Aminokyseliny sú životne dôležité látky zabezpečujúce v tele množstvo funkcií. Zúčastňujú sa na stavbe bielkovín či syntéze iných látok, akými sú napríklad hormóny a neurotransmitery. Niektoré z nich si naše telo dokáže vytvárať samo, niektoré si musíme dopĺňať formou stravy či výživových doplnkov. Ako a prečo ich dopĺňať, sa dozviete v tomto článku.
- Čo sú aminokyseliny?
- Aké sú to esenciálne a neesenciálne aminokyseliny?
- Aké účinky majú aminokyseliny?
- Aká strava obsahuje aminokyseliny?
- Aké sú ďalšie zdroje aminokyselín?
- Ako užívať aminokyseliny?
- Sú aminokyseliny potrebné aj pre deti?
- Prečo sú aminokyseliny potrebné pre športovcov?
Čo sú aminokyseliny?
Aminokyseliny sú základné stavebné jednotky všetkých bielkovín (proteínov). Sú tak neoddeliteľnou súčasťou všetkých živých organizmov a zohrávajú kľúčovú úlohu v niekoľkých životne dôležitých funkciách. Poznáme 20 základných aminokyselín zúčastňujúcich sa na stavbe bielkovín.
Aké sú to esenciálne a neesenciálne aminokyseliny?
Aminokyseliny sa delia na esenciálne a neesenciálne. Neesenciálne sú tie, ktoré si organizmus dokáže sám vytvoriť, zatiaľ čo esenciálne si sám vytvoriť nedokáže a musí si ich tak dopĺňať z iných zdrojov. Dôležité je poznamenať, že niektorí autori od tohto delenie pomaly upúšťajú, keďže za určitých podmienok sa môže aj neesenciálna aminokyselina stať v tele nedostatkovou.
- Esenciálne aminokyseliny: fenylalanín, lyzín, leucín, izoleucín, metionín, treonín, tryptofán a valín.
- Neesenciálne aminokyseliny: alanín, arginín, asparagín, histidín, kyselina asparágová, cysteín, glutamín, kyselina glutámová, glycín, prolín, serín a tyrozín.
Histidín a arginín sa u detí považujú za esenciálne. Okrem toho sa histidín považuje taktiež za čiastočne esenciálnu, pretože si ju telo dokáže syntetizovať v obmedzenom množstve.
Aké účinky majú aminokyseliny?
Účinky aminokyselín sa líšia v závislosti od konkrétnej aminokyseliny. Exituje však niekoľko spoločných účinkov, ktorými môžeme charakterizovať celú skupinu aminokyselín.
- Tvorba bielkovín – aminokyseliny predstavujú základnú stavebnú jednotku všetkých bielkovín, a teda sú dôležité pre svaly, kosti, kožu, vlasy a pod. Okrem toho, enzýmy patria medzi látky bielkovinového charakteru, resp. sú zvyčajne klasifikované priamo ako bielkoviny. Zohrávajú nezastupiteľnú úlohu vo všetkých metabolických pochodoch a aj preto sú aminokyseliny dôležité pre správne fungovanie celého organizmu. Zúčastňujú sa aj na tvorbe hormónov, ktoré sa z chemického hľadiska taktiež radia medzi bielkoviny.
- Zdroj energie – aminokyseliny sú alternatívnym zdrojom energie, pretože niektoré z nich, napríklad rozvetvené aminokyseliny, ako sú valín, leucín a izoleucín, sú zdrojom energie v prípadoch, ako je dlhodobé hladovanie/pôst, alebo počas náročnej fyzickej námahy, kedy je získavanie energie z cukrov či tukov výrazne obmedzené.
- Regulácia metabolizmu – aminokyseliny do istej miery regulujú trávenie či hladinu cukru v krvi. Niektoré, ako je napríklad tryptofán, ovplyvňujú aj chuť do jedla či pocit šťastia. V tele sa premieňa na serotonín, ktorý pozitívne ovplyvňuje náladu, a ide o tzv. hormón šťastia.
- Podpora imunitného systému – niektoré aminokyseliny (glutamín, arginín, lyzín, cysteín, histidín) sú dôležité z hľadiska zvyšovania obranyschopnosti organizmu, a tým zohrávajú dôležitú úlohu v boji proti infekcii.
Aká strava obsahuje aminokyseliny?
