Všehoj ázijský, označovaný ako ženšen, sa traduje v čínskej medicíne už vyše 5000 rokov. Má blahodarné účinky pri ochoreniach centrálneho systému, metabolických, infekčných či respiračných ochoreniach. Považuje sa za adaptogén, teda za prírodnú látku, ktorá zvyšuje odolnosť tela voči stresu. Rozlišujeme viacero druhov ženšenu, avšak najznámejšie sú ázijský ženšen (Panax ginseng) a americký ženšen (Panax quinquefolius). Hlavnou účinnou zložkou sú ginsenosidy. Ženšen môže mať aj nežiaduce účinky a taktiež sa nesmie kombinovať s určitými liekmi. Ak máte akékoľvek zdravotné problémy, jeho užívanie je vhodné konzultovať s lekárom. Aké ďalšie benefity má ženšen pre naše telo?
- Čo je to ženšen?
- Aké druhy ženšenu rozlišujeme?
- Čo ženšen obsahuje?
- Aké sú účinky ženšenu na ľudský organizmus?
- V akej forme môžeme ženšen užívať?
- Pre koho je užívanie ženšenu vhodné?
- Aká je odporúčaná denná dávka ženšenu?
- Nežiaduce účinky ženšenu
- Kto by si mal dať na ženšen pozor?
Čo je to ženšen?
Jedným z najčastejšie používaných a študovaných ženšenov je Panax ginseng, tiež známy ako ázijský ženšen alebo kórejský ženšen. Hlavnou účinnou látkou ženšenu sú ginsenosidy, u ktorých sa preukázalo množstvo priaznivých účinkov vrátane protizápalových, antioxidačných a protirakovinových. Výsledky mnohých klinických výskumov ukazujú, že ženšen môže zlepšiť duševné funkcie, imunitné funkcie a stavy súvisiace s cukrovkou.
Aké druhy ženšenu rozlišujeme?
Existujú dva hlavné druhy ženšenu: ázijský (kórejský) ženšen (Panax ginseng) a americký ženšen (Panax quinquefolius). Rôzne druhy ženšenu majú rôzne účinky. V tradičnej čínskej medicíne sa americký ženšen považuje za menej povzbudzujúci ako ázijský. Existuje ešte aj napr. sibírsky ženšen (Eleutherococcus senticosus). Hoci patrí do iného rodu, často sa označuje ako ženšen pre svoje podobné vlastnosti (ide však o nepravý ženšen).
Ženšen môže byť taktiež kategorizovaný ako čerstvý, biely alebo červený ženšen. Rozdiel medzi nimi spočíva v ich veku, spracovaní a účinkoch:
- Čerstvý ženšen – mladý koreň vo veku 1 až 4 roky. Nie je nijako spracovaný ani sušený. Obsahuje menej koncentrované množstvo ginsenoidov, preto má jemnejšie účinky.
- Biely ženšen – pochádza z koreňov vo veku 4 až 6 rokov a je spracovaný sušením. Vyznačuje sa vyšším obsahom účinných látok ako čerstvý ženšen a jeho účinky sú mierne stimulačné.
- Červený ženšen – vyrába sa parením a následným sušením koreňov starších ako 6 rokov. Tento proces zvyšuje koncentráciu ginsenoidov, čím ženšen získava výrazné adaptogénne účinky. Červený ženšen je najsilnejší zo všetkých.
Čo ženšen obsahuje?
Hlavnou účinnou zložkou sú ginsenosidy. Tieto bioaktívne látky zvyšujú energiu, podporujú imunitný systém a majú množstvo ďalších účinkov uvedených nižšie. Obsahuje aj iné účinné látky vrátane silíc, kyselín, polysacharidov, peptidov, škrobu, sacharózy, aminokyselin, živíc, slizu, vitamínov (najmä B1, B2 a C) a veľké množstvo minerálnych látok.
Aké sú účinky ženšenu na ľudský organizmus?
- Posilňuje imunitný systém, a tým pomáha telu bojovať proti rôznym infekciám.
- Reguluje hladinu cukru v krvi.
- Znižuje zápal.
- Zlepšuje sústredenie.
- Zvyšuje energiu a vytrvalosť.
- Priaznivo vplýva na stres.
- Povzbudzuje organizmus.
- Mierne zvyšuje krvný tlak.
- Podporuje sexuálne zdravie a erekciu.
- Zvyšuje syntézu bielkovín v bunkách a tkanivách.
- Pôsobí proti ateroskleróze (kôrnateniu tepien).
- Urýchľuje hojenie rán (pri vonkajšej aplikácií výťažku z koreňa).
V akej forme môžeme ženšen užívať?
Ženšen môžete kúpiť ako koreň (čerstvý, rezané/sušené plátky), prášok alebo vo forme výživových doplnkov s jeho extraktom. Akú formu zvolíte, už závisí od vašich osobných preferencií a zdravotných potrieb.
Koreň ženšenu
- Korene ženšenu sú časťou rastliny, ktorá sa najčastejšie používa pre ich zdravotné účinky. Korene ženšenu sú skrútené, pripomínajú telo s povrazmi na rukách a nohách. Surový koreň môžete ošúpať a žuť. Alebo si môžete koreň uvariť a pripraviť si z neho čaj. Taktiež si môžete uľahčiť prácu kúpou hotového čaju. Dokonca niektoré štúdie naznačujú, že práve sušený ženšen má viac benefitov než surový koreň.
