Hemoroidy. Problém, o ktorom sa taktne mlčí a nerozpráva. Dotýka sa pritom širokého spektra ľudí – mladých aj starých, žien i mužov. Svedčí o tom aj fakt, že hemoroidy (alebo ľudovo zlatá žila) patria medzi najvyhľadávanejšie zdravotné problémy na internete. Dokážu byť mimoriadne nepríjemné, a to najmä v prípade, ak sa ich liečbe nezačnete venovať včas a nepodchytíte ich už v ranom štádiu.
Prečo hemoroidy vznikajú?
Hemoroidy patria medzi ochorenia žilového systému. Sú to rozšírené žily v oblasti konečníka. Problémy spôsobujú vtedy, ak opuchnú a zapália sa. Podľa lokalizácie sa delia na vnútorné (vnútri konečníka) a vonkajšie (prítomné ako malé uzlíky v okolí konečníka).
Na ich vzniku sa podieľa mnoho faktorov:
- vek (sú časté najmä u ľudí nad 50 rokov),
- pohlavie (častejšie sú u žien),
- dedičnosť,
- sedavé zamestnanie,
- nedostatok pohybu (sedavý spôsob života),
- obezita,
- strava chudobná na vlákninu a s ňou súvisiaca tvrdá stolica,
- (chronická) zápcha alebo naopak (chronická) hnačka,
- tehotenstvo,
- dvíhanie ťažkých predmetov,
- niektoré ochorenia tráviaceho traktu a iné.
Aké sú príznaky hemoroidov?
- Pálenie, svrbenie, štípanie v oblasti konečníka
- Krv (jasnočervená) v stolici, prítomná na toaletnom papieri či spodnom prádle
- Hlien v stolici, pocit neúplného vyprázdnenia, bolestivé vyprázdňovanie
- Bolesť, opuch, trhliny v oblasti konečníka
- V neskorších štádiách aj prolaps (vysunutie hemoroidov von z konečníka)
Pozor, ak je krvácanie dlhodobejšie, prípadne sa k nemu pridružia aj iné príznaky (bolesť brucha, hnačka, chudnutie), môže to znamenať aj iné (vážne) ochorenie tráviaceho traktu, preto je v takomto prípade vždy dôležité lekárske vyšetrenie.
Liečba hemoroidov
Liečba hemoroidov má byť komplexná a pozostáva z niekoľkých krokov. Veľmi dôležité je dodržiavať tzv. režimové opatrenia (t.j. úprava stravy so zameraním sa na zvýšenie príjmu vlákniny, pravidelný pohyb, dôkladná intímna hygiena v análnej oblasti).
V počiatočných štádiách hemoroidov je postačujúca lokálna liečba (sedacie kúpele, čapíky na hemoroidy, masti, krémy, gély na hemoroidy), ktorá poskytne rýchlu úľavu. Ak príznaky pretrvávajú a sú výrazné, je možné ju kombinovať s liečbou celkovou.
Lokálna liečba hemoroidov
Sedacie kúpele na hemoroidy
- Využíva sa najmä dubová kôra pre svoje adstringentné (sťahujúce) účinky.
- Vhodný je aj repík a rumanček alebo špeciálne bylinné zmesi, ktoré majú protizápalové účinky a urýchľujú hojenie hemoroidov.
- Výluhy sa môžu používať nielen vo forme sedacích kúpeľov, ale aj ako obklady, a to 2 až 3-krát denne.
- Pripravujú sa vždy bezprostredne pred použitím, majú byť teplé (nie však horúce), v kúpeli by ste mali zotrvať približne 20 minút.
- Po osušení pokožky sa môže aplikovať masť, krém, gél na hemoroidy.
Masti, krémy, gély a čapíky na hemoroidy
Obsahujú látky, ktoré pôsobia protizápalovo, protikrvácavo, regeneračne a výhodná je aj ich kombinácia s lokálnym anestetikom, vďaka ktorému rýchlo tlmia bolesť, pálenie a svrbenie.
- Všeobecné zásady pri používaní
- Čapíky sú vhodné pri vnútorných hemoroidoch, krémy a masti pri vonkajších, ale pomocou aplikátora je možná aj ich rektálna aplikácia.
- Zvyčajne sa používajú v prípade akútneho štádia 2-krát denne (ráno a večer), po odznení stačí aplikácia 1-krát denne (ráno alebo večer), je však potrebné sledovať pokyny výrobcu.
- Aplikujú sa vždy po stolici a následnom umytí konečníka (vlažnou vodou resp. sprchou, v prípade núdze je možné aj použitie špeciálnych vlhčených obrúskov na hemoroidy) alebo po sedacom kúpeli.
Vyskúšajte
- Faktu masť, Faktu čapíky – vhodné na krvácajúce hemoroidy – obsahujú látku polykrezulén, ktorá pôsobí protizápalovo a na stiahnutie malých ciev, čím zastavuje krvácanie, plus lokálne anestetikum cinchokaín, ktorý tlmí bolesť a svrbenie.
- Procto-Glyvenol krém, Procto-Glyvenol čapíky – kombinácia protizápalového tribenozidu, ktorý navyše posilňuje žilovú stenu, pôsobí regeneračne, zastavuje krvácanie a lokálneho anestetika lidokaínu, vďaka ktorému sa efekt dostaví už za 10 až 30 minút po aplikácii.
