Problém s vylučovaním stolice je téma, ktorá sa možno dostatočne nerozoberá. Jej podstatou je prirodzený fyziologický proces, ktorý sa týka každého z nás. Zamýšľali ste sa niekedy, aký je náš tráviaci systém fascinujúci? Črevo je dlhé až 7,5 metra a je osídlené väčším počtom baktérií, ako je ľudských buniek v našom tele. Viete, čo v našom organizme predstavuje tzv. „druhý mozog“? No predsa náš tráviaci systém! Je schopný komunikovať cez zložitú sieť nervov priamo s mozgom a dokáže ovplyvňovať náladu človeka. Necítite sa dobre? Spozorovali ste krv vo vašej stolici? Spolu sa pozrieme na to, čo všetko môže byť jej príčinou.
- Ako sa tvorí stolica?
- Z čoho sa skladá stolica?
- Čo je to krv v stolici?
- Prečo mám krv v stolici?
- Ako si spraviť test na krvácanie v stolici?
- Ako liečiť krv v stolici
- Krv v stolici u detí a bábätiek
- Kedy vyhľadať lekára?
Ako sa tvorí stolica?
Gastrointestinálny trakt (GIT) je zložitý systém, ktorého úlohou je trávenie potravy, absorbovanie živín a eliminácia odpadu von z tela. Všetko sa začína príjmom potravy a končí sa vylúčením jej nestráviteľných zvyškov. Čo sa deje medzi tým?
- Príjem potravy začína v ústach, kde sa potrava žuvaním delí do menších častí a zmixuje sa so slinami. Sliny obsahujú enzým amyláza, vďaka ktorému sa už v ústach začína trávenie cukrov. Následne sa po prehltnutí sústo dostáva cez hltan do pažeráka. Z pažeráka sa transportuje potrava do žalúdka, kde sa nachádzajú tráviace enzýmy a kyselina chlorovodíková, potrebné napríklad na štiepenie bielkovín.
- Zo žalúdka natrávená potrava prechádza do tenkého čreva, kde sa ďalej trávi, ale aj absorbuje. Tenké črevo začína dvanástnikom, do ktorého ústi vývod vylučujúci pankreatickú šťavu a žlč. Pankreatická šťava obsahuje tráviace enzýmy rozkladajúce proteíny, cukry a tuky. Žlč emulguje tuky a napomáha ich tráveniu a vstrebávaniu. Tenké črevo má tri časti: dvanástnik, lačník a bedrovník, pričom najviac živín z potravy sa vstrebáva z prvých dvoch častí.
- Po prechode do hrubého čreva sa už živiny ďalej nerozkladajú. Dochádza tu však k dôležitému procesu vstrebávania vody. Zahusťujú sa tak nestrávené zvyšky potravy, ktoré sa hromadia v konečníku, a vylučujú pomocou análneho otvoru von.
Z čoho sa skladá stolica?
Až 75 % zloženia stolice predstavuje voda. Zvyšných 25 % tvoria tuhé zložky nestráviteľnej potravy, akou sú jadierka a vláknina a nestrávené zvyšky jedla. Nachádzajú sa tu aj odlúpnuté bunky sliznice čreva, baktérie či zložky tráviacich štiav. Za jej hnedé sfarbenie môžu produkty degradácie bilirubínu, pochádzajúce zo žlče. Zápach spôsobujú látky, ako sirovodík a merkaptán, ktoré produkujú črevné baktérie osídľujúce steny čreva.
Čo je to krv v stolici?
Krv v stolici odborne pomenúvajú dva termíny: hematochézia a meléna. Rozdiel medzi nimi určuje možný zdroj krvácania v tráviacom trakte. Vylúčenie krvi stolicou sa považuje za príznak, ktorý môže byť sprevádzaný aj rôznymi inými príznakmi.
Meléna znamená prítomnosť čiernej, natrávenej krvi v stolici, pochádzajúcej z hornej časti tráviaceho traktu. Tam patria ústa, hltan, pažerák, žalúdok a dvanástnik. Čiernu farbu krvi v stolici niektorí prirovnávajú k atramentu čierneho guľôčkového pera. Krv musela prejsť celým traktom, kde sa spolu s kyslíkom zbavila aj svojej červenej farby. Sprevádzajúcim príznakom melény je aj vracanie krvi, tzv. hemateméza.
