Ak ste sa už s črevnou chrípkou stretli, iste ju už nechcete zažiť druhýkrát. Viete, čo robiť, ak sa objaví vo vašom okolí? Číha na nás iba v letných mesiacoch? Čo ju spôsobuje a aké sú možnosti jej liečby?
- Čo je črevná chrípka?
- Aké sú príznaky črevnej chrípky?
- Aké sú možnosti liečby črevnej chrípky?
- Ako môžeme črevnej chrípke predchádzať?
- Kedy k lekárovi?
Čo je črevná chrípka?
Črevná chrípka je ľudové pomenovanie akútnej vírusovej gastroenteritídy, čo predstavuje náhly zápal žalúdka a čriev, vyvolaný vírusmi. Najznámejšími pôvodcami sú rotavírusy a norovírusy. Predstavujú hrozbu najmä pre malé deti, ale nevyhýbajú sa ani starším deťom a dospelým.
Aké sú príznaky črevnej chrípky?
Ochorenie sa prejavuje najmä
- horúčkou,
- vracaním,
- hnačkou.
V niektorých prípadoch sa u nakazených neobjavia všetky príznaky, ale napríklad len horúčka a vracanie alebo, naopak, len horúčka a hnačka. Ojedinele môže dokonca ochorenie prebiehať bez príznakov.
Okrem uvedených prejavov sa môže objaviť
- nechutenstvo,
- plynatosť,
- kŕče v tráviacom trakte,
- bolesti brucha,
- v niektorých prípadoch aj bolesti končatín a svalov.
Často dochádza k dehydratácii vyžadujúcej hospitalizáciu.
Vo všeobecnosti sú hnačkové ochorenia u detí v prvých rokoch života najčastejšie vyvolané rotavírusmi. Vyše 96 % detí vo veku do 5 rokov prežije aspoň jednu rotavírusovú gastroenteritídu.
Norovírusy sú v poradí druhým najčastejším pôvodcom akútnych vírusových gastroenteritíd. Vyskytujú sa prevažne u starších detí a dospelých.
Tieto infekcie sa vyskytujú celosvetovo, celoročne, najviac však v zime a na jar. Ich šírenie v kolektívoch a rodinách je mimoriadne rýchle, sú extrémne infekčné. Z toho dôvodu je potrebné pri ich výskyte dodržiavať preventívne opatrenia. Inkubačná doba je 1 až 3 dni, čo znamená, že toľko trvá, kým sa po kontakte s nákazou objavia prvé príznaky. Dĺžka trvania črevnej chrípky je závislá na vyvolávateľovi ochorenia. Pri norovírusovej infekcii prejavy väčšinou odznejú za 12 – 72 hodín, pri rotavírusovej infekcii je to v lepšom prípade 5 – 8 dní.
Prenos ochorenia môže byť spôsobený aj nedostatočnou hygienou rúk nakazených, ale aj rozptýlením výparov po vracaní nakazenej osoby či využívaním spoločných priestorov a predmetov.
K prenosu môže dôjsť tiež kontaminovanými potravinami a vodou. Opatrnosť by ste teda mali zvýšiť aj počas pobytu v krajinách s nižším hygienickým štandardom, kde turistov často postihuje známa hnačka cestovateľov.
Aké sú možnosti liečby črevnej chrípky?
Keďže počas črevnej chrípky dochádza k zvýšenej strate tekutín, najdôležitejším aspektom liečby je ich dopĺňanie za účelom pokrytia ich straty. Na doplnenie tekutín sú vhodné minerálne vody bez príchute, čierny čaj, no najmä rehydratačné roztoky. Tie okrem tekutín doplnia organizmu aj stratené minerály a cukor.
Pri opakovanom vracaní je pre lepšiu toleranciu dôležité začať so zavodňovaním pomaly. Začnite dúškom vody každých 10 minút, postupne prejdite na 5 minútové intervaly. Deťom takýmto spôsobom podávajte vodu po lyžičkách.
Do liečby je vhodné zaradiť prípravky s obsahom kvasinky Saccharomyces boulardii, ktoré sa používajú pri prevencii a liečbe hnačky.
Ďalšou možnosťou je tiež použitie črevných adsorbencií, ktoré sú vhodné pri dlhodobej, ale aj pri náhle vzniknutej hnačke. Adsorbenciá je potrebné užívať minimálne s dvojhodinovým odstupom od ostatných liekov.
Na liečbu horúčky v súvislosti s črevnou chrípkou je ideálne použiť lieky s obsahom paracetamolu (Panadol, Paralen). Často využívaný ibuprofén totiž nie je vhodný v prípade hroziacej dehydratácie. Pri opakovanom vracaní je možné podať na zníženie horúčky čapíky ako deťom, tak dospelým.
