Späť na Rady lekárnika

Dračia krv: Záhadná rastlina s výnimočnými účinkami

8 min.
Dračia krv: Záhadná rastlina s výnimočnými účinkami

Dračia krv – látka, ktorej názov znie nadprirodzene a mysticky, a ktorej sú pripisované rôzne zdravotné benefity – od liečby kožných vredov, povrchových poranení, cukrovky až po hnačky. Dračia krv sa používala už v dávnej minulosti. Existujú záznamy, že ju využívali už starí Gréci, Rimania, ale svoje uplatnenie našla aj v Indii, Číne či na Strednom východe.

  1. Čo je to dračia krv?
  2. Odkiaľ dračia krv pochádza?
  3. Čo obsahuje dračia krv?
  4. Účinky a využitie dračej krvi
  5. V akej forme môžeme dračiu krv využívať a ako užívať dračiu krv?
  6. Má dračia krv vedľajšie účinky?

Čo je to dračia krv?

Dračia krv je živica, ktorá sa získava zo štyroch rôznych druhov tropických stromov (rod Croton, Dracaena, DaemonoropsPterocarpus), ktoré sa označujú spoločným názvom „dračie stromy“. Táto živica má typickú tmavočervenú farbu, a preto ju peruánski indiáni nazývajú ako „sangre de drago“ – v preklade dračia krv. Živica sa hromadí pri mechanickom poškodení stromu alebo pri jeho napadnutí hmyzom. Avšak na to, aby strom vypúšťal z „rany“ túto živicu, musí dané miesto ostať vlhké a zároveň v ňom musí prebiehať aj plesňová infekcia. V takomto prípade strom začne produkovať živicu ako formu ochrany.

Dračia krv vonia sladko – podobne ako vanilka, zároveň však aj korenisto. Živica samotná má tmavofialový povrch, pričom sa na nej vyskytujú svetločervené nepravidelné škvrny. Živica je tvrdá, ale krehká, na priereze hladká. Jej chuť je mierne sťahujúca a pri žuvaní sa lepí na zuby.

Odkiaľ dračia krv pochádza?

Stromy

  • Dracaena cochinchinensis sú rozšírené výlučne v Číne, Vietname a Laose, pričom od roku 1987 je tento strom evidovaný ako národná ohrozená rastlina – najmä v dôsledku nadmerného zberu,
  • z rodu Croton sú rozšírené v oblasti peruánskej Amazónie,
  • z rodu Daemonorops sú rozšírené najmä v oblasti Indonézie,
  • z rodu Pterocarpus sú rozšírené najmä v Indii, na Srí Lanke, v Tajvane a Číne.

Čo obsahuje dračia krv?

Medzi hlavné zložky dračej krvi patria flavonoidy. Medzi jej ďalšie účinné látky patria terpény, steroidy, saponíny a fenoly. Dračia krv však obsahuje aj iné účinné látky – alkány, kyseliny – napr. kys. palmitovú, estery a aromatické zložky.

Účinky a využitie dračej krv

Dračej krvi bolo v minulosti pripisovaných mnoho liečebných účinkov. Využívala sa napríklad:

Štúdie, ktoré boli vykonané, potvrdzujú, že dračia krv má účinky:

  • antibakteriálne,
  • protikŕčové,
  • protizápalové,
  • analgetické,
  • antidiabetické,
  • protinádorové.

Dračia krv zároveň:

  • zvyšuje imunitnú odpoveď,
  • podporuje hojenie pokožky,
  • zastavuje krvácanie,
  • zlepšuje krvný obeh.

Je však vhodné pripomenúť, že mnoho týchto účinkov bolo potvrdených len v podmienkach in vitro – „v skúmavke“, prípadne na zvieracích pokusoch. Pri mnohých uvedených účinkoch chýbajú štúdie u ľudí, rovnako ako spôsob aplikácie či odporúčaná dávka, ktorá by zabezpečila uvedené účinky. 

Dračia krv a tráviaci trakt

V dnešnej dobe sa dračia krv najčastejšie využíva pri problémoch s tráviacim traktom.

Dračia krv môže napomáhať pri liečbe žalúdočných vredov. Mala by sa však používať len ako doplnková liečba a nemala by nahradiť liečebné postupy naordinované lekárom. Pri kombinácii klasickej liečby a prípravkov s obsahom dračej krvi počas 4 týždňov:

  • sa výrazne skrátil čas úľavy od bolesti,
  • nastalo relatívne rýchlejšie hojenie vredov a zástava krvácania,
  • nastalo rýchlejšie zníženie pH žalúdka – nízke pH je jeden z faktorov, ktoré napomáhajú tráveniu.

Použitie dračej krvi sa osvedčilo aj v liečbe krvácania hornej časti tráviaceho traktu. Výsledky boli prekvapivé. Táto liečba bola naozaj účinná – dračia krv napomáha pri zástave krvácania, pričom neboli hlásené žiadne vedľajšie účinky.

