Školský rok sa ani poriadne nezačal a mnohí rodičia už musia riešiť prvé zdravotné problémy vyskytujúce sa v detských kolektívoch. Momentálne je najmä v škôlkach rozšírená črevná viróza. Jej pôvodcami sú najčastejšie vírusy. Začína náhle - bolesťou brucha a prudkým vracaním, môže byť prítomná aj horúčka, hnačka, postupne celková únava, nechutenstvo, bolesť celého tela.
Čo robiť?
Ak je prítomné len vracanie
Dieťa je potrebné starostlivo sledovať, počas vracania musí byť pod neustálou kontrolou.
- Základom je prísna diéta - dieťaťu nedávajte nič jesť, ani ho do jedla nenúťte! Príliš skoré podávanie jedla a tekutín situáciu zbytočne zhorší a skomplikuje.
- Dôležité je vyhnúť sa dehydratácii.
- Ako spoznáte, že je dieťa dehydrované? Je apatické, unavené, ospalé, má vpadnuté oči, suché pery a celkovo suché ústa a sliznice, močí len málo (má tmavo sfarbený moč), resp. nemočí vôbec (staršie dieťa 6 až 8 hodín), plače bez sĺz. Ak pozorujete tieto príznaky, je potrebné vyhľadať lekára.
- Rehydratácia - po vracaní sa odporúča počkať cca 1/2 až 1 hodinu (ak dieťa nejaví známky dehydratácie), aby sa žalúdok upokojil, a následne sa môžu začať podávať tekutiny - pozor, pomaly, postupne a v malých množstvách - napr. 1 čajová lyžička každých 10 až 15 minút - ak je toto tolerované, dieťa nenapína na vracanie ani nevracia, množstvo tekutín sa môže postupne zvyšovať.
- Vhodné sú: vlažný slabší čierny čaj, minerálka zbavená bubliniek, rehydratačný roztok na doplnenie minerálov - napr. Kulíšek alebo Enhydrol.
Ak dieťa vracia prúdom, vracanie trvá niekoľko hodín a snaha o rehydratáciu je neúspešná - dieťa netoleruje ani malé množstvá tekutiny, vracia žlč alebo krv, nemočí, je apatické, nekomunikuje, má silné bolesti brucha, hlavy alebo vysokú horúčku, je nevyhnutné vyhľadať lekársku pomoc.
- Prípadnú horúčku znižujte antipyretikami, vhodnejšie sú čapíky, ktoré nedráždia žalúdok.
- Strava sa má podávať, až keď dieťa toleruje tekutiny a nevracia viac hodín - začína sa s ľahšími a diétnejšími jedlami, ako sú slané tyčinky, sucháre, suchý rožok, banán, suché (nemastené) zemiaky a cestoviny, ryža, je potrebné vyhnúť sa mlieku a mliečnym pokrmom.
- Nasledujúce dni má byť strava rovnako diétna, na úpravu trávenia a črevnej mikroflóry je vhodné pridať probiotiká.
Ak je prítomná len hnačka
- Cieľom je opäť vyhnúť sa dehydratácii - už od začiatku je preto nutné podávanie tekutín v dostatočnom množstve.
- Vhodné sú: vlažný slabší čierny čaj, minerálka zbavená bubliniek alebo rehydratačné roztoky na doplnenie minerálov a stratených tekutín: Kulíšek alebo Enhydrol.
- Dieťa môže konzumovať diétnejšiu stravu - neodporúča sa mlieko a mliečne výrobky, mastné a ťažko stráviteľné jedlá, sladkosti, celozrnné pečivo, nafukujúce potraviny (strukoviny, zelenina typu kaleráb, kapusta, brokolica), údeniny, vajcia...
- Strava aj tekutiny sa majú podávať v malých množstvách a častejšie (nie nárazovo).
- Liečba: základom je rehydratácia. Ak hnačka nie je výrazná (veľmi objemná a vodnatá) a veľmi častá, je postačujúce podávanie špeciálnych probiotík:
V prípade častejších a vodnatejších stolíc sa môže podať Smecta alebo Tasectan Kids prášok pre deti.
- Ak je hnačka výrazná (častá a objemná), s prímesou krvi, je spojená s horúčkou, s kŕčovitými stavmi a výraznými bolesťami brucha, ak dieťa odmieta tekutiny a javí známky dehydratácie, alebo hnačka trvá dlhšie ako dva dni, je nevyhnutné vyhľadať lekársku pomoc.
- V prípade kombinácie vracania aj hnačky je nutné od začiatku tento stav konzultovať s lekárom z dôvodu možného rýchleho nástupu dehydratácie.
- Liečba hnačky aj vracania u detí do 2 rokov má byť pod dohľadom lekára.
Upozornenie: Článok má informatívny charakter a nenahrádza lekárske vyšetrenie alebo konzultáciu ohľadom vášho zdravotného stavu s lekárom alebo iným zdravotníckym pracovníkom. Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.