Upchaté odtoky v sprchách či kefy plné vlasov sú čoraz častejším trápením žien, ale i mužov. Riedke a lámavé vlasy nie sú len problémom krásy, ale mnohokrát aj nášho psychického zdravia. Ako čo najúčinnejšie bojovať proti vypadávaniu vlasov?
- Ako rastú vlasy?
- Príčiny vypadávania vlasov
- Čo telu chýba a ako podporiť rast vlasov?
- Čo na vypadávanie vlasov po pôrode?
- Ktoré produkty sú vhodné aj pre mužov?
- Ako si správne a šetrne umývať vlasy?
Ako rastú vlasy?
Dôležité je uvedomiť si, že vypadávanie vlasov patrí k prirodzeným procesom obnovy ľudského tela. Rast vlasov môžeme rozdeliť do niekoľkých fáz, ktoré sa pravidelne opakujú.
- Rastová fáza (anagénna) – trvá 3 až 6 rokov a je začiatočnou fázou rastového cyklu. Nový vlas vyrastá z vlasového folikulu (vlasovej cibuľky) a dostáva sa na povrch kože. Vlas rastie rýchlosťou približne 1 cm za mesiac.
- Prechodová fáza (katagénna) – táto fáza trvá približne 3 týždne, vlas v nej zastavuje svoj rast a prestáva byť vyživovaný krvou.
- Pokojová fáza (telogénna) – trvá približne 3 mesiace, kedy sa vlas postupne uvoľňuje z folikulu. Je pomaly nahradzovaný novým vlasom, ktorý začne rásť z rovnakého folikulu. Každý vlasový folikul je schopný počas svojho života zopakovať tento cyklus 20 až 25-krát.
Je úplne bežné, že nám počas dňa vypadne okolo 70 až 100 vlasov. Pokiaľ je strata vlasov väčšia a trvá dlhšiu dobu, začne sa to prejavovať rednutím vlasov. Ide o problém, kedy sa pokojová fáza predlžuje, a tým pádom sa skracuje trvanie rastovej fázy. To znamená, že vypadne viac vlasov, ako ich stihne následne dorásť.
Príčiny vypadávania vlasov
Medzi najčastejšie príčiny vypadávania vlasov patrí:
- dedičnosť,
- vek,
- hormóny u žien – obdobie tehotenstva, po pôrode, menopauzy,
- hormóny u mužov – nadbytočné množstvo dihydrotestosterónu,
- stres,
- poruchy štítnej žľazy,
- nedostatok vitamínov a minerálov,
- ročné obdobie (jar, jeseň).
Alopécia (nadmerné vypadávanie vlasov) trápi často aj mužov. Hlavná príčina vypadávania vlasov je tiež zapríčinená nerovnováhou hormónov, genetikou či stresom.
Čo telu chýba a ako podporiť rast vlasov?
Ak máte problém s vypadávaním vlasov, je dobré telu dodať nasledujúce vitamíny, minerály a ďalšie látky.
- Selén – prvok, ktorý pôsobí ako antioxidant, čo znamená, že dopomáha nášmu telu pri zbavovaní sa škodlivín a podporuje imunitu. Stimuluje rast nových vlasov tým, že podporuje samotné vlasové folikuly v rastovej fáze cyklu.
- Zinok – pomáha udržiavať zdravý stav vlasov, nechtov aj pokožky. Posilňuje vlasové folikuly, a tak pomáha proti vypadnutiu vlasu z folikulu. Tiež je nevyhnutný pre správne fungovanie imunitného systému.
- Aminokyseliny L-metionín a L-cysteín – sú podstatnou súčasťou keratínu, základného stavebného kameňa vlasov a nechtov. Udržiavajú vlasy pružné a pevné.
- Železo – dodáva našej koži živiny a kyslík, čím podporuje správnu funkciu pokožky hlavy. Pri jeho nedostatku je jedným z hlavných prejavov vypadávanie vlasov.
- Vitamíny skupiny B – hlavne biotín, prispievajú k udržiavaniu zdravých vlasov aj pokožky tým, že spevňujú stavbu vlasu. Takisto pomáhajú lepšie zvládať stres, ktorý je jedným z hlavných spúšťačov vypadávania vlasov.
Je dôležité si pripomenúť, že ak chcete vidieť výsledky, užívanie výživových doplnkov by malo trvať niekoľko mesiacov.
Čo na vypadávanie vlasov po pôrode?
Vypadávanie vlasov trápi aj mnoho mamičiek. Vyskytuje sa hlavne v prvých mesiacoch po pôrode a zapríčiňujú ho hormonálne výkyvy, najčastejšie pokles estrogénu. Takéto vypadávanie vlasov je len dočasné, po istej dobe by malo vymiznúť. Ak sa tak nestane, navštívte lekára.
Výber výživových doplnkov v tomto období závisí od toho, či bábätko dojčíte. Ak áno, môžete užívať prípravky pre dojčiace ženy s komplexným zložením, ktoré obsahujú aj vitamíny a minerály prispievajúce k zlepšeniu kvality vlasov (vitamíny skupiny B, zinok, selén, železo, atď.). Užívanie špeciálnych výživových doplnkov na podporu rastu vlasov je potrebné v období dojčenia konzultovať s lekárom.
Ktoré produkty sú vhodné aj pre mužov?
Dermálny roztok s obsahom účinnej látky minoxidil o rôznej koncentrácii je vhodný na liečbu vypadávania vlasov predovšetkým u mužov, ktorých trápi vypadávanie vlasov v hornej časti hlavy. Je však vhodný aj pre ženy. Táto látka pôsobí tak, že stabilizuje vypadávanie a podporuje rast vlasov. Prípravky s obsahom minoxidilu je vhodné používať po dobu 4 mesiacov.
Vhodnou terapiou je používanie šampónu na podporu rastu vlasov. Medzi najčastejšie látky, ktoré tieto šampóny obsahujú, patria kofeín, chinín a rôzne bylinné extrakty, ktoré regenerujú vlasové folikuly a zároveň zlepšujú prekrvenie vlasovej pokožky.
Ako si správne a šetrne umývať vlasy?
Okrem výživových doplnkov je vhodné používať aj kozmetiku na podporu výživy a rastu vlasov.
- Pred umytím si vlasy dôkladne, ale zároveň šetrne rozčešete. Následne si pokožku hlavy môžete prekrviť pomocou masáže.
- Vlasy si namočte vodou. Ak používate šampón na podporu rastu vlasov, aplikujte ho ku korienkom vlasov. Dôležité je šampón počas umývania nechať pôsobiť na vlasoch a následne ich opláchnuť čistou vodou.
- Rozčesávanie môžete uľahčiť pomocou kondicionéra, ktorý sa aplikuje do stredných dĺžok a končekov vlasov. Necháte ho pôsobiť a po pár minútach opláchnete vodou. K vlasom sa po umytí treba správať šetrne, nerozčesávajte ich nasilu.
- Na záver môžete použiť vlasové sérum alebo tonikum, ktoré podporujú výživu vlasov. Nanášajú sa do mokrých alebo suchých vlasov a poriadne sa vmasírujú priamo do vlasovej pokožky. Neoplachujú sa.
Kedy k lekárovi
Ak vás vypadávanie vlasov trápi dlhšiu dobu, je potrebné navštíviť lekára za účelom vylúčenia vážnejších príčin (napríklad kožné ochorenia vlasovej pokožky, autoimunitné ochorenia, poruchy štítnej žľazy, anémia, cukrovka, potravinové intolerancie, atď.).
Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku, zdravotníckej pomôcky alebo kozmetického produktu si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa alebo návod na použitie.