Vedeli ste, že až 13 % ľudí vo veku 15 - 49 rokov, na celom svete, má infekciu vírusom Herpes simplex typu 2 (HSV-2)? Genitálny herpes je pohlavne prenosné ochorenie spôsobené vírusom Herpes simplex. Infikuje ženy takmer dvakrát častejšie ako mužov. Najväčší počet nakazených je v dospievajúcom veku. Prejavuje sa nepríjemnými a častokrát bolestivými príznakmi v intímnej oblasti. Najväčšie riziko je to, že k prenosu často dochádza po kontakte s infikovaným človekom, ktorý nemusí mať viditeľné príznaky, a tým pádom ani nevie, že je infikovaný. Liečba genitálneho herpesu patrí do rúk lekára. Liekom prvej voľby sú antivirotiká. Ako bojovať s genitálnym herpesom, sa dozviete v článku.
- Čo je to genitálny herpes a ako vyzerá?
- Aké sú príznaky a prejavy genitálneho herpesu?
- Genitálny herpes u žien
- Genitálny herpes v tehotenstve
- Genitálny herpes u mužov
- Prenos a rizikové faktory genitálneho herpesu
- Aké sú vývojové štádia genitálneho herpesu?
- Formy diagnostiky
- Ako je možné genitálny herpes liečiť?
- Prevencia genitálneho herpesu
- Kedy k lekárovi?
Čo je to genitálny herpes a ako vyzerá?
Ako už bolo spomenuté, genitálny herpes je pohlavne prenosná infekcia. Šíri sa predovšetkým kontaktom koža na kožu pri sexuálnej aktivite.
Pôvodcom genitálneho herpesu je vírus Herpes simplex typu 1 (HSV-1) – častejšie spôsobuje opary na perách, a najmä typu 2 (HSV-2) – genitálne infekcie. Vírus prenikne do buniek, kde sa rozmnoží, a ďalej šíri.
Infekcia sa na začiatku prejavuje začervenaním, svrbením, neskôr vznikom pľuzgierikov, ktoré sa môžu premeniť až na genitálne vredy. Okrem genitálií sa vyskytujú aj na konečníku a na vnútornej strane stehien.
Nakazený človek môže mať minimálne alebo žiadne príznaky, alebo je len prenášačom ochorenia bez spustenia infekcie. Riziko vzniku genitálnej infekcie stúpa so zvyšujúcim sa počtom sexuálnych partnerov. Preto je dôležité dbať na chránený pohlavný styk. Obzvlášť nebezpečný je genitálny herpes v tehotenstve.
Liečba daného ochorenia patrí do rúk lekára. Na základe diagnostických vyšetrení lekár stanoví liečebný postup. Zásadný význam v liečbe majú antivirotiká. Niekedy je postačujúca len lokálna liečba vo forme krémov, pri závažnejšej forme je potrebná systémová, čiže celková liečba.
Ide o nevyliečiteľné ochorenie, to znamená, že aj po vyliečení, a teda vymiznutí príznakov, vírus naďalej zostáva v tele. Pri oslabenom organizme (choroba, horúčka, menštruácia, nadmerný stres, chirurgický zákrok) sa môže opakovane aktivovať, a tak spôsobiť nepríjemnosti. Avšak, opakované infekcie sú už o niečo miernejšie, kratšie a menej závažné.
Aké sú príznaky a prejavy genitálneho herpesu?
Väčšina infikovaných ľudí nemá žiadne alebo má len veľmi mierne príznaky. Patria medzi ne:
- prejavy v oblasti genitálií (malé hrbolčeky, pľuzgiere, bolestivé vredy, začervenanie, svrbenie, štípanie, brnenie),
- vaginálny výtok,
- nepríjemný pocit pri močení,
- zväčšené lymfatické uzliny v oblasti slabín,
- zvýšená telesná teplota až horúčka,
- bolesť tela, hlavy, únava.