Dračia krv a jej vplyv na krvné elementy

Pri pokusoch na zvieratách bolo preukázané, že dračia krv má hemostatický efekt kapilárnej krvi (podporuje zrážanie krvi) pri vnútorných aj vonkajších poraneniach. Ukazuje sa tiež, že dokáže výrazne znížiť aj čas zrážania krvi – tým rýchlejšie zastavuje krvácanie, či už ide o krvácanie vnútorné alebo vonkajšie.

Avšak, zároveň bolo aj preukázané, že určitá frakcia z dračej krvi pôsobí pri arteriálnej trombóze (zrazeniny krvi v tepnách):

  • antitromboticky – napomáha rozpúšťať tieto zrazeniny krvi,
  • zlepšuje funkciu krvných doštičiek,
  • zlepšuje aj antikoagulačnú aktivitu – zabraňuje tvorbe týchto zrazenín.

Tieto účinky sú pripisované flavonoidom obsiahnutým v dračej krvi.

Dračia krv a ischemická choroba srdca a angína pectoris

Bolo preukázané, že liečba ischemickej choroby srdca tradičnou čínskou medicínou – ktorá obsahuje zložku z dračej krvi v kombinácii s konvenčnou západnou liečbou (lieky na riedene krvi a rozšírenie ciev), priniesla lepšie výsledky v porovnaní s liečbou bez dračej krvi. Avšak, niektoré zdroje uvádzajú, že dračia krv interaguje práve s liekmi na zrážanie krvi, preto je v tejto oblasti ešte potrebný väčší výskum.

Výsledky u pacientov s angína pectoris boli obdobné. Pacienti, ktorí zároveň užívali prípravky s obsahom dračej krvi (v porovnaní s pacientmi, ktorí boli liečení len konvenčne), mali lepšie výsledky liečby, pričom neboli pozorované žiadne nežiaduce účinky.

Tieto štúdie poukazujú na to, že dračia krv môže napomáhať:

  • rozpúšťať krvné zrazeniny,
  • zlepšovať krvný obeh,
  • znižovať aterosklerózu (kôrnatenie) tepien.

Dračia krv a jej vplyv na hladiny cukru a lipidov v krvi

Štúdie na myšiach preukázali, že dračia krv dokáže:

  • významne znížiť glukózu v krvi pri hyperglykémii,
  • zlepšiť toleranciu glukózy,
  • znížiť glukózu v krvi nalačno pri cukrovke,
  • zvýšiť vylučovanie inzulínu – pri diabete (cukrovke) aj u zdravých jedincov,
  • znížiť množstvo lipidov (tukov) v krvi.

Z toho vyplýva, že má veľmi dobrý terapeutický účinok na jedince trpiace hyperglykémiou a zároveň dokáže znižovať lipidy. Primárnym spôsobom znižovania hyperglykémie je jej účinok na uvoľňovanie inzulínu. Extrakty z dračej krvi zároveň dokážu brániť vstrebávaniu sacharidov cez črevnú stenu v našom tráviacom trakte. Preto sa zdá, že týmito účinkami dokáže dračia krv napomáhať pri liečbe cukrovky.

U pacientov s cukrovkou 2. typu, ktorí užívali prášok z dračej krvi (konkrétnej značky) po dobu 90 dní, bol pozorovaný významný pokles celkového cholesterolu a triglyceridov.

V inej štúdii pacienti s cukrovkou 2. typu používali na liečbu vredov na dolných končatinách prášok z dračej krvi. Ten si aplikovali priamo na rany, ale zároveň užívali aj perorálne tablety, ktoré obsahovali daný prášok. Celková rýchlosť hojenia vredov bola efektívnejšia ako v porovnávacej skupine bez užívania doplnkových prípravkov.

Dračia krv a jej antibakteriálne účinky

Niektoré štúdie naznačujú, že dračia krv pôsobí aj proti niektorým druhom baktérií. Tieto účinky však zatiaľ nie sú potvrdené u ľudí.

Účinné látky dračej krvi vykazujú antibakteriálne pôsobenie proti viacerým druhom baktérií. Fenolové zlúčeniny majú aj protiplesňové a antiseptické účinky. Deriváty flavonoidov sa zasa ukazujú ako veľmi účinné pri boji s Helicobacter pylori.

Obsahové látky preto majú potenciál byť využité ako antibakteriálne a protizápalové liečivá.

Dračia krv a jej vplyv na imunitný systém

Ukazuje sa, že dračia krv by mohla mať vplyv aj na náš imunitný systém. Pri pokusoch na hlodavcoch boli zaznamenané zmeny v slezine, ktoré súvisia s výkonnosťou imunitného systému.

