Pískanie v ušiach, odborne tinnitus. Čo ho spôsobuje a ako si s ním poradiť?
Pískanie v ušiach je veľmi nepríjemný stav, ktorý môže ovplyvňovať každodenné činnosti, ale aj spánok. Aj keď sa tinnitus označuje ako „pískanie v ušiach“, má rôzne podoby a môže sa prejavovať ako pískanie, zvonenie, syčanie, chrapčanie, ale napríklad aj ako klikanie či bzučanie. Všetky tieto zvuky sa môžu objaviť v oboch ušiach či iba v jednom uchu, pričom ich hlasitosť môže byť výrazná alebo jemná, takmer nepostrehnuteľná. V tomto článku sa bližšie pozrieme na príčiny vzniku tinnitu, ale aj na to, či a ako je možné ho liečiť.
- Čo je to pískanie v ušiach alebo tinnitus?
- Čo pískanie v ušiach spôsobuje?
- Ako môže pískanie v ušiach ovplyvniť každodenný život?
- Môže pískanie v ušiach naznačovať vážne zdravotné problémy?
- Aký je vzťah medzi pískaním v ušiach a sluchovými poruchami?
- Kedy pri pískaní v ušiach vyhľadať lekára?
- Aké sú možnosti liečby tinnitu - pískania v ušiach?
- Aké sú dostupné možnosti, ako zmierniť pískanie v ušiach?
Čo je to pískanie v ušiach alebo tinnitus?
Tinnitus je stav charakterizovaný vnímaním zvuku alebo pískania v ušiach, keď nie je žiadny vonkajší zdroj tohto zvuku. Tinnitus nanešťastie “počuje” len človek, ktorého postihuje, a tieto zvuky sa objavujú bez akéhokoľvek vonkajšieho zdroja. Preto sa niekedy označujú aj ako „fantómové“ zvuky.
Pískanie v ušiach sa môže objaviť v akomkoľvek veku, ale častejšie sa objavuje u starších ľudí.
Takýto nepríjemný zvuk môže mať viacero príčin vzniku a hoci by sa mohlo zdať, že sa vyskytuje iba u ľudí s poruchami sluchu, nie je tomu vždy tak. Štatistiky uvádzajú, že približne každý desiaty človek aspoň raz ročne zažije tinnitus, hoci len na pár minút. Ak je však tinnitus dlhodobý, môže do veľkej miery ovplyvňovať bežný život človeka, rovnako ako aj jeho prácu či spánok.
Čo pískanie v ušiach spôsobuje?
Pískanie v ušiach nie je ochorenie v pravom slova zmysle. Jedná sa o symptóm, ktorý sprevádza iné ochorenia, zranenia alebo súvisí so zdravotným stavom danej osoby.
Najčastejšou príčinou vzniku je poranenie či poškodenie sluchového aparátu v uchu (stredného alebo vnútorného ucha) alebo vystavenie príliš hlasitým zvukom. Pri poranení sluchového aparátu – či už ide o ušný bubienok, alebo o inú časť – dochádza k narušenému prenosu zvuku a spôsobu, ako náš mozog dané zvuky spracováva a vyhodnocuje. Pri počúvaní hlasnej hudby cez slúchadlá či na koncerte sa môže objaviť aj tzv. „dočasný tinnitus“, ktorý zvyčajne samovoľne odznie.
Medzi tie menej časté príčiny patrí napr. užívanie určitých liekov, ale tinnitus sa môže objaviť aj v súvislosti s ochoreniami štítnej žľazy. Avšak tinnitus sa môže objaviť aj pri nádoroch, ktoré sa vyskytujú v niektorej časti ucha, či tie, ktoré postihujú sluchový nerv.
