Vysoký krvný tlak na seba zvyčajne neupozorňuje. Ak ho aj človek odhalí, svojpomocne ho nedokáže okamžite znížiť. Cielenou zmenou životosprávy však môžeme dlhodobo udržiavať optimálnu hladinu krvného tlaku a zároveň sa vyhnúť jeho nebezpečným prudkým výkyvom. V nasledujúcich riadkoch si vysvetlíme, čo je to vysoký krvný tlak, čo ho spôsobuje a ako mu efektívne prechádzať.
- Vysoký krvný tlak (hypertenzia)
- Čo spôsobuje vysoký krvný tlak?
- Riziká neliečenej hypertenzie
- 15 účinných spôsobov, ako znížiť hladinu krvného tlaku
- Kedy navštíviť lekára?
Vysoký krvný tlak (hypertenzia)
Krvný tlak predstavuje mieru sily krvi tlačiacej na steny krvných ciev. Ľudia s vysokým krvným tlakom majú systolickú („hornú“) hodnotu 130 milimetrov ortuti (mmHg) alebo vyššiu a/alebo diastolickú („dolnú“) hodnotu 80 mm Hg alebo vyššiu[1].
Vysoký krvný tlak (hypertenzia) sa nazýva aj „tichý zabijak“ z dobrého dôvodu – často nemá žiadne príznaky, ale je významným rizikovým faktorom srdcových chorôb a mŕtvice. Jeho výskyt na Slovensku narastá s vekom: 19 – 24 rokov (17,6 %), 25 – 34 rokov (26,8 %), 35 – 44 rokov (32,4 %), 45 – 54 rokov (51,6 %), 55 – 64 rokov (66,7 %), 65 – 74 rokov (85,3 %) a ľudia vo veku 75 a viac rokov (94,7 %)[2]. Krvný tlak si môžete spoľahlivo zmerať v pohodlí domova pomocou tlakomera.
Čo spôsobuje vysoký krvný tlak?
Presné príčiny nie sú známe, ale dôležitú úlohu môže zohrávať:
- fajčenie,
- nadváha alebo obezita,
- nedostatok fyzickej aktivity,
- príliš veľa soli v strave,
- nadmerná konzumácia alkoholu,
- stres,
- vyšší vek,
- genetika a výskyt vysokého krvného tlaku v rodine,
- chronické ochorenie obličiek,
- poruchy nadobličiek a štítnej žľazy,
- spánkové apnoe (opakované zastavenie dýchania počas spánku).
Riziká neliečenej hypertenzie
Vysoký krvný tlak nemusí spôsobovať žiadne ťažkosti. Avšak to, že sa cítime dobre, neznamená, že je náš krvný tlak v poriadku. Hypertenzia môže časom poškodiť srdce, cievy, mozog a obličky.
Niektoré riziká vysokého krvného tlaku sú:
- neurologické ochorenia (napríklad demencia),
- mŕtvica,
- infarkt,
- ochorenie obličiek.
15 účinných spôsobov, ako znížiť hladinu krvného tlaku
Dobrou správou je, že môžete vykonať niekoľko nasledujúcich zmien týkajúcich sa vašej životosprávy, ktoré môžu prispieť k zníženiu krvného tlaku (a tým aj k zníženiu rizika vzniku srdcových ochorení):
- Zvýšte príjem draslíka a znížte príjem sodíka (soli). Draslík znižuje účinky soli (ktorá zvyšuje krvný tlak) a znižuje napätie v krvných cievach. Diéty bohaté na draslík však môžu byť škodlivé pre ľudí s ochorením obličiek, preto sa treba pred zvýšením príjmu draslíka poradiť s lekárom. Potraviny s vysokým obsahom draslíka sú: mlieko a jogurty, ryby, banány, pomaranče, marhule a avokádo, paradajky, zemiaky a špenát.
- Obmedzte príjem cukru. Cukor (a najmä fruktóza) môže zvýšiť krvný tlak viac ako soľ.
- Viac cvičte. Odporúča sa 40 minút fyzickej aktivity 3-krát týždenne.
- Schudnite. Ak máte nadváhu, strata 2 až 5 kilogramov môže váš krvný tlak znížiť.
- Jedzte menej trvanlivých potravín. Spracované a trvanlivé potraviny prispievajú vysokou mierou k zvýšeniu množstva soli vo vašom jedálničku. Patria sem napríklad sáčkové polievky a zemiakové lupienky.