Dôležitou súčasťou liečby je diéta. U detí vyživovaných materským mliekom nie je nutné obmedziť dojčenie. Okrem materského mlieka je vhodné podávať tiež ryžový odvar (pre deti do 6 mesiacov) alebo mrkvový odvar (pre deti od 6 mesiacov). Ryžový aj mrkvový odvar si môžete pripraviť doma alebo použiť hotový mrkvovo – ryžový produkt, vhodný od ukončeného 4. mesiaca.
U detí vyživovaných umelou mliečnou formulou sa odporúča mlieko v úvode liečby plne nahradiť uvedenými odvarmi. Po zlepšení zdravotného stavu je možné mlieko opäť zaradiť. Vhodné sú mlieka so zníženým obsahom laktózy. Starším dojčatám a batoľatám sa môže podávať aj ryžová kaša, rozmixovaný banán alebo jablko, zeleninová polievka bez tuku, staršie pečivo a mixovaná zmes ryže a chudého mäsa. Starším deťom, mladistvým a dospelým sa odporúča diétna strava so zníženým množstvom tuku, korenín a potraviny nespôsobujúce plynatosť. Zdržať by ste sa mali aj mlieka, mliečnych produktov a ťažkých jedál.
Pri opakovanom vracaní sa zamerajte na dopĺňanie tekutín. So stravou počkajte, kým vracanie neprestane.
Po prekonaní gastroenteritídy je dôležité obnoviť správne fungovanie čriev a celého tráviaceho systému. Nezabudnite preto na užívanie probiotík.
Ako môžeme črevnej chrípke predchádzať?
- Dbajte na pravidelné umývanie rúk s použitím mydla, vždy po použití toalety a pred jedlom. Pokiaľ takúto možnosť nemáte, použite aspoň dezinfekčný gél alebo roztok.
- Po kontakte s osobou s príznakmi črevnej chrípky si dôkladne umyte a vydezinfikujte ruky.
- Ak sa ochorenie prejavuje u iných členov vašej domácnosti, dbajte na dôkladnú dezinfekciu plôch a predmetov, ktoré prichádzajú do kontaktu s nakazeným.
- Ak sa u vás prejavili príznaky ochorenia, nepripravujte stravu ostatným členom domácnosti.
- Zeleninu a ovocie vždy dôkladne umyte.
- Pokiaľ cestujete do krajín s nižším hygienickým štandardom, ak je to možné, používajte výlučne balenú vodu. Využiť ju môžete na opláchnutie čerstvého ovocia, zeleniny, na pitie či na osobnú hygienu. Odporúča sa aj preventívne podávanie probiotík pred aj počas cestovania.
- Pri dezinfekcii prostredia po chorej osobe a pri praní jeho bielizne dbajte na zvýšenú hygienu. Použite jednorazové rukavice.
- V prevencii rotavírusových gastroenteritíd môžete využiť možnosť očkovania. V súčasnosti máme dostupné dve rôzne vakcíny proti rotavírusom. Obe sú určené na podanie do úst. Ich použitie je limitované podaním v prvých týždňoch života dieťaťa.
Kedy k lekárovi?
Opakované vracanie znemožňuje podávanie tekutín a často vedie k rozvoju dehydratácie. Lekára by ste mali vyhľadať, ak sa vám nedarí vracanie zastaviť a ak pozorujete známky dehydratácie, ako nezvyčajnú únavu, malátnosť, zmätenosť, dezorientáciu, podráždenosť, popraskané pery, suchý jazyk a sliznicu ústnej dutiny, suchú kožu, u detí plač bez sĺz, nízku tvorbu moču, prepadnuté oči, rýchle a plytké dýchanie, pokles fontanely u dojčiat.
Lekára vyhľadajte aj v prípade, ak v stolici pozorujete krv alebo hnis, ak telesná teplota postihnutého prekročila 40 °C a ak sa príznaky hnačky nezlepšia do 48 hodín.
Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa alebo návod na používanie.
Zdroje:
https://www.solen.sk/storage/file/article/2a2027712b8936b5b732160feac1e18d.pdf
https://www.solen.sk/storage/file/article/d929d25b78e97c996b52c6362ee36a2c.pdf
https://www.solen.sk/storage/file/article/79b752dc629b33aa0aea8c34f77563c3.pdf
https://www.solen.sk/storage/file/article/Taborska.pdf
https://www.ruvztn.sk/355da.pdf
https://www.solen.sk/storage/file/article/2a2027712b8936b5b732160feac1e18d.pdf