Tehotenstvo býva obyčajne prvým obdobím, kedy sa žena začína zamýšľať nad tým, aké lieky môže užívať, aby ich účinok bol šetrnejší a bezpečnejší. Užívané látky totiž nemajú vplyv len na telo matky, ale aj na očakávané bábätko. Ako teda možno šetrne riešiť zdravotné problémy v tehotenstve? Ako používať homeopatiu na prípravu na pôrod či na zvládnutie prvých týždňov s novorodencom? Tieto a mnohé ďalšie tipy zhrnula pôrodná asistentka Romana Gogelová.
- Prínos homeopatie v tehotenstve i po pôrode
- Príprava na pôrod
- Nedostatočná tvorba materského mlieka
- Bolestivé stvrdnutie a zadržiavanie mlieka v prsníku
- Starostlivosť o pôrodné poranenia
Prínos homeopatie v tehotenstve i po pôrode
Homeopatická liečba je vhodná počas tehotenstva, pôrodu a dojčenia z viacerých dôvodov. Homeopatické lieky sú veľmi šetrné, netoxické, nespôsobujú závislosť ani alergie a môžu sa používať v kombinácii s bežnými liekmi bez hrozby liekových interakcií. Homeopatické lieky stimulujú organizmus ženy a dieťaťa k využívaniu vlastných obranných mechanizmov a harmonizujú fyziologické regulačné mechanizmy. Ich cieľom je obnoviť fyzickú a psychickú rovnováhu.
Príprava na pôrod
Homeopatiu je vhodné použiť už v rámci samotnej prípravy na pôrod. Mamičkám môže pomôcť prežiť posledných 14 dní pred narodením dieťaťa vo väčšom pohodlí. „Homeopatické lieky sú skvelé na podporu kardiovaskulárneho systému, pomáhajú dozrievaniu pôrodných ciest, harmonizujú estrogénovú os a tiež nepríjemné prípravné kontrakcie. Ja osobne homeopatiká odporúčam mamičkám nielen ako prípravu na pôrod, ale aj priamo pri pôrode," vysvetľuje pôrodná asistentka Romana Gogelová a dodáva: „Samozrejme, všetko má svoje hranice a treba myslieť v pôrodníckom kontexte, ale homeopatia môže zlepšiť psychickú pohodu rodičky, ktorá tak bude lepšie pracovať s hormónmi a lepšou koordináciou svaloviny maternice, čo je veľká podpora."
Nedostatočná tvorba materského mlieka
Dojčenie je často diskutovanou témou, nejedna zo žien má po pôrode problémy s tvorbou mlieka. Často je to spôsobené nedostatočným kontaktom medzi matkou a dieťaťom (napríklad v dôsledku pôrodu cisárskym rezom, traumatického pôrodu a komplikácií po pôrode, nemožnosti priložiť dieťa k prsníku v prvých hodinách po pôrode, predčasného pôrodu alebo ak sa dieťa narodilo so zdravotným problémom alebo vývojovou chybou). „Ťažkosti s dojčením sú veľakrát spôsobené aj stresom a obavami zo strany matky, novorodeneckou žltačkou, novorodeneckou infekciou alebo úrazom novorodenca. Problémom je aj bolestivé a zraňujúce dojčenie, zlá technika dojčenia alebo nedostatočná podpora zo strany zdravotníckych pracovníkov či rodiny," hovorí Gogelová.
Aké homeopatické lieky sú vhodné pri nedostatočnej tvorbe mlieka?
Homeopatický liek Ricinus Communis 5CH je prvou voľbou pre stimuláciu tvorby materského mlieka. Mamička po ňom môže siahnuť po vaginálnom pôrode, pôrode cisárskym rezom, predčasnom pôrode, viacpočetnom tehotenstve alebo v období rastového špurtu. Tento homeopatický liek sa môže používať kedykoľvek počas obdobia laktácie a opakovane. Bežné odporúčané dávkovanie je 2 - 5-krát denne 5 granúl, podľa akútnosti problému.
Ak nedôjde k uspokojivej laktácii pri použití Ricinus Communis 5CH, pridajte k liečbe Lac Caninum 5CH (5 granúl dvakrát denne) a počas dňa ho striedajte s Ricinus Communis 5CH (5 granúl dvakrát denne), kým sa nespustí laktácia.
China 9CH je homeopatický liek s pozitívnym vplyvom na metabolizmus vody v tele. China 9CH je namieste, pokiaľ k zhoršenej laktácii dochádza v dôsledku únavy, vyčerpania z pôrodu a straty tekutín potením alebo stratou krvi. Odporúčané dávkovanie je 2 - 4-krát denne 5 granúl.
Režimové opatrenia pri nedostatočnej tvorbe materského mlieka
- Časté dojčenie a neobmedzovanie potrieb dieťaťa.
- Správne a bezbolestné prikladanie a polohovanie pri dojčení (kontakt s pôrodnou asistentkou alebo laktačnou poradkyňou).
- Podpora hojenia poranených bradaviek.
- Vylúčenie silikónových klobúčikov (ak je to možné kvôli prisatiu dieťaťa) a cumlíkov.
- Prikladanie dieťaťa k obom prsníkom.
- Prikladanie dieťaťa z rôznych polôh (spredu, zozadu, v ľahu) – vyprázdňovanie každého kvadrantu prsníka.
- Podpora nočného dojčenia, keď je hladina prolaktínu najvyššia.
- Podpora matky – strava s dostatkom bielkovín a vitamínov, tekutiny, oddych, spánok.
- Podpora psychiky a sebadôvery matky, podpora od ostatných členov rodiny, otca a pokojné domáce prostredie (rozhovor, homeopatia, Bachove esencie).
