Máte niekedy pocit, že vám tŕpnu ruky? Pocit pichania, brnenia alebo mravčenia, ktorý prichádza a odchádza bez varovania? Môže byť sprevádzaný ďalšími príznakmi, ako je slabosť alebo bolesť. Nie ste sami. Mnoho ľudí pociťuje tŕpnutie rúk. Môže to mať rôzne príčiny.
- Prečo vzniká tŕpnutie rúk?
- Aké sú možné príčiny tŕpnutia rúk?
- Ako diagnostikovať tŕpnutie rúk?
- Ako riešiť tŕpnutie rúk?
- Kedy k lekárovi?
Prečo vzniká tŕpnutie rúk?
Tŕpnutie v rukách môže byť spôsobené mnohými príčinami, ktoré siahajú od miernych a dočasných až po vážne zdravotné stavy. Najčastejšou príčinou je poškodenie alebo stlačenie nervov v ruke. Možno ste príliš dlho spali v jednej polohe alebo ste sa príliš dlho opierali o lakte.
Aké sú možné príčiny tŕpnutia rúk?
Medzi ďalšie príčiny tŕpnutia rúk v dôsledku nervových problémov patria:
- poškodenie nervov v rukách, pažiach alebo krku,
- tlak na nervy spôsobený nádorom, infekciou alebo zväčšenými cievami,
- syndróm karpálneho tunela, ktorý postihuje stredný nerv (nervus medianus),
- používanie rúk a zápästia na opakované pohyby v práci.
Tŕpnutie rúk môže byť spôsobené aj inými chorobami, napr.:
- cukrovka,
- pásový opar,
- mŕtvica,
- migréna,
- nedostatočná činnosť štítnej žľazy,
- lymská borelióza,
- skleróza multiplex.
Iné príčiny môžu zahŕňať:
- nedostatok vitamínov skupiny B,
- vysoké hladiny vápnika, draslíka alebo sodíka,
- uhryznutie zvieratami alebo hmyzom,
- určité lieky,
- nadmerné užívanie alkoholu.
Ako diagnostikovať tŕpnutie rúk?
Vyskytujúce sa symptómy môžu pomôcť určiť, či je príčinou tŕpnutia rúk tlak na nerv, choroba, lieky alebo iný stav. Pre mnohé z týchto porúch je najdôležitejšia dôkladná anamnéza a fyzické vyšetrenie na stanovenie diagnózy. Na potvrdenie diagnózy sa môžu použiť ďalšie testy, ako je röntgen, MRI (magnetická rezonancia), nervové testy (ako EMG – elektromyografia), ultrazvuk, krvné testy alebo testy z mozgomiešneho moku.
Ako riešiť tŕpnutie rúk?
Závisí to od toho, čo tŕpnutie rúk spôsobuje.
- Ak je tŕpnutie rúk spôsobené preťažením alebo zlou polohou rúk (napr. pri práci s počítačom), skúste zmeniť polohu rúk, robte si pravidelné prestávky a zlepšite ergonómiu pracovného prostredia. Vyhnite sa aktivitám, ktoré preťažujú ruky alebo zápästia. Ak máte stŕpnuté ruky ráno po prebudení, skúste zmeniť polohu v spánku (tak, aby ste neležali na ruke).
- Váš praktický lekár vás môže odkázať na iných odborníkov, ako je neurológ, reumatológ, algeziológ. Väčšina príznakov tŕpnutia rúk sa dá aspoň čiastočne liečiť liekmi. Zvyčajne sa podávajú:
- nesteroidné antiflogistiká (NSAID) – na liečbu bolesti a zápalu, napr. diklofenak, ibuprofén...,
- lieky na zlepšenie funkcie nervov s obsahom vitamínov skupiny B, najmä B1, B6 a B12, ako je Milgamma N či Neurobion.
- Ďalším dôležitým prvkom je rehabilitácia alebo fyzioterapia. Správnymi cvikmi sa zlepšuje celková pohyblivosť svalov a posilňujú sa aj nervy.
- K celkovému zdraviu nervov prispieva aj zdravý životný štýl (napr. ak tŕpnutie súvisí s cukrovkou, je dôležité udržiavať hladinu cukru pod kontrolou; dôležitý je tiež príjem vitamínov, najmä vitamínov skupiny B).
- Môžu vám byť odporučené aj ortopedické pomôcky na stabilizáciu a podporu postihnutej oblasti.
- Odporúčajú sa aj masážne prípravky s chladivým alebo hrejivým účinkom.
- Niekedy však tento typ liečby nezaberá a je potrebná operácia.
Kedy k lekárovi?
Ak tŕpnutie trvá dlhšie ako niekoľko hodín alebo si všimnete, že prichádza a odchádza, mali by ste vyhľadať lekára. Môže to byť príznakom vážneho zdravotného stavu. Lekára vyhľadajte bezodkladne, ak vám tŕpnu ruky a máte niektorý z nasledujúcich príznakov:
- necitlivosť alebo tŕpnutie v iných častiach tela,
- závraty,
- paralýzu,
- zmätok,
- nezrozumiteľnú reč,
- stratu kontroly nad močovým mechúrom.
Upozornenie: Článok má informatívny charakter a nenahrádza lekárske vyšetrenie alebo konzultáciu ohľadom vášho zdravotného stavu s lekárom alebo iným kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom. Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.