Priemerná inkubačná doba počiatočnej herpetickej infekcie sú 4 dni. Ak už sú pľuzgiere veľmi rozšírené a vznikajú bolestivé vredy, liečba môže trvať 2 až 4 týždne.
Genitálny herpes u žien
Prejavy genitálneho herpesu sa objavia zvyčajne na 2. až 12. deň po nakazení vírusom. Príznakom genitálneho herpesu u žien je svrbenie alebo brnenie kože, vznik bolestivých vredov v blízkosti vagíny a konečníka. Genitálny herpes môže postihnúť aj krčok maternice. Ženy môžu taktiež pociťovať príznaky podobné chrípke (bolesť hlavy, bolesť tela, opuch lymfatických uzlín).
Genitálny herpes v tehotenstve
Infekcia vírusom Herpes simplex počas tehotenstva predstavuje možné riziko pre vyvíjajúci sa plod a novorodenca. Zaujímavosťou je, že viac ako polovica infikovaných žien nie je diagnostikovaná, pretože nemá žiadne príznaky. Neonatálny (novorodenecký) herpes je najvážnejšou komplikáciou genitálnej infekcie. Je spôsobený kontaktom s infikovanými sekrétmi (tekutinami) počas pôrodu. Jedinou možnosťou, ako zabrániť prenosu infekcie, je včasná diagnostika a podávanie antivírusovej terapie v čase pôrodu. Je potrebné pravidelne sledovať zdravotný stav matky a dieťaťa pred, ale aj po pôrode.
Genitálny herpes u mužov
Prítomnosť genitálneho herpesu u mužov sa prejavuje červenou vyrážkou na penise, pľuzgierikmi na miešku, penise, ale aj v okolí konečníka či stehien. Liečba genitálneho herpesu trvá približne 10 dní.
Prenos a rizikové faktory genitálneho herpesu
Genitálny herpes sa prenáša pohlavným stykom, a to prostredníctvom vaginálneho, análneho alebo orálneho sexuálneho styku. Formou prenosu je priamy kontakt (koža na kožu, ale aj sliznice) alebo sa prenáša sekrétom z úst alebo genitálu. Taktiež k prenosu môže dôjsť kontaktom s infikovanými predmetmi (napr. zdieľanie sexuálnych hračiek).
Ako každé ochorenie, tak aj genitálny herpes môže spôsobiť komplikácie, ako:
- neonatálny herpes – vzniká, ak matka má vírus Herpes simplex, ktorý sa prenesie na novorodenca. Ide o vážny stav, ktorý vedie k neurologickým poškodeniam až smrti;
- infekcia HIV – infekcia Herpes simplex zvyšuje riziko získania HIV;
- herpetická encefalitída – infekcia mozgu vírusom Herpes simplex. Pri genitálnom herpese ide skôr o novorodeneckú herpetickú infekciu.
Aké sú vývojové štádia genitálneho herpesu?
Ako už bolo spomenuté, ak sa nakazíte genitálnym herpesom, nemusia sa u vás prejaviť príznaky. Avšak, ak tak nastane, zvyčajne sa prvé príznaky objavia v priebehu dvoch dní až troch týždňov.
Vývojové štádia genitálneho herpesu:
- prodromálne (predchorobné) štádium – môžete pociťovať brnenie, svrbenie v intímnej oblasti a v oblasti konečníka a stehien, taktiež nešpecifické prejavy podobné chrípke (únava, malátnosť, zvýšená teplota, bolesť svalov, bolesť hlavy);
- aktívne štádium choroby – začínajú sa objavovať typické prejavy genitálneho herpesu, ako malé červené hrbolčeky, pľuzgiere až vredy, môžete mať aj ťažkosti s močením;
- latentné (skryté) štádium – po zahojení vredov vírus zostáva naďalej v tele (niekoľko dní, týždňov, mesiacov až rokov), avšak nie je aktívny, tzv. spí;
- štádium prebudenia – vírus sa prebudí a začne sa množiť. V tomto štádiu nemáte príznaky, ale môžete nakaziť vášho sexuálneho partnera.
