Spozorovali ste niektorý z príznakov tehotenstva? Jeho predzvesťou môže byť meškajúca menštruácia či ranná nevoľnosť. Rýchlym spôsobom, ako zistiť, či ide o tehotenstvo, sú tehotenské testy. Súčasné testy majú veľmi vysokú citlivosť, a preto je ich výsledok pri správnom vykonaní spoľahlivý.
- Ako tehotenský test funguje?
- Typy tehotenských testov
- Kedy si spraviť tehotenský test?
- Výsledok tehotenského testu
- Kedy navštíviť lekára?
Ako tehotenský test funguje?
Tehotenské testy zisťujú prítomnosť hormónu hCG (ľudský choriový gonadotropín) v moči alebo v krvi. Tento hormón je za normálnych okolností produkovaný výlučne bunkami vyvíjajúcej sa placenty. Jeho hladina je zo začiatku veľmi nízka, preto môže byť test aj v prípade tehotenstva najprv negatívny. V prvých týždňoch po otehotnení hladina hCG výrazne stúpa, a preto v priebehu pár dní, keď sa jeho hladina zvýši, ho už dokáže test zaznamenať.
Typy tehotenských testov
Tehotenské testy z moču
Všetky tehotenské testy fungujú na rovnakom princípe, rozdiel je v ich použití, v citlivosti a v spoľahlivosti výsledku. Tá sa pohybuje od 95 do 99 %. Existuje prúžkový, tyčinkový, kazetový a digitálny tehotenský test, ktorý sa považuje za najspoľahlivejší.
- Prúžkový tehotenský test treba na niekoľko sekúnd ponoriť do nádobky naplnenej močom.
- Tyčinkový a digitálny sa používajú do prúdu moču.
- Na kazetový tehotenský test sa za pomoci pribalenej pipety nakvapká stanovený počet kvapiek moču.
Prúžkový tehotenský test
Tyčinkový tehotenský test
Kazetový tehotenský test
Digitálny tehotenský test
Tehotenský test z krvi
Tak ako test z moču, aj test z krvi sa dá vykonať doma. Jeho výhodou je to, že tehotenstvo odhalí už pár dní po oplodnení, keďže koncentrácia hCG v krvi je vyššia ako v moči. Môže sa vykonať kedykoľvek počas dňa a jeho spoľahlivosť pri správnom prevedení je 99 %.
Kedy si spraviť tehotenský test?
Produkcia hCG začína po oplodnení vajíčka a jeho uhniezdení v maternici. Tento proces trvá 6 – 14 dní, a preto by sa mal test vykonať najskôr na 7. deň od oplodnenia. Takto skoro vedia prítomnosť hCG v moči zaznamenať testy s vysokou citlivosťou, a to 10 mlU/ml. Citlivosť ostatných testov je 25 mlU/ml. Tie by sa mali vykonať až po vynechaní menštruácie. Čím je číslo v jednotkách mlU/ml nižšie, tým vyššia je citlivosť testu.
Odporúčaný čas pre vykonanie tehotenského testu je najskôr v deň vynechania menštruácie, ideálne na 7. až 10. deň od poslednej očakávanej menštruácie.
Test je najlepšie urobiť ráno, kedy je hladina hCG najvyššia.
Výsledok tehotenského testu
V prvom rade sa treba uistiť, že bol test vykonaný správne. Vtedy sa zobrazí kontrolný prúžok označený písmenom C. Výsledok testu môže byť:
- pozitívny – objavia sa dva prúžky, pričom aj nejasné sfarbenie testovacieho prúžku znamená tehotenstvo,
- negatívny – objaví sa len kontrolný prúžok,
- neplatný – nezobrazí sa kontrolný prúžok.
Výsledok testu však môže byť aj falošne pozitívny (objavia sa dva prúžky, žena však nie je tehotná – takýto prípad môže nastať pri užívaní liekov s obsahom hCG) alebo falošne negatívny (objaví sa len kontrolný prúžok aj napriek tomu, že je žena tehotná – v prípade podozrenia na falošne negatívny výsledok treba test s odstupom niekoľkých dní zopakovať).
Kedy navštíviť lekára?
V prípade pozitívneho výsledku tehotenského testu kontaktuje svojho gynekológa a dohodnite si termín vyšetrenia. Ak je výsledok tehotenského testu negatívny, treba test v prípade podozrenia na tehotenstvo po niekoľkých dňoch zopakovať. Ak je test znova negatívny a zároveň vám vynechali aspoň 3 menštruačné obdobia za sebou, vyhľadajte lekára.
Upozornenie: Článok má informatívny charakter a nenahrádza lekárske vyšetrenie alebo konzultáciu ohľadom vášho zdravotného stavu s lekárom alebo iným kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom. Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.