Bolesť zubov pravdepodobne potrápi každého z nás aspoň raz za život. Ide o veľmi nepríjemnú, ostrú a často pulzujúcu bolesť, ktorá prechádza cez čeľusť, hlavu až pociťujeme bolesť celého tela. Výrazne ovplyvňuje naše bežné fungovanie. Príčina jej vzniku môže byť rôzna, v každom prípade neodkladajte návštevu zubného lekára na neskôr. Ako si pomôcť pri intenzívnej bolesti zubov?
Prečo vzniká bolesť zubov?
Jedná sa o bolesť zubov a ich okolia v ústach. Vzniká v dôsledku podráždenia alebo infekcie nervov nachádzajúcich sa v dutine zuba. Najčastejšou príčinou vzniku bolesti zubov je zubný kaz. Dôkladným čistením zubov a pravidelným absolvovaním preventívnych prehliadok sa môžete bolesti ľahko vyhnúť.
Príčiny vzniku bolesti zubov
- Zubný kaz,
- zubné infekcie,
- zápal ďasien,
- poranenie zubov alebo tváre,
- poškodená plomba (výplň zubov),
- škrípanie zubami,
- odstránenie zuba alebo jeho vŕtanie,
- prerezávanie zúbkov u malých detí, zubov múdrosti u dospelých,
- chladný vzduch,
- konzumácia horúceho alebo studeného nápoja,
- tlak vyvíjaný na zuby (zahryznutie do jedla).
Príznaky bolesti zubov
- Ostrá a pulzujúca bolesť,
- opuch v zube alebo ďasne,
- horúčka,
- bolesť hlavy až migréna,
- citlivosť zubov,
- nepríjemný zápach z úst.
Prvá pomoc pri bolesti zubov
Lieky proti bolesti (analgetiká)
Pomáhajú celkovým účinkom zmierňovať bolesť, horúčku, niektoré aj zápal v zube alebo v jeho okolí. Vhodné sú lieky s obsahom účinných látok, ako:
- paracetamol (Ataralgin, Valetol, Panadol Ultra Rapid),
- ibuprofén (Cetalgen – kombinácia paracetamolu a ibuprofénu),
- naproxén (Nalgesin S).
Častou príčinou bolesti zubov u malých detí je prerezávanie zúbkov. Zvyčajne trvá do 2 rokov a vie potrápiť nejedno dieťatko, ale aj rodičov. Na zmiernenie tejto bolesti sú určené gély, ktoré sa nanesú prstami na postihnuté miesto a zľahka vmasírujú. Okrem gélov sú vhodné aj roztoky, ktoré sa aplikujú do úst dieťatka.
Studený obklad
- Používa sa na zmiernenie opuchu a bolesti. Studený obklad zabaľte do utierky a priložte na tvár, zhruba v postihnutej oblasti, po dobu 30 minút a opakujte aspoň 3 až 4-krát denne.
Soľný výplach
- Soľ má antibakteriálne účinky a je vhodná na dezinfekciu ústnej dutiny. Výplach pripravte rozpustením 1 lyžičky soli v 200 ml teplej vody. Následne vyplachujte ústa po dobu 2 minút.
Prírodné produkty
- Na zmiernenie bolesti zubov je vhodné aspoň pol hodiny žuvať klinček a následne ho vypľuť. Uvoľní sa z neho účinná látka eugenol, ktorá ma anestetický a antibakteriálny účinok. Pri silnej bolesti je vhodné klinček rozhrýzť alebo popučiť a následne aplikovať na boľavý zub.
- Pre svoje antibakteriálne účinky sú taktiež známe cibuľa a cesnak. Sú ideálne na prípravu výplachu alebo ich môžete požuť podobne ako klinček.
Prevencia bolesti zubov
V rámci prevencie je vhodné:
- čistiť si zuby a medzizubné priestory 2-krát denne,
- chodiť pravidelne na preventívne prehliadky:
- u deti mladších ako 18 rokov dvakrát ročne,
- u dospelých jedenkrát ročne,
- u tehotných žien raz na začiatku a raz na konci tehotenstva,
- absolvovať dvakrát do roka dentálnu hygienu,
- obmedziť konzumáciu cukrov,
- vyhýbať sa fajčeniu,
- zvýšiť príjem vlákniny a vitamínov a minerálov, ktoré prispievajú k udržaniu zdravých zubov.
Kedy k lekárovi
Ak pocítite bolesť zubov, ktorá trvá 2 a viac dní, je vhodné čo najskôr navštíviť zubára. Správna diagnostika je dôležitá, aby sa daný problém nerozšíril a nespôsobil väčšie komplikácie.
Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa alebo návod na použitie.