Najvyšší obsah esenciálnych aminokyselín obsahujú živočíšne produkty. Ide hlavne o vajíčka, ktoré sú zdrojom všetkých esenciálnych aminokyselín súčasne. To isté platí aj pre mäso z hydiny či červené mäso (bravčové, hovädzie, jahňacie). V tomto prípade hovoríme o tzv. „kompletných“ zdrojoch bielkovín.
Aké sú ďalšie zdroje aminokyselín?
Živočíšne produkty sú zväčša zdrojom všetkých esenciálnych aminokyselín, zatiaľ čo rastlinné produkty nie sú zvyčajne až takým bohatým zdrojom, ale sú taktiež významným zdrojom hlavne v prípade vegetariánov či vegánov. Keďže sa považujú za tzv. „nekompletné“ bielkoviny, a teda neobsahujú všetky aminokyseliny, dbajte na to, aby ste konzumovali rôzne živočíšne a rastlinné produkty a zabezpečili si tak príjem všetkých esenciálnych aminokyselín. Medzi ďalšie významné zdroje aminokyselín patria:
- ryby a morské plody: losos, tuniak, krevety,
- mlieko a mliečne výrobky: syry, maslo, jogurty, smotana,
- strukoviny: hrach, fazuľa, šošovica,
- hríby: hríb kráľovský, hliva ustricová,
- orechy: mandle, kešu,
- semená: chia semienka, konopné semienka,
- obilniny: pohánka, amarant, quinoa,
- sójové produkty: tofu, tempeh, edamame.
Ako užívať aminokyseliny?
Aminokyseliny sú neodmysliteľnou súčasťou nášho tela. V prípade, že ste aktívny športovec, je vhodné ich užiť po tréningu, kedy ich telo využije na regeneráciu svalov. Môžu sa užiť, samozrejme, aj pred ním, kedy ich telo využije miesto vlastných aminokyselín. Ďalším spôsobom, kedy ich užiť, je hneď ráno po prebudení, kedy sa telo rýchlo dostane zo stavu hladovania po celej noci.
V prípade rôznych výživových doplnkov s obsahom aminokyselín určených napríklad na podporu rastu vlasov, zdravia pokožky, na zlepšenie imunitného systému či zlepšenie výkonu, sa vždy riaďte odporúčaniami výrobcu, keďže spôsob užívania závisí aj od pomocných látok použitých pri výrobe liekovej formy.
Pri výpočte hodnoty príjmu bielkovín treba brať do úvahy aj pohlavie a telesnú hmotnosť človeka, vrátane vynaloženej fyzickej záťaže, pričom u žien je dávka zvyčajne nižšia. Bežná odporúčaná dávka u dospelého človeka predstavuje 0,8 g bielkovín na 1 kg hmotnosti. Vyššie dávky sa vyžadujú u športovcov, ale aj u detí, ktoré sú ešte vo vývine. O vhodnej dávke je ideálne sa poradiť napr. s výživovým poradcom.
Sú aminokyseliny potrebné aj pre deti?
Vzhľadom na vyvíjajúci sa detský organizmus je počet esenciálnych aminokyselín v prípade deti vyšší. A teda okrem bežných 8 sú pre deti esenciálne aj histidín a arginín.
Keďže aminokyseliny sú základom štruktúry všetkých bielkovín, ktoré sú potrebné pre rôzne metabolické procesy, ako aj rast a vývoj, treba dbať na ich dostatočný príjem už v detskom veku. Nedostatok bielkovín môže u detí viesť k rôznym komplikáciám, akými sú napríklad spomalený rast, oslabenie imunitného systému, únava či svalová slabosť.
Podobne ako u dospelých platí, že ak dieťa neprijíma dostatočné množstvo zo stravy, treba siahnuť po doplnkoch výživy. Ak si nie ste istý dostatkom aminokyselín u vášho dieťaťa, poraďte sa s pediatrom.
Prečo sú aminokyseliny potrebné pre športovcov?
U športovcov sú aminokyseliny ako základné stavebné jednotky bielkovín dôležité z viacerých dôvodov. Počas cvičenia dochádza k neustálemu poškodzovaniu svalových vlákien, ktoré je potrebné reparovať, aby mohli svaly rásť. Na to slúžia práve aminokyseliny ako leucín, izoleucín a valín, známe aj ako BCAA (branched-chain amino acids). Tieto slúžia aj ako zdroj energie, čím chránia svalovú hmotu pred jej premenou na energiu. Znižujú tak únavu a zlepšujú fyzický výkon.
Upozornenie: Článok má informatívny charakter a nenahrádza lekárske vyšetrenie alebo konzultáciu ohľadom vášho zdravotného stavu s lekárom alebo iným kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom. Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.