú ani naše bunky v tele. Tie zažívajú takzvaný oxidačný stres, ktorý ich poškodzuje, a môže vyvolať rôzne vážnejšie chorobné stavy. Čo je presne oxidačný stres buniek, čo ho spôsobuje a ako sa mu môžeme snažiť predísť, si povieme v nasledujúcich riadkoch.
- Čo je oxidačný stres?
- Ako môžete znížiť vplyv oxidačného stresu?
- Výživové doplnky zvyšujúce množstvo antioxidantov v organizme
Čo je oxidačný stres?
V našom tele prebieha nespočetne veľa procesov, ktoré sú potrebné pre jeho správne fungovanie. Jedným z nich je aj oxidácia. Oxidačné procesy však môžu byť poškodzujúce, ako napríklad v prípade oxidatívneho stresu, ktorý ničí tkanivá a po čase podmieňuje vývoj viacerých ochorení.
Oxidačný stres vzniká nerovnováhou medzi voľnými radikálmi a antioxidantmi v našom organizme. Tieto látky sú prirodzenou súčasťou tela.
- Voľné radikály sú molekuly obsahujúce kyslík s nespáreným počtom elektrónov, vďaka čomu sú nestabilné a veľmi reaktívne. Sú neustále produkované našimi bunkami a pomáhajú zneškodniť patogény, ktoré spôsobujú infekciu.
- Antioxidanty poskytujú elektróny voľným radikálom a stabilizujú ich, čím sa stávajú menej reaktívne.
Keď sa v tele nachádza viac voľných radikálov ako antioxidantov, voľné radikály začnú byť opäť reaktívne a napádajú bunky a ich genetickú informáciu. Proteíny (bielkoviny), lipidy (tuky) a DNA sú neoddeliteľnou súčasťou nášho tela a ich poškodenie môže viesť k rôznym chorobám, ako napríklad:
- diabetes (cukrovka),
- ateroskleróza (zhrubnutie a tuhnutie tepien),
- vysoký krvný tlak (hypertenzia),
- neurodegeneratívne choroby (Parkinsonova či Alzheimerova choroba),
- rakovina,
- predčasné starnutie.
Je nemožné vyhnúť sa oxidačnému stresu či voľným radikálom, ale môžeme minimalizovať ich dopad na naše telo. Všetci produkujeme voľné radikály prirodzene cez procesy, akými sú cvičenie či zápal. Voľným radikálom sme vystavení aj v závislosti od toho, v akom prostredí žijeme. Významný vplyv majú pesticídy, cigaretový dym, radiácia, znečistenie ovzdušia, UV žiarenie či strava.
Ako môžete znížiť vplyv oxidačného stresu?
- Zvýšte hodnoty antioxidantov vo vašej strave a znížte tak tvorbu voľných radikálov. Zavedenie 5 porcií ovocia a zeleniny denne je najlepším spôsobom, ako získať všetko potrebné na ich produkciu v našom tele. Najvhodnejšími potravinami sú napríklad:
- Upravte svoj životný štýl a znížte príjem alkoholu, nefajčite a dbajte na pravidelný pohyb. Práve primeraná pravidelná fyzická aktivita bola spojená s vyššími počtom antioxidantov v tele a zníženým poškodením vplyvom oxidačného stresu.
- Neprejedajte sa. Štúdie preukázali, že prejedanie sa spôsobuje okrem zvýšenia telesnej hmotnosti aj to, že naše telo ostáva v štádiu oxidatívneho stresu častejšie. Preto sa snažte konzumovať jedlá v primeraných porciách a v pravidelných intervaloch.
- Používajte prípravky na opaľovanie, aby ste sa ochránili pred škodlivým UV-A a UV-B žiarením, ktoré podmieňuje zvýšenú produkciu voľných radikálov v našom tele.
Výživové doplnky zvyšujúce množstvo antioxidantov v organizme
- Vitamín C, vitamín E, vitamín A a betakarotén, zinok a selén sú známe antioxidanty s obranným efektom – znižujú, či dokonca predchádzajú oxidatívnemu stresu.
- Koenzým Q10 je látka, ktorá pomáha bunkám produkovať energiu, a tiež pôsobí ako antioxidant.
- Glutatión a karnozín sú antioxidanty, ktoré regenerujú bunky poškodené oxidatívnym stresom.
Upozornenie: Článok má informatívny charakter a nenahrádza lekárske vyšetrenie alebo konzultáciu ohľadom vášho zdravotného stavu s lekárom alebo iným kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom. Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.