Moderný životný štýl nás vystavuje mnohým škodlivým látkam. Väčšina ľudí si detoxikáciu pečene spája s jarným obdobím, ale nie je to tak. Na prečistenie pečene treba myslieť po celý rok.
Pečeň a jej funkcie v organizme
Pečeň je jedným z najväčších a najdôležitejších orgánov nášho tela, preto sa o ňu musíme dobre starať. Nachádza sa v pravej hornej časti brucha. Má veľkú regeneračnú schopnosť a aj pri poškodení funguje na 80 %, aj keď menej efektívne.
Funkcie pečene:
- odstraňuje škodlivé látky,
- reguluje metabolizmus cholesterolu,
- tvorí žlč,
- čistí krv,
- je zásobárňou vitamínov A, B12, D, E, K a minerálov, ako železo a meď,
- podieľa sa na tvorbe bielkovín a hormónov.
Funkciu pečene môže zhoršiť mnoho rizikových faktorov, ako napríklad:
- alkohol a fajčenie,
- nízka hladina draslíka,
- dlhodobé užívanie nesteroidných antiflogistík NSAID (do tejto skupiny patria ibuprofén či diklofenak),
- drogy,
- obezita,
- strava plná spracovaných potravín (polotovary),
- autoimunitné ochorenie.
Prejavy porúch funkcie pečene
Nevhodná strava a konzumácia alkoholu sú najčastejšími rizikovými faktormi poruchy funkcie pečene.
Ako spoznáte, že pečeň nefunguje optimálne? Tu sú príznaky, na ktoré si treba dať pozor:
- nadúvanie a plynatosť,
- pálenie záhy, reflux,
- zápcha,
- pocit tlaku pod pravým rebrom,
- žltkasté oči alebo koža,
- neschopnosť schudnúť,
- vysoký tlak krvi,
- náladovosť, úzkosť či depresia,
- tmavý moč,
- únava,
- ľahká tvorba modrín.
Ako podporiť funkciu pečene?
V rámci preventívnej starostlivosti o pečeň sa odporúča obmedziť alkohol a dodržiavať zdravú životosprávu. Dobrou správou je, že ak vaša pečeň nefunguje správne, môžete jej funkciu podporiť. Ako na to?
Pomôžu jej tieto jednoduché spôsoby detoxikácie:
- Pite čistú vodu. Pitie dostatočného množstva vody môže udržať vašu pečeň a obličky vo „forme“. Obidva orgány spolupracujú na presune toxínov z krvného obehu a premieňajú ich na látky rozpustné vo vode, aby sa mohli vylúčiť močom.
- Nekonzumujte stravu s vysokým obsahom nasledujúcich látok – rafinovaný cukor, nezdravé tuky, konzervanty, kofeín. Tieto látky zvyšujú riziko srdcovo-cievnych ochorení, spúšťajú zápalové procesy v tele a negatívne ovplyvňujú imunitný systém.
- Jedzte potraviny bohaté na draslík – sladké zemiaky, špenát, fazuľa alebo banány. Niektoré štúdie ukázali, že nízke hladiny draslíka zvyšujú riziko metabolických porúch vrátane stukovatenia pečene a cukrovky typu II.
- Znížte vystavenie sa škodlivým látkam (parabény, ftaláty, sulfáty…). V dnešnej dobe to môže byť ťažké, ale nie nemožné.
- Snažte sa vypotiť. Potením sa zbavujeme škodlivých látok z nášho tela. Skvelým spôsobom, ako sa vypotiť, je napr. saunovanie, beh, hot joga.
- Nezabúdajte na spánok. Spánok je dôležitou súčasťou regulácie metabolizmu.
- Podporte trávenie. Čím efektívnejší je tráviaci trakt pri odstraňovaní škodlivých látok, tým menej práce má pečeň. Jedným z pomocníkov môžu byť probiotiká, ktoré udržujú zdravú mikroflóru v črevách.
- Užívajte doplnky výživy – pečeni môžete pomôcť výživovými doplnkami alebo bylinkami, ktoré podporujú jej detoxikáciu a správnu funkciu.
Čo obsahujú výživové doplnky na pečeň?
Pestrec mariánsky – obsahuje silymarín, ktorý detoxikuje pečeň a podporuje zdravie pečene.
Čakanku – obsahuje prírodné antioxidanty, ktoré nás chránia pred voľnými radikálmi.
Esenciálne fosfolipidy – sú súčasťou bunkových membrán, obnovujú poškodenú pečeň.
Extrakty z artičoky a brokolice – podporujú trávenie a detoxikáciu organizmu.
Cholín a vitamíny skupiny B, vitamín E – cholín je látka, ktorá prispieva k udržaniu normálnej činnosti pečene a k normálnemu metabolizmu lipidov (tukov).
Zameranie sa na svoje zdravie, telo a myseľ by malo byť prioritou číslo jeden. Detoxikácia môže viesť k mnohým pozitívnym zlepšeniam, ako je napr. zvýšenie energie. Všetci máme dni, keď sa cítime grogy a bez motivácie. Pitie dostatočného množstva vody a konzumácia správnych potravín môže pomôcť zvýšiť vašu energiu. Ďalším spôsobom je poskytnúť telu správne vitamíny a minerály.
Kedy k lekárovi?
Ak spozorujete niektorý z príznakov typických pre ochorenie pečene, vyhľadajte lekára.
Pred použitím ktoréhokoľvek lieku alebo výživového doplnku si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa alebo návod na použitie.