Cukrovka predstavuje v posledných desaťročiach celospoločenský problém a často sa o nej hovorí ako o pandémii 21. storočia. Viete, čo môže spôsobiť neliečený diabetes, čo je cieľom liečby a ako by mala vyzerať diabetická diéta?
Čo je cukrovka?
Diabetes mellitus, laicky cukrovka, je ochorenie zapríčinené neschopnosťou organizmu správne hospodáriť s cukrom (glukózou). Dlhodobo neriešená vysoká hladina krvného cukru (glykémie), teda hyperglykémia, často vedie k ochoreniam srdca, ciev, obličiek, nervov alebo očí. Diabetes ovplyvňuje okrem látkovej výmeny cukrov aj tuky, čím sa ešte zvyšuje riziko vzniku srdcovo – cievnych ochorení. Z tohto dôvodu je rovnako ako liečba vysokej hladiny glykémie dôležitá aj liečba vysokého cholesterolu, ale tiež vysokého krvného tlaku.
Akýsi vztýčený prst predstavuje pojem metabolický syndróm. Jedná sa o súbor niekoľkých príznakov, ktoré sa v organizme vyskytujú súčasne. Musia to byť aspoň tri z uvedených:
- vysoká hladina krvného cukru,
- vysoký krvný tlak,
- vysoká hladina tukov (triacylglycerolov) v krvi,
- hromadenie tuku v oblasti pása,
- nízka hladina HDL (dobrého) cholesterolu v krvi.
Neriešený metabolický syndróm môže viesť k rozvoju cukrovky.
Strava pre diabetikov
Medzi základné neliekové opatrenia manažmentu cukrovky patrí diabetická diéta, fyzická aktivita, ukončenie fajčenia a u pacientov s nadváhou aj zníženie telesnej hmotnosti.
Strava diabetika by mala byť vyvážená, pestrá a mala by obsahovať obmedzené množstvo cukrov, tukov a vyprážaných jedál. Dôležitou súčasťou stravy sú vitamíny (najmä vitamíny skupiny B, vitamín C a vitamín E), minerály (chróm, zinok a iné), ale tiež vláknina. Cukry by sa na energetickom príjme mali podieľať z 55 – 60 %, tuky by mali tvoriť 30 % a bielkoviny 10 – 20 %.
Cieľom diabetickej diéty je zlepšenie priebehu ochorenia, zabránenie výkyvom hladiny krvného cukru, normalizácia tlaku krvi, udržanie primeranej hmotnosti, normalizácia zloženia krvných lipidov, zabránenie vzniku komplikácii (ako ateroskleróza), prípadne ich liečba.
Čo je glykemický index?
Glykemický index (GI) je číslo od 0 do 100, ktoré vyjadruje, ako rýchlo sa po zjedení danej potraviny zdvihne hladina krvného cukru. Čím vyššia je hodnota GI, tým rýchlejšie sa sacharidy obsiahnuté v danej potravine strávia a vstrebú. To vedie k výraznému zvýšeniu glykémie a zároveň k rýchlemu pocitu hladu. Takéto náhle výkyvy glykémie nie sú pri diabete žiaduce. Konzumácia potravín s nízkym glykemickým indexom môže viesť k dlhodobejšiemu pocitu nasýtenia a stabilnejšej hladine krvného cukru. Podľa GI sa potraviny delia na tie
- s nízkym glykemickým indexom – do 30 (biely jogurt, oriešky, kapusta, špenát, hríby, brokolica, paprika, šalát a iné),
- so stredným glykemickým indexom – 30 – 70 (ovsené vločky, ryža, cestoviny, banán, jahody, ananás, kiwi a iné),
- s vysokým glykemickým indexom – nad 70 (kukurica, croissant, med, cukor, zemiaky a iné).
Potraviny, ktorým by sa diabetik mal vyhnúť
Pri diabetickej diéte sa vyhnite týmto potravinám z jednotlivých kategórii:
- obilniny – koláče, torty, šišky, croissanty,
- mliečne výrobky – smotanové a sladené jogurty, smotana, kyslá smotana, šľahačka, tučný tvaroh, plnotučné mlieko, syry s obsahom tuku v sušine približne 70 %,
- mäso – kačacie, husacie, tučné mäso, ako bravčový bôčik, kupované mleté mäso, vnútornosti, paštéty, údeniny, zabíjačkové pochúťky,
- vajcia – vaječné žĺtky,
- zelenina – smažená zelenina,
- ovocie – figy, ďatle, sušené ovocie, kandizované ovocie, marmelády, džemy, kompóty,
- orechy a semiačka – pražené a solené orechy, kokos,
- sladkosti – sladené repným a trstinovým cukrom,
- nápoje – sladké nápoje, 100 % džúsy, alkoholické nápoje (pivo, víno, destiláty),
- polievky – polievky zahusťované zásmažkou alebo smotanou, krémové polievky,
- korenie a dresingy – majonéza, tatárska omáčka, zmesi korenín s glutamátom sodným,
- tuky – stužené tuky, kokosový olej, palmový olej, slanina, škvarky, bravčová masť.
