Bolesť zápästia má veľa príčin, vrátane vyvrtnutia, zápalu šliach, artritídy a zlomenín. Môže ísť aj o chronický problém, ktorý spôsobuje dlhodobú bolesť v zápästí. Niekedy bolesť zmizne sama, niekedy je potrebné ju liečiť.
- Aké sú najčastejšie príčiny bolesti zápästia?
- Aké príznaky sa často vyskytujú spolu s bolesťou zápästia?
- Ktoré aktivity a povolania môžu zvýšiť riziko bolesti zápästia?
- Aké sú preventívne opatrenia pred vznikom bolesti zápästia?
- Ako prebieha liečba bolesti zápästia?
- Aké výživové doplnky môžu pomôcť zmierniť bolesť zápästia?
- Aké sú možnosti riešenia chronickej bolesti zápästia?
- Kedy k lekárovi?
Aké sú najčastejšie príčiny bolesti zápästia?
Hlavnou príčinou bolesti zápästia je nadmerné používanie rúk, napríklad dlhodobé písanie na klávesnici, deň čo deň. Okrem toho však existuje množstvo ďalších faktorov, ktoré môžu spôsobiť bolesť zápästia. Niektoré stavy, ktoré špecificky a priamo ovplyvňujú zápästie, zahŕňajú:
- podvrtnutie zápästia,
- syndróm karpálneho tunela,
- športové zranenia,
- artritída (zápalové ochorenie kĺbov),
- zlomenina zápästia,
- poranenie nervov.
Aké príznaky sa často vyskytujú spolu s bolesťou zápästia?
Príznaky bolesti zápästia sa môžu líšiť v závislosti od príčiny. Líšiť sa môže aj miesto bolesti v zápästí. Bolesť zápästia môže byť tupá, ostrá alebo môžete pociťovať mravčenie. Bolesť sa môže zhoršiť v hornej časti zápästia, keď ohnete zápästie dopredu, ohnete ho dozadu, vyviniete naň tlak alebo ho otáčate, aby ste otočili kľučkou. Okrem bolesti sa môžu vyskytnúť aj ďalšie príznaky, napr.:
- opuch alebo modrina,
- necitlivosť, brnenie a slabosť rúk,
- tuhosť zápästia,
- problémy s uchopením predmetov.
V závislosti od príčiny môžu byť príznaky mierne, avšak tie sa môžu postupne zhoršiť. Spočiatku sa môže bolesť vyskytnúť len pri určitých činnostiach. Časom, keď sa stav zhorší, bolesť sa môže objaviť aj v pokoji. Necitlivosť môže tiež prejsť do bodu, keď človek necíti chlad alebo teplo.
Ktoré aktivity a povolania môžu zvýšiť riziko bolesti zápästia?
Niektoré z rizikových faktorov bolesti zápästia zahŕňajú:
- vek,
- rodinná anamnéza artritídy,
- obmedzená fyzická aktivita,
- časté písanie,
- ručné práce, napr. šitie, háčkovanie, štrikovanie,
- hádzanie,
- hra na hudobný nástroj,
- obsluha stroja,
- používanie ručného náradia,
- práca na montážnej linke,
- používanie registračnej pokladnice alebo počítača.
Toto je len niekoľko príkladov.
Aké sú preventívne opatrenia pred vznikom bolesti zápästia?
Malé zmeny v každodenných návykoch môžu znížiť pravdepodobnosť vzniku bolesti zápästia, čo je bežný problém napr. u ľudí, ktorí často používajú počítač a klávesnicu, alebo pri práci používajú ručné náradie. Skúste tieto tipy, ktoré vám môžu pomôcť predísť bolesti zápästia:
- umiestnite klávesnicu tak, aby sa vám pri písaní neohýbali zápästia,
- robte si pravidelné prestávky v písaní a odpočiňte si,
- používajte opierku zápästia pri práci s klávesnicou a myšou,
- naučte sa správne používať ručné náradie, aby ste zbytočne nezaťažovali ruky a zápästia.
Ako prebieha liečba bolesti zápästia?
Liečba bolesti zápästia závisí od príčiny bolesti a jej závažnosti. Možnosti sú:
- Domáca liečba – často je účinné nechať zápästie v pokoji, aby malo čas na zahojenie. Lekár tiež môže odporučiť lokálne/celkovo účinkujúce lieky na zmiernenie bolesti a ľad alebo ľadový obklad (pozor, nikdy nie priamo na pokožku – ľad zabalený v kuse látky, aby ste si nespálili kožu) na zníženie zápalu a bolesti.