Hematochézia vyjadruje prítomnosť čerstvej, jasno červenej krvi v stolici. Poukazuje na krvácanie v spodnom tráviacom trakte, pod ktorý spadá tenké a hrubé črevo, konečník a análny otvor. Keďže zdroj krvácania je blízko vylučovacieho otvoru, krv si zachová svoju červenú farbu. Môže sa vylúčiť ako súčasť stolice alebo separátne, priamo z análneho otvoru. Hematochéziu môžu sprevádzať aj príznaky, ako:
- hnačka,
- bolesť brucha,
- horúčka,
- strata hmotnosti,
- zmena frekvencie vyprázdňovania sa.
Prečo mám krv v stolici?
Ak ste vo vašej stolici spozorovali prítomnosť jasnočervenej či tmavej krvi, príčinou môže byť:
- syndróm dráždivého čreva a zápalové ochorenia tráviaceho traktu (IBD),
- bakteriálne črevné infekcie (E.Coli, Salmonella, Shigella a Campylobacter),
- análne trhliny,
- hemoroidy,
- divertikulóza (vyklenutie steny čreva),
- žalúdočné a dvanástnikové vredy,
- zápal žalúdka,
- kŕčové žily v pažeráku,
- rakovina žalúdka,
- rakovina a polypy v hrubom čreve.
Zápalové ochorenia tráviaceho traktu (Inflammatory Bowel Diseases - IBD) zahŕňajú nešpecifické chronické zápaly čriev, ako Crohnova choroba a ulcerózna kolitída. Ich podstatou je autoimunitné napadnutie črevnej sliznice a jej chronický zápal. Tieto ochorenia sprevádzajú obdobia zlepšenia a zhoršenia príznakov, ku ktorým patrí opakujúca sa bolesť brucha a hnačka. Rizikovým faktorom môže byť prekonanie častých alebo závažných črevných infekcií, príliš časté užívanie antibiotík a protizápalových liekov v kombinácii s genetickou predispozíciou.
Bakteriálne črevné infekcie trápia ľudí približne týždeň. Spôsobujú ich nedostatočne tepelne upravené potraviny, manipulácia nakazeného človeka s potravinami a nedodržanie hygienických zásad. Typickými príznakmi takýchto infekcií sú nevoľnosť, vracanie, hnačka s prítomnosťou krvi a hlienu či horúčka a celková slabosť.
Hemoroidy a análne trhliny sú ľahko zameniteľné. Hemoroidy sú opuchnuté žily vnútri konečníka a v okolí análneho otvoru. Žily napučia, až prasknú. Análne trhliny vznikajú narušením sliznice konečníka. Obe nepríjemné poškodenia môžu vzniknúť zápchou, náročným a silným tlačením pri vyprázdňovaní či tlakom spôsobenými tehotenstvom a silovým tréningom. Čerstvá jasnočervená krv sa nachádza na povrchu stolice, ale aj na toaletnom papieri.
Žalúdočné a dvanástnikové vredy vznikajú vtedy, keď rovnováha kyseliny a ochranných faktorov sliznice je narušená. Kyselina do sliznice vypáli vred, ktorý môže aj krvácať.
Ak ste aj spozorovali začervenané sfarbenie stolice, nezľaknite sa. Spomeňte si, či ste v posledných dňoch nekonzumovali potraviny, ako červenú repu, paradajky, černice či produkty zafarbené červeným farbivom. Tmavú až čiernu farbu stolice môže zapríčiniť aj zvýšený príjem železa, najmä pri jeho suplementácii výživovými doplnkami. Čierne zafarbenie stolice môžu spôsobiť aj prípravky s obsahom aktívneho (čierneho, živočíšneho) uhlia.
Ako si spraviť test na krvácanie v stolici?
Niekedy krvácanie v stolici na pohľad ťažko spozorovať. Množstvo krvi je malé a môže byť zaznamenané testom na okultné (skryté) krvácanie v stolici. Funguje na princípe merania hemoglobínu, ktorý je zložkou krvi, a jeho koncentrácie v stolici. Po nanesení malej zriedenej vzorky stolice na rýchlotest sa po určitom čase objaví výsledok. Ak po analýze vzorky stolice výsledok vyšiel pozitívny, mali by ste navštíviť lekára.