Aj pri užívaní niektorých liekov môže nastať poškodenie sluchu. Tento nežiaduci účinok sa označuje ako ototoxicita. Medzi lieky s ototoxickými účinkami patria napríklad veľmi vysoké dávky aspirínu, niektoré druhy antibiotík – aminoglykozidy, cefalosporíny a polymixíny. Pozor si treba dávať aj pri užívaní slučkových diuretík – furosemid – ten posilňuje účinok poškodzujúci sluch v kombinácii s niektorými druhmi antibiotík. Rovnako to môže spôsobovať aj chlorochín, ktorý pôsobí ako antimalarikum.
Niekedy sa však tinnitus môže objaviť aj samotný bez inej príčiny či zranenia – vtedy sa označuje ako idiopatický, inokedy môže byť spôsobený krvnými cievami v okolí uší. V takom prípade človek počuje pulzujúce zvuky, ktoré sú rovnaké ako srdcový tep.
Ale piskot či iné nepríjemné zvuky sa vo vašich ušiach môžu objaviť napríklad, aj keď sa v nich nachádza nadmerné množstvo ušného mazu či nejaký cudzí predmet, ktorý spôsobuje zmenu v tom, ako počujete.
Ako môže pískanie v ušiach ovplyvniť každodenný život?
Pískanie v ušiach veľmi ovplyvňuje každodenný život a činnosti s ním spojené. Niekedy je tinnitus aj veľmi nebezpečný, nakoľko môže prekrývať iné zvuky potrebné pre normálne fungovanie. Dlhodobé pískanie navyše môže spôsobovať či zvyšovať nervozitu, podráždenosť, ale aj nespavosť.
Tinnitus je úzko spojený s emočným prežívaním. Písanie sa môže zhoršovať vplyvom stresu či úzkosti, a tým ešte viac prispievať k nepokoju. Tinnitus nie je ničím výnimočný ani u ľudí s depresiou či poruchami spánku – paradoxne tinnitus následne prispieva ešte k zhoršeniu depresií a k väčším problémom so spánkom.
Môže pískanie v ušiach naznačovať vážne zdravotné problémy?
V niektorých prípadoch áno. Ako sme už spomínali – tinnitus môže byť sprievodným javom nádoru v sluchovom aparáte či na sluchovom nerve. Pískanie v ušiach sa však môže objaviť aj pri iných ochoreniach, ako sú napríklad – ušné infekcie, infekcie dutín tváre, strata sluchu v spojitosti s vyšším vekom, svalové kŕče v strednom uchu, ochorenia vnútorného ucha, vysoký krvný tlak, vysoký cholesterol, poranenia hlavy či krku, poranenia či ochorenia čeľustného kĺbu. Vo veľmi zriedkavých prípadoch môže byť príčinou aneuryzma (cievna vydutina) alebo aj svalové kŕče v ústnom podnebí.
Aký je vzťah medzi pískaním v ušiach a sluchovými poruchami?
Pískanie či iné nepríjemné zvuky v ušiach sa môžu objaviť pri poškodení sluchového aparátu či pri strate sluchu (čiastočnej alebo celkovej).
Ak počujete nepríjemné zvuky, bez zjavnej vonkajšej príčiny – vyhľadajte odbornú pomoc.
Kedy pri pískaní v ušiach vyhľadať lekára?
Pískanie v ušiach nie je samo o sebe život ohrozujúci stavom, avšak, je dobré, aby ste navštívili svojho lekára v každom prípade, ak sa u vás tinnitus objaví. Či už ide o tinnitus, ktorý vznikol vplyvom poranenia, alebo bez zjavnej vonkajšej príčiny.
Okamžitú zdravotnú pomoc však treba vyhľadať v prípade, ak je tinnitus spojený s – paralýzou časti tváre alebo celej tváre, náhlou stratou sluchu alebo výtokom z ucha. Ak zvuky, ktoré „počujete,“ sú pulzujúce a v rovnakom rytme ako vaše srdce, tiež vyhľadajte rýchlu odbornú lekársku pomoc.
Tinnitus sa diagnostikuje veľmi náročne a zložito, nakoľko len daná osoba počuje tieto zvuky. Sluch sa dá vyšetriť a špecialista na základe vyšetrenia dokáže určiť, či u vás dochádza k strate sluchu, ktorá môže zapríčiňovať tinnitus.