- Bandáž – v niektorých prípadoch môže pomôcť nosenie bandáže na zápästie. Bandážovanie môže zabrániť určitým pohybom zápästia, ktoré spôsobujú bolesť. Bandáž tiež môže znížiť stláčanie nervu.
- Cvičenie/rehabilitácia – cvičenia na zápästie môžu pomôcť zvládnuť bolesť zápästia v závislosti od typu bolesti. Niektoré cvičenia môžu natiahnuť a predĺžiť svaly a šľachy.
- Doplnková liečba – injekcie s kortikosteroidmi, ktoré znižujú zápal a bolesť.
- Chirurgia – typ operácie, ktorú môže lekár odporučiť, bude závisieť od príčiny bolesti.
- V niektorých prípadoch môže lekár odporučiť pacientovi fyzioterapiu alebo rehabilitáciu ako súčasť prebiehajúcej liečby.
Aké výživové doplnky môžu pomôcť zmierniť bolesť zápästia?
Ak vám bol diagnostikovaný syndróm karpálneho tunela, po konzultácii s odborníkom (lekárom, lekárnikom) môžete vyskúšať prípravky s obsahom vitamínov skupiny B, rastlinných extraktov, uridínu, cytidínu, palmitoyletanolamidu.
Aké sú možnosti riešenia chronickej bolesti zápästia?
Keď sa objaví chronická bolesť zápästia, môže narušiť vaše každodenné aktivity a dokonca ovplyvniť kvalitu života. Ak trpíte chronickou bolesťou zápästia, je potrebné navštíviť lekára. Niektoré možnosti liečby, ktoré vám môže odporučiť váš lekár, zahŕňajú:
- cvičenie – cvičenie vám pomôže posilniť svaly a kĺby na zápästí, čo môže pomôcť zlepšiť flexibilitu a rozsah pohybu, ako aj zmierniť bolesť,
- fyzikálna terapia – zhodnotí sa príčina bolesti a používajú sa rôzne spôsoby na zníženie bolesti, napr. terapia teplom alebo chladom. Terapia teplom zahŕňa aplikáciu tepla na zvýšenie prietoku krvi v postihnutej oblasti. Môže pomôcť znížiť bolesť a stuhnutosť. Terapia teplom sa neodporúča na zápaly. Terapia chladom môže byť účinným spôsobom na zníženie zápalu. Dokáže znecitlivieť boľavé kĺby, pôsobí takmer ako anestetikum,
- ultrazvuk – využíva vysokofrekvenčné zvukové vlny na hlboké zahrievanie mäkkých tkanív v zápästi. Môže pomôcť zvýšiť prietok krvi, znížiť zápal a podporiť hojenie,
- elektrická stimulácia – liečba transkutánnou elektrickou nervovou stimuláciou zahŕňa použitie nízkonapäťových elektrických prúdov na liečbu bolesti zápästia,
- lieky – podávajú sa lieky proti bolesti, napr. nesteroidné protizápalové lieky (NSAID),
- injekcie – s obsahom kortikosteroidov. Aplikujú sa priamo do postihnutej oblasti. Podávanie injekcií je účinné, ale nemôžu sa aplikovať dlhodobo,
- bandáž/ortéza – nosenie ortézy alebo bandáže znižuje bolesť zápästia. Nosením sa znehybní kĺb a zníži sa zaťaženie postihnutej oblasti.
Kedy k lekárovi?
Niektoré príznaky a symptómy môžu naznačovať závažnejšiu príčinu bolesti zápästia. Lekára vyhľadajte, ak máte:
- bolesť, ktorá trvá viac ako niekoľko dní,
- neschopnosť narovnať alebo ohnúť zápästie,
- neschopnosť držať predmety,
- bolesť v noci alebo počas odpočinku,
- opuch alebo modrinu,
- príznaky infekcie (horúčka, začervenanie),
- necitlivosť alebo brnenie rúk a/alebo zápästí.
Ak vás bolí zápästie, vyššie uvedené možnosti liečby vám môžu pomôcť získať úľavu. Pred začatím liečby sa poraďte so svojím lekárom.
Upozornenie: Článok má informatívny charakter a nenahrádza lekárske vyšetrenie alebo konzultáciu ohľadom vášho zdravotného stavu s lekárom alebo iným kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom. Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.