Dračia krv a hojenie rán

Pri pokusoch boli potvrdené účinky pri podpore hojenia rán. Účinky boli preukázané pri externej aplikácii – priamo na ranu, ale aj pri perorálnej aplikácii – vnútorne cez tráviaci trakt. Efekt sa dostavil aj pri liečbe povrchových aj hlbokých popálenín. Veľmi dobré výsledky sa pozorovali aj pri liečbe dekubitov (preležanín).

Dračia krv a jej ďalšie účinky

Medzi ďalšie popisované účinky dračej krvi patrí napríklad:

  • spazmolytický efekt – dokáže uvoľňovať sťahy hladkého svalstva maternice,
  • protizápalové účinky – boli pozorované pri aplikácii zvonku na pokožku,
  • zníženie opuchu,
  • analgetický efekt (znižujúci bolesť),
  • protinádorový efekt – bol pozorovaný na rakovinotvorných bunkách hrubého čreva, pečene a nazofaryngeálnych bunkách (na bunkách nosohltana),
  • pri liečbe hemoroidov – znižuje opuch a zápal, zastavuje krvácanie – a to najmä pri vonkajších trombotických hemoroidoch,
  • pri liečbe análnych fistúl – zlepšuje hojenie rán, znižuje bolesť, krvácanie a ďalšie symptómy.

Okrem zdravotných účinkov sa dračia krv využíva aj ako:

  • farbivo,
  • kadidlo,
  • pri duchovných účeloch.

V akej forme môžeme dračiu krv využívať a ako užívať dračiu krv?

Väčšina prípravkov z dračej krvi sa užíva perorálne, či už vo forme tabliet alebo kvapiek. Každý výrobca spravidla uvádza dávkovanie toho ktorého prípravku.

Na trhu sú aj prípravky, ktoré sú vhodné na vnútorné aj na vonkajšie použitie – napr. po zriedení s vodou na kloktanie, prípadne pri drobných poraneniach sa rana potiera extraktom z dračej krvi.

Na sklade >10ks
Môžete mať 25.11.2024
11,89 €

Má dračia krv vedľajšie účinky?

Pri dlhodobom podávaní neboli pozorované žiadne toxické účinky, či už na pečeň, pľúca, obličky, nadobličky, črevá alebo srdce. Rovnako neboli ani pozorované zmeny na krvných bunkách – na červených a bielych krvinkách.

Štúdia na zvieratách z roku 2011 ukázala, že niektoré druhy dračej krvi môžu mať účinky na zriedenie krvi. Konkrétne sa to preukázalo u produktov pochádzajúcich z Daemonorops draco a Dracaena cochinchinensis. Z tohto dôvodu sa vyhnite užívaniu dračej krvi, ak užívate lieky na riedenie krvi.

Ďalšie interakcie s liekmi nie sú známe, ale napriek tomu sú možné. Preto, ak užívate akékoľvek lieky, poraďte sa predtým, ako začnete užívať prípravky s obsahom z dračej krvi, so svojím lekárom. Niektoré z účinkov dračej krvi boli zatiaľ preukázané len na zvieracích modeloch, a preto je ešte potrebný ďalší výskum pre potvrdenie alebo vyvrátenie týchto účinkov.

Upozornenie: Článok má informatívny charakter a nenahrádza lekárske vyšetrenie alebo konzultáciu ohľadom vášho zdravotného stavu s lekárom alebo iným kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom. Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.

Zdroje:

https://www.healthline.com/health/dragons-blood#researched-benefits

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6270834/

12 tipov, ako zmierniť opuch nôh u budúcich mamičiek
Mohlo by vás zaujímať
12 tipov, ako zmierniť opuch nôh u budúcich mamičiek
Pálenie pri močení – príčiny, ich prevencia a liečba
Pálenie pri močení – príčiny, ich prevencia a liečba
Pálenie pri močení, bolestivé močenie alebo pocit nepohodlia pri močení sa odborne nazýva dyzúria. Tieto problémy pri močení sú viac typické pre ženy ako mužov. Súvisí to najmä s anatomickou stavbou močovej trubice. Dyzúria sa však mužom nevyhýba úplne – s pribúdajúcim vekom stúpa výskyt týchto príznakov aj u mužov. A to najmä v dôsledku zväčšujúcej sa prostaty a následnej zábrane odtoku moču…
8 min.
Čítať viac
Rizikové faktory zväčšenej prostaty, ako sa prejavuje a ako ju môžete liečiť?
Rizikové faktory zväčšenej prostaty, ako sa prejavuje a ako ju môžete liečiť?
Zväčšená prostata je postrachom všetkých mužov vo vyššom veku – častému nočnému močeniu či úniku moču by sa chcel vyhnúť azda každý z nich. V tomto článku sa dozviete, ako môžete zväčšenú prostatu liečiť aj prírodnou cestou a kedy je už potrebná návšteva lekára.
5 min.
Čítať viac