Prítomnosť skrytej krvi v stolici často naznačuje vážne problémy s tráviacim traktom, ako sú polypy v črevách či rakovina hrubého čreva a konečníka. Tieto ochorenia sa spočiatku nemusia vôbec prejaviť. Včasné odhalenie skrytého krvácania prostredníctvom testov je teda vhodnou prevenciou a má veľký vplyv na úspešnosť liečby.
Okrem domácich samodiagnostických testov môžete o test na okultné krvácanie požiadať aj svojho všeobecného lekára pri preventívnej prehliadke. Zo zákona sa toto vyšetrenie hradí poistencom od veku 50 rokov, niektoré poisťovne však uhrádzajú tento test poistencom už po dovŕšení 40 rokov. Informujte sa v tej svojej.
Ako liečiť krv v stolici
Liečba záleží od príčiny krvi v stolici, čiže zahŕňa dôkladnú diagnostiku a identifikáciu zdroja krvácania. Preto, ak máte tento problém, neváhajte sa obrátiť na lekára.
Pri hemoroidoch sú účinné lokálne masti alebo čapíky s lokálnym anestetikom, ktoré zmieňuje bolesť (napr. Procto-Glyvenol). Odporúča sa tiež užívanie venofarmák, ako Detralex, ktoré dbajú o zdravé a pevné žily. Prečítajte si viac o hemoroidoch a ich liečbe.
Pri chronických zápaloch čreva samotnú zápalovú reakciu tlmia protizápalové liečivá indikované lekárom. Prečítajte si viac o zápale hrubého čreva a jeho liečbe.
Ochorenia, ako vredy, kŕčové žily pažeráku a divertikulóza môžu vyžadovať až chirurgický zákrok.
Krv v stolici u detí a bábätiek
Hemoroidy a análne trhliny sa môžu vyskytovať aj u detí, z rovnakých dôvodov ako u dospelých. Problémy s vylučovaním stolice, zápcha alebo málo prijatej vlákniny v potrave u detí môžu poškodiť sliznicu a spôsobiť krvácanie. Treba dávať pozor na priebeh črevných infekcií u detí, ktoré nemajú dokonale vyvinutý imunitný systém, a ich priebeh vie byť závažnejší, niekedy až vyžadujúci hospitalizáciu.
Niektorým bábätkám robia problém určité zložky kravského mlieka (ide o alergiu na bielkovinu kravského mlieka). Príznaky ako riedke, slizké stolice s prítomnosťou krvi sa prejavia zväčša do dvoch mesiacov života. Riešením je vynechať a vyhýbať sa detskej výžive s obsahom kravského mlieka. Ak spozorujete krv v stolici vášho bábätka či dieťaťa, konzultujte to s lekárom.
Kedy vyhľadať lekára?
Prítomnosť krvi v stolici by ste nemali ignorovať a brať na ľahkú váhu. Je jednoznačne dôvodom na návštevu lekára. Vyhľadajte ho, ak:
- krvácate z konečníka a nachádzate krv na toaletnom papieri,
- sa vo vašej stolici nachádzajú väčšie krvné zrazeniny,
- ak máte čierno sfarbenú stolicu (a jej príčinou nie sú vyššie spomenuté lieky, výživové doplnky či strava),
- máte silné alebo časté krvavé hnačky,
- pociťujete silnú a opakujúcu sa bolesť v hornej alebo dolnej časti brucha,
- ste spozorovali výrazný úbytok hmotnosti a stratu chuti do jedla,
- trpíte hnačkami alebo tvrdou stolicou až zápchou,
- sa pri vašom vyprázdňovaní striedajú obdobia hnačky s obdobím zápchy,
- často urgentne navštevujete toaletu.
Pri masívnom krvácaní z konečníka vyhľadajte lekára bezodkladne, môže ísť o život ohrozujúci stav.
Upozornenie: Článok má informatívny charakter a nenahrádza lekárske vyšetrenie alebo konzultáciu ohľadom vášho zdravotného stavu s lekárom alebo iným kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom. Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.
Zdroje:
https://www.osmosis.org/answers/hematochezia
https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/14612-rectal-bleeding