Horúčka patrí k nešpecifickým príznakom mnohých detských infekcií. Často u detí rýchlo vystúpi nad 38 °C, čo môže rodičov vystrašiť. Kedy a ako čo najúčinnejšie dieťaťu začať zrážať teplotu? Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) by sa liečba horúčky u detí mala začať pri nameraní teploty v podpazuší nad 38,5 °C alebo pri nameraní rektálnej teploty nad 39 °C. Je však nutné brať do úvahy momentálny celkový stav dieťaťa (napr. plač, nespokojnosť) a ak je to potrebné, liečbu začať aj skôr.
- Čo je horúčka?
- Aké lieky sú vhodné pri horúčke u detí?
- Ako správne deťom merať teplotu?
- Nezabudnite na režimové opatrenia!
- Kedy ísť s horúčkou k lekárovi?
Čo je horúčka?
Pojem „horúčka“ znamená zvýšenie telesnej teploty nad 38 °C, čo je zväčša zapríčinené infekčným patogénom. Ide o obranný mechanizmus organizmu, kedy dochádza k aktivácií buniek imunitného systému a ich uvoľňovaniu do krvi. Vo všeobecnosti sa telesná teplota riadi rôznymi cyklami – najnižšia je okolo šiestej hodiny ráno a, naopak, najvyššia okolo sedemnástej hodiny.
Aké lieky sú vhodné pri horúčke u detí?
V liečbe horúčky u detských pacientov dominujú účinné látky:
- paracetamol (Paralen, Panadol)
- a ibuprofén (Nurofen, Brufen, Mig Junior, Ibuprofen Stada, Ibalgin).
Obe látky znižujú telesnú teplotu vďaka svojmu mechanizmu, ktorým na telo pôsobia. Tieto liečivá sa nachádzajú v mnohých liekových formách, ako sú čapíky, sirupy a suspenzie, orodispergovateľné (v ústach rozpustné) tablety, prášok rozpustný na jazyku či klasické tablety. Ich výber je potrebné prispôsobiť veku a preferenciám dieťaťa a tiež celkovým okolnostiam (napr. ak má dieťa horúčku a zároveň vracia, je vhodné siahnuť po čapíkoch).
Najpresnejšie dávkovanie antipyretík (liekov proti horúčke) je podľa hmotnosti dieťaťa. Do úvahy je však potrebné brať aj vek, resp. vekové a iné obmedzenia pri jednotlivých účinných látkach a liekových formách. Lieky s obsahom ibuprofénu sa nemajú podávať deťom mladším ako 3 mesiace, pri dehydratácii (k čomu môže dôjsť, ak dieťa málo pije, opakovane vracia alebo má hnačku), pri problémoch s obličkami a pri ovčích kiahňach. Paracetamol je nevhodný, ak má dieťa ochorenie pečene.
Podávanie liekov proti horúčke bábätkám do 3 mesiacov vždy konzultujte s lekárom.
Pri dávkovaní liekov nikdy neprekračujte jednotlivú ani celkovú dennú dávku a dodržiavajte odporúčaný maximálny počet jednotlivých dávok a časový interval medzi nimi. Všetky tieto informácie sú uvedené v Písomnej informácii pre používateľa, ktorú by ste si mali pred podávaním každého lieku pozorne prečítať. O správnom dávkovaní sa poraďte s lekárom alebo lekárnikom.
Ako správne deťom merať teplotu?
Veľmi dôležité je pri liečbe správne odmerať telesnú teplotu a zistiť, či má dieťa horúčku. Medzi najpresnejšie spôsoby merania teploty sa považuje rektálne alebo axilárne meranie (v závislosti od veku dieťaťa).
U detí do 3 rokov – rektálne meranie (v konečníku)
- Pri rektálnom meraní si najprv umyte a opláchnite hrot teplomera. Pre tento typ merania sú vhodnejšie teplomery s flexibilnou špičkou. Uľahčiť zavádzanie teplomera do konečníka môžete tým, že hrot natriete vazelínou. Potom dieťa položte na brucho alebo chrbát a zdvihnite mu nohy. Druhou rukou môžete zaviesť teplomer 1 až 2 cm hlboko do konečníka. Počkajte, kým digitálny teplomer vydá signál, a meranie ukončte. Ak máte analógový teplomer, dĺžka merania trvá cca 4 minúty.