- Výživové a vitamínové doplnky pre dojčiace matky.
- Užívanie byliniek – fenikel, aníz, benedikt.
Bolestivé stvrdnutie a zadržiavanie mlieka v prsníku
Najčastejšími príčinami tohto bolestivého zdravotného problému sú nedostatočné vyprázdňovanie mliečnej žľazy, zhoršené prisatie dieťaťa (najčastejšie zapríčinené žltačkou, zlou technikou dojčenia, príušnicami) alebo veľmi dlhé intervaly bez dojčenia, najmä na začiatku laktácie.
Aké homeopatické lieky sú vhodné pri bolestivých stvrdlinách a zadržiavaní mlieka v prsníku?
Pokiaľ je prsná žľaza opuchnutá, mamička pociťuje bolestivý tlak a je prítomný opuch mliečnej žľazy, prípadne sú popraskané bradavky s bolesťou vyžarujúcou do celého tela počas dojčenia, je vhodný homeopatický liek Phytolacca Decandra 9CH. Bežne odporúčané dávkovanie je 3 - 5-krát denne 5 granúl až do úľavy.
Belladona 9CH je vhodná pri zápalových, horúčkovitých príznakoch ako akútny liek. Mamička by po tomto homeopatickom lieku mala siahnuť pri pulzujúcej vyžarujúcej bolesti a pridružených príznakoch hroziaceho alebo začínajúceho lokálneho zápalu – začervenanie, citlivosť na dotyk, bolesť, teplo vyžarujúce z postihnutého miesta, opuch, sprevádzajúca horúčka s rýchlym nástupom, potenie. Odporúčané dávkovanie je 3 - 5-krát denne 5 granúl až do úľavy, v prípade bolestivej retencie, alebo začínajúceho zápalu mliečnej žľazy kombinácia s Phytolacca decandra 9CH a China 9CH v rovnakej dávke.
„Odporúčam mamičkám, aby si celodennú dávku homeopatík dali do vody a popíjali ju. Žena je vyčerpaná, často zabúda a v pitnom režime homeopatia funguje skvele. Záleží na tom, koľko tekutín je schopná vypiť, ale odporúčam, aby si celodennú dávku rozpustila v pol litri vody."
Režimové opatrenia pri nedostatočnom vyprázdňovaní prsníkov s bolestivým zadržiavaním mlieka
- Neprerušujte dojčenie na postihnutom prsníku.
- Ak miesto nevykazuje známky zápalu, odporúča sa pred dojčením použiť teplú sprchu alebo teplý obklad a jemnú masáž.
- Ak je miesto veľmi začervenané a je tam teplota, odporúča sa jemná masáž prsníkov pred dojčením, najlepšie s prsným olejom s uvoľňujúcimi esenciami (teplo môže podporiť zápal).
- Zníženie teploty homeopatickým liekom Belladona 9CH alebo liekmi proti horúčke, prípadne kombináciou oboch.
- Uložte dieťa do polohy, v ktorej brada smeruje k problematickej oblasti a tak túto oblasť prioritne odvodnite.
- Po dojčení priložte na postihnuté miesto Priessnitzov zábal alebo studený tvaroh a nechajte ho pôsobiť približne 1 hodinu.
- Odpočinok, pokoj, podpora zo strany partnera alebo rodiny, tekutiny, vhodné sú čaje a vývary z polievok.
Starostlivosť o pôrodné poranenia
Pôrodné poranenia môžu byť rôzne závažné a môžu mať veľký vplyv na celkový stav tela. Najvhodnejším liekom na poranenia je Arnica Montana 9CH alebo 15CH. Jej hlavným zameraním je akákoľvek trauma, či už materská alebo novorodenecká. Výrazne zlepšuje proces hojenia.
Aké homeopatické lieky sú vhodné na pôrodné poranenia?
Arnica Montana 9CH alebo Arnica Montana 15CH je homeopatický liek, ktorý je vhodný pri akejkoľvek traume, zotavovaní sa z fyzického úrazu a traumatizmu.
Mechanizmy hojenia úrazov sú zložité, zahŕňajú zrážanie krvi, rozpad poškodeného tkaniva, postupné vrastanie nových ciev a tvorbu nového spojivového tkaniva. Každý úraz, pôrod, poranenie, operácia a následné regeneračné procesy kladú maximálne nároky na metabolické funkcie. Ako homeopatický liek podporuje hojivé procesy, uľahčuje vstrebávanie hematómov a regeneráciu tkanív, kostí a svalov (hladkých, priečne pruhovaných a srdcových svalov). Okrem toho významne znižuje krvácavosť tkanív, urýchľuje vstrebávanie hematómov, čím znižuje riziko zápalových komplikácií. Má výrazný protibolestivý účinok. Arnica Montana je vhodná aj pri stuhnutosti tkanív po fyzickej únave (športovom výkone) alebo námahe po pôrode.
V pôrodníckej praxi je Arnica Montana 15CH vhodná pri špinení v tehotenstve, krvácaní z nosa, pri krvácajúcich hemoroidoch, krvácajúcich bradavkách, ako podpora resorpcie placentárnych hematómov, pri akýchkoľvek poraneniach v tehotenstve (zubné zákroky, operácie, zlomeniny, luxácie) a ako vazoprotektor a kardioprotektor u hypertonikov.
Uvedené monokomponenty sú voľnopredajné homeopatické lieky bez schválených terapeutických indikácií na vnútorné použitie. Okrem uvedených riedení sa môžu použiť aj iné riedenia, v takom prípade je použitie individuálne a dávkovanie spadá do rúk odborníka – lekára alebo lekárnika. Zdroj: Materia medica homeopatica.