Zápaly močových ciest patria medzi najčastejšie problémy, ktoré privádzajú najmä ženy do lekární, resp. k lekárovi. Sú pomerne nepríjemné, potrápia a spôsobujú značný diskomfort. Ich výskyt je celoročnou záležitosťou a týka sa všetkých vekových kategórií – od dievčat v puberte cez ženy v produktívnom veku až po ženy v a po menopauze.
- Čo je príčinou vzniku zápalov močových ciest?
- Aké sú príznaky zápalu močových ciest?
- Samoliečba zápalu močových ciest
- Prevencia chronických zápalov močových ciest
- Kedy k lekárovi?
Čo je príčinou vzniku zápalov močových ciest?
Zápaly močových ciest najčastejšie vyvolávajú baktérie, až v 90 % prípadoch je to črevná baktéria Escherichia coli – E.coli (môžete sa stretnúť aj s jej s označením UPEC = uropatogénna E.coli), ktorá je bežnou súčasťou tráviaceho traktu (hrubého čreva).
Táto baktéria sa za priaznivých podmienok (nedostatočná hygiena, pohlavný styk) dostane z hrubého čreva do močovej rúry a odtiaľ do močového mechúra, kde sa prichytí na sliznici. Dochádza k jej pomnoženiu a následne k tvorbe biofilmu, ktorý je ťažko vyplaviteľný. Vzniká zápal s typickými príznakmi.
Aké sú príznaky zápalu močových ciest?
Veľmi často ide o akútny zápal močového mechúra (cystitídu):
- časté močenie, resp. nutkanie na močenie (ale s produkciou iba malého množstva moču),
- rezanie, pálenie, štípanie pri močení,
- zapáchajúci či zakalený moč,
- moč sfarbený do ružova alebo do červena (signalizujúci prítomnosť krvi v moči),
- zvýšená telesná teplota,
- bolesť v podbrušku.
Prečo postihuje tento problém najmä ženy?
- Je to dané ich anatómiou – močová rúra žien je v tesnej blízkosti konečníka a pošvy a je aj kratšia (v porovnaní s močovou rúrou mužov), čo pre E.coli predstavuje pomerne rýchlu a ľahkú cestu do močového mechúra.
- Zápaly močových ciest môžu byť zapríčinené aj hormonálnymi zmenami (počas tehotenstva či menopauzy).
- Ďalšími rizikovými faktormi pre ich vznik je nedostatočný pitný režim, sexuálna aktivita (pohlavný styk), zanedbávaná alebo prehnaná intímna hygiena, oslabená imunita, časté sú aj u ľudí cukrovkou.
- Muži sú týmto problémom postihovaní menej (a najmä vo veku nad 50 rokov môžu byť ich ťažkosti pri močení spôsobené zväčšenou prostatou).
Samoliečba zápalu močových ciest
V prípade nekomplikovaných infekcií s miernymi príznakmi je možná samoliečba, ktorú je však potrebné začať už pri objavení prvotných problémov. Ak sa váš stav počas samoliečby nezlepší, alebo sa zhorší, je nutná návšteva lekára, ktorý stanoví následnú (pravdepodobne antibiotickú) liečbu. Každý zápal sa má preliečiť, aby nezasiahol aj obličky, a aby neprešiel do chronického stavu.
- NÁŠ TIP: Na včasné rozpoznanie zápalu močových ciest si v domácom prostredí môžete urobiť test na zistenie látok typických pre zápal (biele krvinky, dusitany, bielkoviny). V prípade pozitívneho výsledku sa obráťte na lekára.
Pitný režim
Dostatočný pitný režim je dôležitý kvôli preplachovaniu močových ciest a následnému vyplaveniu patogénnych baktérií. Odporúča sa prijať minimálne 2 litre tekutín denne (u dospelých). Najvhodnejšia je čistá voda, nevhodné sú sladené a kofeínové nápoje, alkohol. Pitný režim môže byť doplnený o urologické čaje, ktoré obsahujú vhodne zvolené zmesi bylín prispievajúcich k správnej funkcii močových ciest.
Užívanie výživových doplnkov
Z výživových doplnkov sú najčastejšie používané extrakty z brusníc, D-manóza alebo kapucínka väčšia. Pomôžu vám zmierniť nepríjemné príznaky.
Extrakty z brusníc
- Brusnica veľkoplodá (Vaccinium macrocarpon) – kanadská brusnica
- Hlavnou účinnou látkou sú proanthokyanidíny (PAC), ktoré sa viažu na E.coli, čím zabraňujú jej prichyteniu na sliznicu močového mechúra a tvorbe biofilmu.
- Navyše znižujú pH moču, vďaka čomu nedochádza k pomnoženiu E.coli.
- Na dosiahnutie účinku je potrebná denná dávka najmenej 36 mg PAC.
- Dostupné vo viacerých formách – kapsuly, pastilky na cmúľanie, granulát na prípravu nápoja či sirup.
D-manóza
- Jednoduchý cukor (monosacharid) bežne sa vyskytujúci napríklad v ovocí.