CT či MRI hlavy môže napomôcť odhaliť nádor, ktorý by mohol byť príčinou pískania v ušiach.
Aké sú možnosti liečby tinnitu - pískania v ušiach?
Liečba tinnitu záleží od jeho príčiny. Ak sú príčinou napríklad lieky, ktoré užívate, lekár vám odporučí inú, vhodnejšiu alternatívu. Nikdy však neprestávajte užívať predpísané lieky bez vedomia vášho ošetrujúceho lekára.
Ak je príčinou nadmerné množstvo ušného mazu či cudzí predmet v sluchovej trubici – ten sa odborne odstráni. V prípade infekcií či iných poranení ušného aparátu je potrebné podstúpiť adekvátnu liečbu.
Na liečbu tinnitu sa najčastejšie používajú lieky proti úzkosti alebo lieky používané v terapii depresie. Tieto lieky zároveň môžu napomôcť aj zvládať stresové situácie či emocionálne vypätie, ktoré zhoršujú prejavy tinnitu. Rovnako napomáhajú aj pri nespavosti. Ak je príčinou pískania v ušiach porucha prekrvenia, môžu byť nápomocné lieky s obsahom extraktu z Ginkgo biloba.
Medikamentóznu liečbu však musí zvážiť váš lekár a zvyčajne sa predpisuje ľuďom s vážnymi prejavmi tinnitu, ktorý vo veľkej miere negatívne ovplyvňuje ich bežné fungovanie. Jedným z dôvodov je aj fakt, že na niektoré druhy týchto liekov sa vytvára závislosť. Medzi ich ďalšie nežiaduce účinky patrí napríklad – únava, rozmazané videnie, srdcové problémy, ale aj zápcha či nevoľnosť.
Ak je príčinou pískania v ušiach strata sluchu – v takomto prípade vám môžu napomôcť načúvacie prístroje, ktoré dokážu zosilňovať zvuky prichádzajúce z okolia.
Aké sú dostupné možnosti, ako zmierniť pískanie v ušiach?
- Jednou z možností je aj tzv. „zvuková terapia“ – ide o použitie „bieleho šumu“ alebo iných druhov relaxačných zvukov, ktoré napomáhajú maskovať zvonenie, bzučanie či pískanie v ušiach. Na zvukovú terapiu sa dá použiť aj malé zariadenie – podobné načúvaciemu strojčeku, ktoré sa vkladá do ucha.
- Zmena životného štýlu – najmä zníženie stresu a psychickej nepohody, môže napomôcť okrem iného aj pri zlepšení tinnitu. V niektorých prípadoch môže napomôcť aj joga spojená s meditáciou či iná upokojujúca fyzická aktivita.
- Rovnako je vhodné vyhýbať sa nadmernému hluku – ak pracujete v hlučnom prostredí, používajte ochranné pomôcky, ktoré chránia pred nepriaznivými účinkami nadmerného hluku. Stlmte si svoje prehrávače či televízor na prijateľné hodnoty hlasitosti. Sluch by ste si mali chrániť v prípade, ak hodnota hluku dosahuje nad 85 decibelov – to je hodnota hladiny hluku mestskej premávky.
- Tiež je vhodné nechať si pravidelne vyšetriť sluch, aby sa akékoľvek problémy dali včas diagnostikovať a riešiť.
Náš sluch je jeden z piatich zmyslov. Vďaka sluchu si dokážeme vychutnávať obľúbenú hudbu, počuť hlasy priateľov a najbližších, ale zároveň napríklad aj včas reagovať na prichádzajúce auto. Preto si ho vážme a dávajme si naň pozor.
Upozornenie: Článok má informatívny charakter a nenahrádza lekárske vyšetrenie alebo konzultáciu ohľadom vášho zdravotného stavu s lekárom alebo iným kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom. Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.
Zdroje:
https://www.healthline.com/health/tinnitus
https://www.healthline.com/health/tinnitus-remedies