Prášok z koreňa ženšenu
- Prášok zo sušeného koreňa ženšenu si môžete pridať do rôznych nápojov či jedál, ako napríklad do jogurtu, polievok, ovsených vločiek.
Výživové doplnky s obsahom ženšenu
- Výživové doplnky s obsahom ženšenu môžu mať rôznu formu – tablety, kapsuly, ampulky s roztokom, kvapky, tinktúry, v ktorých sa nachádza buď ženšen samotný, alebo v kombinácii s inými látkami.
Ženšen sa nachádza aj v produktoch každodennej potreby, ako sú napr. zubné pasty, mydlá, šampóny na vlasy, či v potravinách, ako sú cukríky, nápoje, žuvačky a pod.
Pre koho je užívanie ženšenu vhodné?
- Pre ľudí so zníženou energiou – prítomné glykozidy regulujú energetické zabezpečenie funkcií organizmu. Pri psychickom a fyzickom preťažení pôsobia protistresovo, a to tým, že chránia organizmus pred vyčerpaním.
- Pre ľudí vystavených vysokému stresu – ženšen môže ako adaptogén pomôcť zvládať chronický stres a zmierňovať únavu spojenú so stresom.
- Pre športovcov a fyzicky aktívnych jedincov – najmä na zvýšenie vytrvalosti a zlepšenie výkonu pri tréningu.
- Pre starších ľudí – používa sa na podporu imunitného systému a na zlepšenie celkového zdravia.
- Pre študentov a pracujúcich ľudí – môže poskytnúť malú, krátkodobú podporu koncentrácie a učenia.
- Pre osoby s nízkym libidom – ženšen tiež môže pomôcť pri erektilnej dysfunkcii.
Ženšen môže ovplyvňovať účinky niektorých liekov alebo zdravotný stav, preto je jeho užívanie potrebné vopred konzultovať s lekárom. Môže napr. interagovať s liekmi na riedenie krvi, cukrovku alebo s imunomodulačnými liekmi, a môže mať vplyv aj na hormonálnu rovnováhu. Lekár posúdi, či je jeho užívanie vo vašom prípade bezpečné a vhodné.
Ženšen nie je náhradou za odbornú liečbu alebo zdravý životný štýl a jeho účinky môžu byť u každého individuálne.
Aká je odporúčaná denná dávka ženšenu?
Odporúčaná denná dávka je 200 miligramov extraktu ženšenu alebo 0,5 - 2 gramy suchého koreňa (odporúča sa začať s nižšou dávkou ženšenu a postupne ju zvyšovať podľa tolerancie). Pri užívaní výživových doplnkov so ženšenom sa treba riadiť pokynmi a odporúčaniami výrobcu, pretože účinná dávka môže závisieť od koncentrácie ginsenosidov v konkrétnom produkte. Odporúčaná denná dávka sa nesmie presiahnuť.
Dôležité je kupovať ženšen od dôveryhodnej spoločnosti. Ide o pomerne drahý koreň, čo láka výrobcov predávať niektoré produkty s obsahom malých alebo zanedbateľných množstiev ženšenu a niektoré môžu obsahovať aj iné látky, ktoré tam nepatria.
Nežiaduce účinky ženšenu
Vedľajšie účinky ženšenu sú mierne. Pri dlhodobom užívaní, ale najmä pri predávkovaní, sa môžu vyskytnúť:
- nespavosť,
- nervozita,
- bolesť hlavy,
- ťažšie zaspávanie,
- alergické reakcie,
- zvýšený krvný tlak,
- podráždený žalúdok.
Aby ste sa vyhli spomínaným nežiaducim účinkom, neodporúča sa užívať ženšen viac ako 3 mesiace. Niektoré štúdie odporúčajú užívať ženšen 2 - 3 týždne a následne si dať 3-týždňovú pauzu.
Kto by si mal dať na ženšen pozor?
Je nevhodný pre tehotné a dojčiace ženy, taktiež sa neodporúča deťom vzhľadom na nedostatok dôkazov o jeho bezpečnosti.
Nie je vhodný tiež pri stavoch úzkosti, vnútorného napätia, srdcovej ischémii, vysokom krvnom tlaku a srdcovej arytmii.
Celkovo sa zdá, že ženšen je dobre tolerovaný, ale pri užívaní s určitými liekmi, ako je warfarín, lieky na cukrovku, inzulín, lieky na vysoký krvný tlak a antidepresíva, je potrebná opatrnosť a odporúča sa poradiť s lekárom.
Opatrnosť je potrebná aj pri užívaní ženšenu a kofeínu, resp. prípravkov s obsahom kofeínu (napr. aj guarana), pretože táto kombinácia môže zvýšiť stimulačné účinky na centrálny nervový systém, čo môže viesť k niektorým nepríjemným vedľajším účinkom.
Na trhu sú dostupné aj bylinné liehové extrakty, na ich užívanie by si mali dať pozor všetci, ktorí nesmú prijímať alkohol (pečeňové ochorenia, epilepsia a pod.).
Upozornenie: Článok má informatívny charakter a nenahrádza lekárske vyšetrenie alebo konzultáciu ohľadom vášho zdravotného stavu s lekárom alebo iným kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom. Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.
Zdroje:
https://www.webmd.com/diet/supplement-guide-ginseng