Naše povinnosti si veľakrát vyžadujú plnú koncentráciu, ale čo robiť, ak to nejde? Neustále pri práci utekáte myšlienkami k iným činnostiam a neviete sa jej naplno venovať? V článku vám prezradíme pár užitočných tipov, ktoré vám môžu s týmto problémom pomôcť.
Čo je to porucha koncentrácie?
Porucha koncentrácie predstavuje neschopnosť sústrediť sa na určitú tému/činnosť. Patria sem aj poruchy učenia sa a pamäti. Vo väčšine prípadov je dôvodom poškodenie určitej časti mozgu, a to štruktúrne alebo funkčné. K prejavom porúch koncentrácie patrí neschopnosť sústrediť sa, problémy s pamäťou, nekontrolovateľné zmeny správania a zášklby svalov.
Príčiny poruchy koncentrácie:
- nespavosť, spánkové apnoe (opakované prerušenie dýchania počas spánku), nočné mory,
- vysoký/nízky krvný tlak,
- chronická únava,
- zvýšená hladina hormónov,
- nedostatok železa,
- pedikulóza (vši),
- otras mozgu, mozgový nádor,
- celkové ochorenie – ADHD, epilepsia, Cushingova choroba,
- užívanie niektorých liekov.
Liečba a prevencia porúch koncentrácie
V prípade, že porucha koncentrácie nie je sprevádzaná inými príznakmi, ktoré by signalizovali ochorenie, je možné koncentráciu zlepšiť dodržiavaním určitých pravidiel.
- K narušeniu koncentrácie môže dochádzať pri niektorých poruchách spánku alebo pri jeho nedostatku, čo môže viesť k celkovému vyčerpaniu a únave. Preto sa snažte, aby bol váš spánok dostatočne dlhý a kvalitný. Ak máte problém so zaspávaním, skúste siahnuť po bylinkových čajoch, napríklad s obsahom valeriány lekárskej, medovky lekárskej alebo levandule lekárskej. Prípadne môžete vyskúšať doplnky s obsahom melatonínu.
- Telo potrebuje rovnováhu, aby správne fungovalo. Je dôležité, aby po celom dni strávenom v práci malo oddych, pričom nemusí byť reč len o spánku. Môžete si čítať knihu, pozerať film, alebo staviť na aktívny pohyb a zašportovať si. Náš mozog nedokáže pracovať naplno niekoľko hodín vkuse, a preto mu doprajte počas práce pravidelné prestávky. Prestávky nemusia byť dlhé, stačí 10 – 15 minút a mozog je pripravený opäť fungovať. Aby sme sa vedeli naplno sústrediť, je dôležité, aby sme sa nerozptyľovali inými vecami. Multitasking, teda vykonávanie viacerých činností naraz, určite vynechajte.
- Nevyhnutnou súčasťou nášho života je strava. Okrem toho, že je dôležité jesť pravidelne, je dôležité aj to, čo jeme. Po jedle môže nastať útlm, kedy človek nie je schopný koncentrácie. Útlmu po jedle môžeme však predísť. Treba sa vyhnúť jedlám bohatým na sacharidy či tuky a zamerať sa na jedlá bohaté na bielkoviny. Mozgovú aktivitu podporujú antokyány, ktoré sú obsiahnuté napríklad v čučoriedkach. Netreba zabúdať ani na dostatočný príjem tekutín.
- Pri zníženej koncentrácii môžu pomôcť nootropiká – látky schopné podporovať mozgové funkcie. Môžu zlepšovať náladu, pamäť, motiváciu, bdelosť a koncentráciu. Okrem iného dokážu zmierňovať neurodegeneratívne procesy spojené so starobou. Medzi najznámejšie patria:
- kofeín – zvyšuje bdelosť a mieru pozornosti,
- horčík – znižuje pocit únavy a vyčerpania a podporuje správnu funkciu nervového systému,
- omega-3 mastné kyseliny – prispievajú k udržaniu správnej činnosti mozgu,
- kyselina listová (vitamín B9) a vitamín B12 – podporujú tvorbu cholínu – látky nevyhnutnej pre správnu funkciu mozgu,
- ginkgo biloba – zlepšuje pamäť a zvyšuje koncentráciu,
- ženšen pravý – znižuje stres a zlepšuje pamäť,
- piracetam – používa sa na liečbu porúch mozgovej činnosti – strata pamäti, porucha pozornosti, nedostatok motivácie.
Kedy navštíviť lekára?
Poruchy koncentrácie môžu signalizovať aj závažné ochorenia. V prípade, že pretrvávajú dlhodobo, alebo ak sa objavia aj iné príznaky (strata vedomia, brnenie jednej polovice tela, dezorientácia, bolesť a tlak na hrudi), vyhľadajte lekársku pomoc.
Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa alebo návod na použitie.