- Jedzte horkú čokoládu. Horká (tmavá) čokoláda preukázateľne znižuje krvný tlak. Podmienkou je však obsah 60 až 70 % kakaa. K zníženiu krvného tlaku môže prispieť už jeden štvorček tmavej čokolády denne.
- Jedzte cesnak alebo užívajte výživové doplnky s cesnakovým extraktom. Cesnak preukázateľne znižuje krvný tlak.
- Pridajte do svojho jedálnička viac bielkovín. Ľudia, ktorí jedia viac bielkovín (odporúča sa 100 gramov bielkovín denne), majú nižšie riziko vysokého krvného tlaku. Diéta s vysokým obsahom bielkovín však nemusí byť pre každého. Zvlášť opatrní by mali byť ľudia s ochorením obličiek.
- Skoncujte s fajčením. Fajčenie už po prvej cigarete spôsobuje zvýšenie krvného tlaku, ako aj srdcovej frekvencie. Dlhodobé fajčenie poškodzuje steny ciev, vyvoláva zápal a zužuje tepny.
- Pite menej alkoholu. Alkohol zvyšuje krvný tlak, aj keď ste zdraví.
- Obmedzte príjem kofeínu. Kofeín dočasne zvyšuje krvný tlak.
- Pokúste sa zbaviť nadmerného stresu napríklad meditáciou alebo jogou.
- Snažte sa mať dobrý, neprerušovaný spánok. Krvný tlak v spánku klesá. Ak nespíte dobre, môže ho to ovplyvniť.
- Pomôžte si liečivými bylinkami. Niektoré bylinky preukázateľne znižujú krvný tlak. Rastliny a bylinky, ktoré sa tradične používajú na celom svete za účelom zníženia krvného tlaku, sú: mačací pazúr, koreň zázvoru, zelerová šťava, hloh obyčajný, sezamový olej, čierna fazuľa, paradajkový extrakt a medovka.
- Užívajte výživové doplnky na zníženie krvného tlaku. O vhodnosti užívania byliniek a výživových doplnkov sa poraďte s lekárom alebo lekárnikom.
- Pridanie omega-3 mastných kyselín do každodennej stravy vo forme výživového doplnku alebo rybieho oleja znižuje krvný tlak.
- Nedostatok horčíka je spájaný s vyšším krvným tlakom. Užívanie výživových doplnkov s obsahom horčíka ho preto môže znížiť.
- Huba Reishi, známa aj ako „kráľovská huba“, má komplexné a početné pozitívne účinky na vaše zdravie. Posilňuje imunitný systém, znižuje únavu, pomáha pri depresii, astme, diabete (cukrovke) a vysokom krvnom tlaku.
- Srvátkový proteín (komplex proteínov získaný z mlieka) znižuje krvný tlak.
Kedy navštíviť lekára?
Lekársku pomoc vyhľadajte pri opakovanom (trikrát po sebe) nameraní hodnôt vysokého krvného tlaku alebo pri jeho prvých prejavoch. Ak máte vysoký krvný tlak diagnostikovaný, nezanedbávajte kontroly u lekára a pravidelne užívajte predpísané lieky.
Upozornenie: Článok má informatívny charakter a nenahrádza lekárske vyšetrenie alebo konzultáciu ohľadom vášho zdravotného stavu s lekárom alebo iným kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom. Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.
Zdroje:
[1] P.K. Whelton, R.M. Carey, W.S. Aronow, D.E. Casey, K.J. Collins, H.C. Dennison, S.M. DePalma, S. Gidding, K.A. Jamerson, D.W. Jones, E.J. MacLaughlin, P. Muntner, B. Ovbiagele, S.C. Smith, C.C. Spencer, R.S. Stafford, S.J. Taler, R.J. Thomas, K.A. Williams, J.D. Williamson, J.T. Wright, 2017 ACC/AHA/AAPA/ABC/ACPM/AGS/APhA/ASH/ASPC/NMA/PCNA Guideline for the Prevention, Detection, Evaluation, and Management of High Blood Pressure in Adults, Journal of the American College of Cardiology. 71 (2018) e127–e248. https://doi.org/10.1016/j.jacc.2017.11.006.
[2] Vysoký krvný tlak – situácia v SR v roku 2015 | Unilabs, (n.d.). https://www.unilabs.sk/clanky-invitro/vysoky-krvny-tlak-situacia-v-sr-v-roku-2015 (accessed November 12, 2022).