Obličky sú dôležitým orgánom ľudského organizmu. Ich úloha spočíva v prečisťovaní krvi od odpadových látok a v ich následnom vylúčení spolu s nadbytočnou vodou vo forme moču. Funkcia obličiek v organizme je nenahraditeľná, a tak by sme mali dbať o ich zdravie.
- Funkcia obličiek v organizme
- Rizikové faktory ochorenia obličiek
- Prejavy oslabenia obličiek
- Prevencia vzniku ochorenia obličiek
Funkcia obličiek v organizme
Okrem toho, že zabezpečujú očistenie krvi od odpadových látok a dochádza v nich k tvorbe moču, zohrávajú v organizme aj ďalšie úlohy. Vzhľadom na to, že regulujú množstvo vody, pri ich poškodení dochádza k jej zadržiavaniu, s čím súvisí aj vzostup krvného tlaku (hypertenzia). Taktiež v nich dochádza k syntéze a k odbúravaniu hormónov. Tvorí sa tu enzým renín a rastový faktor erytropoetín. Renín zohráva významnú úlohu v regulácii krvného tlaku a erytropoetín zabezpečuje krvotvorbu. Obličky sú jediným orgánom, v ktorom sa tvorí aktívna forma vitamínu D, ktorý je dôležitý pre zdravie kostí, keďže zabezpečuje vstrebávanie vápnika.
Rizikové faktory ochorenia obličiek
Dôvodov, prečo dochádza k vzniku ochorenia obličiek, je niekoľko. Dôležitú úlohu v tomto prípade zohráva hlavne nezdravý životný štýl spojený s nárastom telesnej hmotnosti. Medzi ďalšie rizikové faktory vzniku ochorenia obličiek patrí:
- výskyt ochorenia obličiek v rodine,
- fajčenie,
- užívanie alkoholu,
- nedostatočne liečený vysoký krvný tlak,
- diabetes mellitus (cukrovka),
- vek (riziko u ľudí starších ako 50 rokov),
- nebakteriálny/bakteriálny zápal obličkových kanálikov,
- ateroskleróza (kôrnatenie tepien).
Prejavy oslabenia obličiek
Medzi typické prejavy oslabenia, prípadne ochorenia obličiek patria:
- vlhké dlane,
- opuchy tváre/členkov,
- bolesť v oblasti bedier,
- tvorba peny v moči alebo zmena farby moču,
- prítomnosť bielkoviny v moči (na jej odhalenie slúžia testovacie prúžky, ktoré je možné kúpiť v lekárni),
- biele škvrny na nechtoch,
- bolesť hlavy,
- vačky pod očami,
- zápach z úst,
- nevoľnosť,
- strata chuti do jedla,
- svalové kŕče,
- suchá koža,
- vysoký krvný tlak.
Prevencia vzniku ochorenia obličiek
Vzniku ochorenia obličiek treba predchádzať ešte pred objavením prvých príznakov. Ideálnym spôsobom je redukcia rizikových faktorov, ktoré vieme ovplyvniť. Medzi ne patrí napríklad pitie alkoholu, fajčenie a strava.
Významnú úlohu v prevencii zohráva práve detoxikácia obličiek. Tú by ste mali absolvovať aspoň dvakrát ročne, ideálne na jar a na jeseň. Detoxikácia spočíva v adekvátnej diéte, v dostatočnom príjme tekutín a v minimalizovaní stresu, ktorý má na obličky veľký vplyv.
- Dostatočný príjem tekutín by sa mal zabezpečiť pitím čistej neperlivej vody alebo nesladených bylinkových čajov. Z čajov sa odporúčajú bylinky s obsahom flavonoidov, ako napríklad lipa, breza, praslička roľná, vres obyčajný, harmanček lekársky a zlatobyľ obyčajná.
- V lekárni si môžete zakúpiť rôzne doplnky, ktoré obsahujú kombináciu viacerých byliniek vhodných na tento účel.
- Telo by ste nemali vystavovať chladu, a teda je potrebné zvoliť adekvátne oblečenie do každého počasia.
- Mali by ste obmedziť príjem soli, cukru, mäsa a, naopak, dopriať si dostatočné množstvo zeleniny, ovocia, ale aj strukovín.
- Okrem alkoholu by ste mali obmedziť aj konzumáciu kávy.
- Netreba zabúdať ani na príjem antioxidantov, medzi ktoré patrí napríklad vitamín C, vitamín E a beta-karotén.
Výsledkom detoxikácie obličiek je pozitívny vplyv na celé telo, vzhľadom na ich súvis s močovým mechúrom, pohlavnými orgánmi či štítnou žľazou.
Kedy navštíviť lekára?
V prípade, že spozorujete niektorý z typických príznakov ochorenia obličiek, ako napríklad zmenu farby moču, penu v moči, opuch členkov a podobne, vyhľadajte lekára.
Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa alebo návod na použitie.