- Po podaní sa v nezmenenej podobe vylučuje do moču, zabraňuje baktériám E.coli prichytiť sa na sliznicu močového mechúra.
- Na dosiahnutie účinku je potrebná denná dávka 2 g D-manózy.
Extrakty z brusníc a D-manóza sú vhodné pri akútnych stavoch aj na dlhodobé preventívne užívanie. Môžu sa užívať aj ako doplnok k antibiotickej liečbe. (Dlhodobé užívanie brusníc sa neodporúča u ľudí s obličkovými kameňmi).
Brusnice a D-manóza sa vo svojom účinku navzájom podporujú. Prospešná je teda ich kombinácia, ktorá býva často doplnená napríklad zlatobyľou alebo vresom. Kým brusnice a D-manóza zabraňujú prichyteniu E.coli na sliznicu močového mechúra, zlatobyľ, vres a iné rastlinné extrakty pomáhajú spolu s dostatočným pitným režimom k ich vyplaveniu z močových ciest. Z praktického hľadiska je najmä pri akútnych problémoch výhodné používanie kombinovaných prípravkov.
Kapucínka väčšia
- Označovaná aj za prírodné antibiotikum – vhodná v prípade akútnych problémov – vo forme roztoku alebo v kombinácii s D-manózou a extraktom z brusníc
Postup pri akútnych problémoch
- Dostatočný pitný režim
- Krátkodobo prípravky s vyšším obsahom účinných látok, resp. s dávkovaním viackrát počas dňa (podľa pokynov výrobcu) – označené ako "forte", "rapid", "akut", "plus" a pod.
- Brusnice, D-manóza alebo kombinované prípravky
- Je dôležité udržiavať sa v teple, dostatočne oddychovať a vyhnúť sa pohlavnému styku.
Prevencia chronických zápalov močových ciest
Ak sa zápal močových ciest zopakuje v priebehu roka trikrát alebo v priebehu polroka dvakrát, ide o chronický zápal močových ciest. Každú opakovanú infekciu je potrebné vyšetriť, preto je v takomto prípade nutná návšteva lekára s cieľom vylúčiť aj vážnejšie príčiny zápalov.
Vhodnou prevenciou je užívanie výživových doplnkov, resp. voľnopredajných liekov v kombinácii s režimovými opatreniami.
- Brusnice alebo D-manóza – dlhodobé užívanie (minimálne 3 až 6 mesiacov), 1-krát denne (najlepšie na noc).
- Wobenzym – liek tzv. systémovej enzymoterapie – obsahuje unikátnu zmes prírodných enzýmov, vďaka ktorým pôsobí protizápalovo, a takisto podporuje oslabenú imunitu.
- Bakteriálne lyzáty – neškodné, inaktivované časti baktérií vyvolávajúcich zápaly močových ciest (napr. E.coli), stimulujú imunitu, nevhodné pri akútnych stavoch. Napríklad Blokurima URO+, Urivac.
- Probiotiká – upravujú nielen črevnú, ale aj vaginálnu mikroflóru a podporujú celkovú imunitu organizmu.
Režimové opatrenia
- Nezadržiavať nutkanie na močenie.
- Dôkladná hygiena – počas menštruácie, pred a po pohlavnom styku (rovnako sa odporúča vymočiť sa pred a po pohlavnom styku).
- Na intímnu hygienu používať jemné neparfumované prípravky (alebo sa umývať len čistou vodou), nepoužívať intímne vlhké utierky a parfumované hygienické pomôcky (vložky, slipové vložky).
- Nosiť bavlnené spodné prádlo, nie tzv. tango nohavičky.
- Pri potrebe sa utierať spredu dozadu (aby nedošlo k zavlečeniu črevných baktérií do močového traktu).
- Posilňovať imunitu, vyhýbať sa prechladnutiu.
- Po kúpaní na kúpalisku, v bazéne, vo wellness je potrebné sa okamžite prezliecť do suchých plaviek, neostávať v mokrých.
Kedy k lekárovi?
- Lekára vyhľadajte čo najskôr, ak zápal močových ciest sprevádzajú príznaky, ako zvýšená teplota, krv v moči, silná, kolikovitá a záchvatovitá bolesť, neznesiteľné pálenie pri močení, výrazný zápach a zakalenie moču, kŕče v podbrušku, atď.
- Lekára by mali vyhľadať hneď po objavení prvých príznakov tehotné ženy, deti, seniori, osoby podstupujúce imunosupresívnu liečbu (potlačujúcu funkciu imunitného systému), diabetici.
- Lekára vyhľadajte, ak sa váš stav nezačne zlepšovať po 24 hodinách samoliečby, alebo sa zhorší.
- Ak sa objavia príznaky, ako horúčka, zimnica, triaška, nevoľnosť až vracanie, celková slabosť, silná bolesť chrbta v oblasti obličiek, veľké množstvo krvi v moči, je nevyhnutné okamžite vyhľadať lekársku pomoc – môže ísť o vážne, život ohrozujúce ochorenie obličiek (pyelonefritídu).
- Lekára kontaktujte, ak sa u vás problémy s močovými cestami vyskytujú opakovane.
Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa alebo návod na použitie.