- Emotralex rektálna masť, Emotralex rektálne čapíky – na liečbu hemoroidov a ich komplikácií (napr. análne trhliny, ekzém) – obsahujú aktívnu látku sukralfát, ktorá na sliznici vytvára ochrannú vrstvu, čím prispieva k rýchlejšiemu hojeniu a regenerácii, a extrakty z nechtíka, rumančeka a listov hamamelu; nie sú vhodné na krvácajúce hemoroidy.
- Mastu rektálna masť, Mastu čapíky – zmierňujú svrbenie, pálenie a mokvanie hemoroidov, podporujú hojenie.
Pomoc z prírody
- Využite liečivú silu prírody, a to vo forme repíka, rumančeka či nechtíka, ktoré majú hojivé a regeneračné účinky.
- Osvedčené a účinné sú aj gély z dubovej kôry, často aj s obsahom iných rastlinných extraktov, ktoré pôsobia sťahujúco.
Celková liečba hemoroidov
V prípade, ak lokálna liečba hemoroidov nie je dostačujúca, prípadne sa problémy vyskytujú opakovane, je vhodné ju doplniť liečbou celkovou, a to vo forme venofarmák. Obsahujú flavonoidy, ktoré posilňujú cievnu stenu a zároveň pôsobia protizápalovo, znižujú opuch. Výhodné je užívanie venofarmák (Detralex, Flebaven či Devenal), kde sa flavonoidy nachádzajú v mikronizovanej forme, čo zaručí ich lepšiu vstrebateľnosť a tým aj účinnosť. Mali by sa užívať dlhodobo, minimálne mesiac, celkovú dĺžku liečby stanovuje lekár.
Novinkou je Detralex 1000 mg vo forme perorálnej suspenzie pre jednoduchšie a pohodlnejšie užívanie (počas cestovania či dovolenky), ako aj pre ľudí, ktorí uprednostňujú iné liekové formy, ako sú tablety (majú napríklad problém s ich prehĺtaním).
Lieky Detralex, Flebaven či Devenal sa môžu použiť aj v prípade tzv. hemoroidálneho ataku, čo je mimoriadne nepríjemný stav spojený s bolesťou, výrazným opuchom a krvácaním. Vtedy je potrebné ich užívať podľa špeciálnej schémy uvedenej v Písomnej informácii pre používateľa.
Samoliečba tohto akútneho stavu má byť krátkodobá, t.j. nemá presiahnuť 15 dní. Ak sa váš stav nezlepší do 7 dní, alebo sa zhorší, je potrebná konzultácia s lekárom.
Režimové opatrenia
- Úprava stravy
Cieľom je vyhnúť sa tvrdej stolici a zápche a uľahčiť tak vyprázdňovanie. Je potrebné dodržiavať:
- dostatočný pitný režim (minimálne 2 litre nealko tekutín denne),
- konzumovať potraviny s vysokým obsahom vlákniny – ovsené vločky, celozrnné obilniny, čerstvé ovocie (jablká, hrušky, slivky, hrozno) a zeleninu, strukoviny, orechy, chia semiačka, ľanové semiačka a iné,
- vyhýbať sa konzumácii dráždivých (korenistých a štipľavých) jedál, mastných jedál, nadbytočného množstva sacharidov (sladkosti, čokoláda, biela múka), tvrdého alkoholu či nadmernému príjmu kofeínových nápojov.
- Vlákninu je možné doplniť aj vo forme výživových doplnkov, tu je potrebné zdôrazniť zvýšenie príjmu tekutín:
- Probiotiká – upravujú trávenie, pomáhajú predchádzať zápche.
- Dôležitý je pravidelný pohyb (aspoň 30 minút denne, napríklad vo forme rýchlej chôdze), nevhodná je cyklistika a silové športy (vzpieranie, kulturistika) a takisto by ste sa mali vyhnúť dvíhaniu ťažkých predmetov.
- Dôkladná a zvýšená intímna hygiena v análnej oblasti:
- vlažná sprcha po každej stolici,
- vlhčený toaletný papier namiesto obyčajného (menej dráždi), vhodnejší je neparfumovaný,
- špeciálne vlhčené obrúsky na hemoroidy – buď v rámci bežnej hygieny (namiesto toaletného papiera) alebo aj ako obklad.
- Vyhýbajte sa dlhodobému sedeniu, najmä na tvrdom povrchu. Ak máte sedavé zamestnanie, je potrebné robiť si prestávky, počas ktorých sa prejdete. Môžete použiť aj vankúše na odľahčenie alebo v prípade akútneho bolestivého stavu či po operácii hemoroidov tzv. rektálne vankúše.
- Dbajte na pravidelné vyprázdňovanie, nutkanie na stolicu nezadržiavajte, vyhnite sa dlhému tráveniu času na toalete, čo priebeh ochorenia značne zhoršuje.
Nezabúdajte, že tieto režimové opatrenia je dôležité dodržiavať aj po ustúpení, resp. vymiznutí príznakov, aby ste sa vyhli vráteniu ťažkostí.
Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa alebo návod na používanie.