- Pri rektálnom meraní je potrebné od nameranej teploty odčítať 0,5 °C.
U detí od 3 rokov – axilárne meranie (pod pažou)
- Pokiaľ používate analógový teplomer, treba ho pred meraním sklepať pod 36 °C. Teplomer vložte do podpazušia. Dĺžka merania by mala trvať 5 až 10 minút.
Orálne meranie (v ústach) patrí k ďalším presným meraniam telesnej teploty. Pred meraním je potrebné 20 až 30 minút nejesť a nepiť. Hrot teplomera umiestnite pod jazyk dieťaťa. Následne je potrebné, aby dieťa spolupracovalo a oboplo teplomer perami. Dôležité je ho upozorniť, aby teplomer nehrýzlo a počas merania nerozprávalo. Počkáte, kým teplomer vydá signál, a meranie môžete ukončiť. Meranie analógovým teplomerom by malo trvať približne 4 minúty.
U dojčiat môžete taktiež použiť temporálne (na čelovej tepne) alebo tympanálne meranie (v ušnom bubienku).
Nezabudnite na režimové opatrenia!
Pri liečbe horúčky je potrebné pravidelné, nárazové vetranie a dostatok tekutín podávaných často a v malých množstvách. Dieťa zbytočne neprehrievajte, "nebabušte" – na oblečenie je vhodný ľahký vzdušný odev a na prikrytie tenká prikrývka. Odpočinok, strava a výživové doplnky na podporu imunity sú tiež dôležitou súčasťou terapie.
Ak už nezaberá terapia liekmi, najvhodnejšou pomocou pri vysokých horúčkach je fyzikálne ochladzovanie:
- opakované prikladanie vlažných obkladov (napr. vlhký uterák) alebo vlažné zábaly na strednú časť tela – brucho a hruď,
- potieranie tela vlažnou špongiou,
- poprípade vlažná sprcha, ktorá je vhodnejšia už pre staršie deti.
Ochladzovanie sa neodporúča, ak má dieťa studené končatiny (ruky, nohy), mramorovú pokožku, triašku alebo pocit zimy (zimnicu).
Kedy ísť s horúčkou k lekárovi?
Pri novorodencoch a dojčatách mladších ako 3 mesiace je nutné lekára vyhľadať vždy, a to bezodkladne (aj keď nejavia známky ochorenia).
Opatrnosť je namieste, ak má horúčku dieťa od 3 do 12 mesiacov. Horúčka v tomto veku môže signalizovať vážny problém. Preto čo najskôr kontaktujte, resp. podľa stavu dieťaťa vyhľadajte lekára.
U starších detí – záleží od veku, celkového stavu a ďalších príznakov. Lekára kontaktujte:
- ak sa vám nedarí znížiť horúčku 39 °C a vyššiu,
- ak teplota prekročí 40 °C,
- ak horúčka trvá dlhšie ako 2 až 3 dni,
- ak sa k horúčke pridružia aj iné príznaky – napríklad silná bolesť hrdla, neutíchajúci kašeľ, bolesť uška, ťažkosti pri močení (pálenie, štípanie),
- ak sa dieťa opakovane lieči na infekcie močových ciest a obličiek alebo má nejaké chronické ochorenie,
- ak sa vám stav dieťaťa jednoducho nepozdáva.
Lekára vyhľadajte ihneď, ak má vaše dieťa okrem horúčky aj niektorý z ďalších závažných príznakov:
- febrilné kŕče,
- opakovane vracia alebo má silnú a objemnú hnačku,
- odmieta piť, javí známky dehydratácie (suché a popraskané pery, sucho v ústach, plač bez sĺz, málo močí alebo nemočí vôbec),
- neutíšiteľne plače,
- má modré pery, mramorovú kožu, výrazne studené končatiny,
- ťažšie dýcha, pri dýchaní počujete sipot alebo piskot,
- vyzerá bledšie a sťažuje sa na neustále bolesti hlavy,
- je ospalé, apatické,
- má poruchu vedomia,
- má poruchu hybnosti,
- má stuhnutú šiju (nevie hlavu skloniť k hrudníku), petechie (drobné krvácania v koži), veľmi silnú bolesť hlavy spojenú s vracaním, svetloplachosťou a zmätenosťou.
Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa alebo návod na použitie.