Formy diagnostiky
Včasná diagnostika je kľúčová, pretože môže skrátiť trvanie ochorenia, a tak sa môžete vyhnúť komplikáciám (únik moču, iné ochorenia a pod.). Diagnostické vyšetrenie vám urobí špecialista. U žien je to gynekológ a u mužov urológ, poprípade aj dermatovenerológ.
Spôsoby diagnostiky:
- klinický obraz – genitálny herpes má svoj špecifický vzhľad, preto je pomerne jednoduché zistiť, že ide o pohlavne prenosné ochorenie,
- priama diagnostika – vyšetruje sa priamo odobratá vzorka (krv, moč, hlien, výter...),
- nepriama diagnostika – vykonávajú sa testy na dôkaz protilátok.
Ako je možné genitálny herpes liečiť?
Na liečbu genitálneho herpesu sa podávajú antivirotiká (liečivá, ako acyklovir, famciklovir, valaciklovir). Podávajú sa buď perorálne (ústami) alebo v infúznej forme. Zabraňujú množeniu vírusov v tele, zmierňujú príznaky. Za najúčinnejšie sa považujú, ak sa začnú užívať do 2 dní od vypuknutia genitálnej infekcie.
Na znecitlivenie, ale aj liečbu postihnutej oblasti sa používajú lokálne prípravky (krémy, masti, gély alebo náplasti) s obsahom benzokaínu alebo lidokaínu. Pomáhajú hojiť rany a celkovo urýchľujú zotavenie. Pri silnej bolesti sa podávajú lieky tíšiace bolesť.
Na starostlivosť o pokožku s herpesom a uľahčenie jeho hojenia je dostupný aj sprej Epigen.
Na podporu liečby (a tiež aj na prevenciu opakovaného výskytu genitálneho herpesu) sa môžu u žien použiť napr. aj prípravky Gynella Silver Foam – vaginálna pena na zmiernenie vonkajších príznakov a Gynella Silver Caps – vaginálne kapsuly na zmiernenie príznakov vnútri pošvy.
Vhodné je aj posilňovať imunitný systém výživovými doplnkami, ako je napr. vitamín C, vitamíny z B skupiny, zinok, lyzín.
Prevencia genitálneho herpesu
- Mať chránený pohlavný styk (používať prezervatív – dôležité je poznamenať, že ani ten vás na 100 % neochráni pred touto infekciou, ale znižuje riziko).
- Obmedziť počet sexuálnych partnerov.
- Dodržiavať pravidelnú intímnu hygienu, avšak používajte jemné prípravky určené na intímnu hygienu (bez parfumov, nedráždiace pokožku).
- Posilňovať imunitu (vitamín C, vitamíny z B skupiny, zinok, lyzín).
- Dbať na zdravý životný štýl.
- Nosiť vzdušnú spodnú bielizeň.
- Pravidelne si vymieňať posteľnú bielizeň, spodné prádlo, uteráky.
- Obmedziť nadmernú fyzickú aktivitu.
- Pravidelne chodiť na preventívne prehliadky.
- Vyhýbať sa stresu.
Kedy k lekárovi?
Ak máte podozrenie na genitálny herpes, navštívte čo najskôr svojho lekára. U tehotných žien to platí stonásobne, pretože hrozí riziko prenosu genitálneho herpesu na dieťa. Včasná diagnostika a následná liečba je kľúčová, aby sa predišlo následným komplikáciám. Taktiež je potrebné informovať svojho sexuálneho partnera o tom, že máte genitálny herpes. Dôležité je obmedziť sexuálnu aktivitu až do vyhojenia príznakov genitálnej infekcie a chrániť sa používaním prezervatívov.
Upozornenie: Článok má informatívny charakter a nenahrádza lekárske vyšetrenie alebo konzultáciu ohľadom vášho zdravotného stavu s lekárom alebo iným kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom. Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.
Zdroj:
https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/herpes-simplex-virus