K menej vhodným potravinám, ktoré ale nie sú úplne zakázané, môžeme zaradiť:
- obilniny – pšeničná múka, kukuričné lupienky, svetlý chlieb a pečivo,
- mliečne výrobky – údené syry, syry do 55 % tuku v sušine, zrejúce a plesňové syry,
- mäso – hovädzie a bravčové mäso, šunka, hydinové salámy a párky, diétne salámy,
- zelenina – hrášok, mrkva, zelené fazuľky, zeler, červená repa,
- ovocie – banány, hrušky, slivky, cukrový melón, ringloty,
- sladkosti – sladkosti s označením DIA (s obsahom umelých sladidiel),
- nápoje – 100 % ovocné šťavy riedené vodou (1 diel šťavy, 3 diely vody), vínny strik (1 diel suchého vína, 3 diely vody), nápoje s označením light,
- polievky – strukovinové, polievky zahustené malým množstvom múky,
- korenie a dresingy – jogurtové a bylinkové dresingy, pikantné korenie,
- tuky – repkový olej, olivový olej, sezamový olej, rybí tuk, maslo, niektoré rastlinné maslá.
Potraviny vhodné pre diabetikov
Za vhodné potraviny sa pri diabetickej diéte považujú:
- obilniny – celozrnné a ražné pečivo, jačmenný chlieb, ovsená kaša, otruby,
- mliečne výrobky – nízkotučné a zakysané mlieko, nízkotučné biele jogurty (ovocné sa smú použiť len v prípade, že sú sladené umelými sladidlami), odtučnený tvaroh, nízkotučné syry (obsah tuku v sušine do 30 %), Cottage syr, tvarohové syry (Žervé, Lučina), olomoucké tvarôžky,
- mäso – králičie, kuracie, teľacie, divina, ryby,
- vajcia – vaječné bielky,
- zelenina – ostatné druhy,
- strukoviny – šošovica, hrach, fazuľa, sója,
- ovocie – ostatné druhy,
- orechy a semiačka – slnečnicové, sezamové a tekvicové semiačka, mandle, lieskové, pekanové, vlašské a para orechy,
- nápoje – čistá voda, voda s citrónom, nesladené ovocné a bylinné čaje, stolová voda bez príchute, nesladené minerálne vody, káva bez kofeínu, káva s kofeínom (maximálne 2 šálky denne),
- polievky – mäsové a zeleninové vývary,
- korenie a dresingy – zelené vňate, rasca, fenikel, bobkový list, muškátový oriešok, sladká paprika, čierne korenie, kečup, horčica.
Diéta pri cukrovke – zvoľte vhodný jedálniček
Strava pacienta s diabetom by mala byť pestrá a chutná. Jedná sa o dlhodobú diétu, ktorú je potrebné dodržiavať celý život. Pacienti by mali mať vedomosti o glykemickom indexe a o obsahu sacharidov v jednotlivých potravinách.
Pri cukrovke sa ako náhradné sladidlá môžu použiť napríklad stévia, erythritol, xylitol, sorbitol alebo menej známa sukralóza. Sú vhodné do varenia, pečenia, ale tiež na sladenie nápojov.
Pri tepelnej úprave jedál je vhodné staviť na dusenie, varenie, zapekanie, pečenie na fólii na pečenie alebo tepelné spracovanie v teplovzdušnej rúre. Za úplne nevhodnú metódu prípravy jedál sa považuje vyprážanie a pečenie na tuku.
Používanie potravín s označením „DIA“ môže byť do istej miery v jedálničku nápomocné, mnohé však obsahujú zvýšené množstvo energie a tuku, čo nie je v súlade so zásadami diabetickej diéty.
Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie.
Zdroje:
https://www.solen.sk/storage/file/article/a5127a5b9eebeb81252f2daf58a4680a.pdf