Nedostatok draslíka môže spôsobovať viaceré zdravotné problémy. Ako jeho hladinu zvýšiť?
Nedostatok draslíka v našom organizme môže mať výrazný vplyv na naše zdravie a pohodu. Aj napriek tomu sa mu nevenuje toľko pozornosti ako ostatným dôležitým minerálom. Cieľom tohto článku je poskytnúť komplexný prehľad o nedostatku draslíka vrátane jeho príznakov, príčin a spôsobov, ako tento stav účinne zvládnuť.
- Prečo je draslík pre naše telo dôležitý?
- Ako sa prejavuje nedostatok draslíka?
- Príčiny nedostatku draslíka
- Ako zvýšiť hladinu draslíka?
- Kde sa draslík nachádza?
- Užívanie doplnkov draslíka
Prečo je draslík pre naše telo dôležitý?
Draslík je najviac zastúpeným elektrolytom v našich bunkách a zohráva nenahraditeľnú úlohu pri mnohých procesoch v tele. Medzi ne patrí udržiavanie rovnováhy tekutín, prenos nervových signálov, správne fungovanie svalov a srdcového rytmu. Draslík pomáha udržiavať zdravý krvný tlak tým, že ovplyvňuje množstvo sodíka v tele. Vysoký príjem sodíka a nízky príjem draslíka môže viesť k vysokému krvnému tlaku (hypertenzia) a zvýšenému riziku kardiovaskulárnych (srdcovo-cievnych) ochorení. Draslík sa v neposlednom rade zapája aj do viacerých metabolických procesov v tele, ako napríklad rozklad sacharidov či tvorba bielkovín, teda podporuje metabolizmus.
Ako sa prejavuje nedostatok draslíka?
Nedostatočná hladina draslíka, tiež známa ako hypokaliémia, môže viesť k rôznym zdravotným komplikáciám. Zatiaľ čo mierny pokles draslíka nemusí byť sprevádzaný viditeľnými príznakmi, závažnejší nedostatok môže výrazne ovplyvniť zdravie.
Medzi bežné príznaky nedostatku draslíka patrí únava a pocit vyčerpania aj pri menšom fyzickom zaťažení. Ďalej je to svalová slabosť a kŕče, búšenie srdca, zápcha, zmeny nálad, nepravidelný srdcový tep a v extrémnych prípadoch aj ochrnutie.
Príčiny nedostatku draslíka
Nedostatok draslíka môže vzniknúť z viacerých dôvodov. Ide o príčiny, kedy je narušený príjem, vylučovanie alebo vstrebávanie draslíka v tele.
- Najbežnejším príkladom je hypokaliémia spôsobená nedostatočným príjmom draslíka z potravy. To nastáva, ak strava nie je dostatočne vyvážená a chýbajú potraviny, ako ovocie, zelenina či orechy.
- Keďže draslík sa vylučuje močom, jeho výrazné straty môžu nastať pri nadmernom pití (polydipsia), častom močení (polyúria) alebo aj pri niektorých ochoreniach, ako je diabetes (cukrovka).
- Nízku hladinu draslíka môžu navodiť hnačky, vracanie, poruchy vstrebávania živín v tráviacom trakte a nadmerné potenie. Športovci preto čelia vyššiemu riziku vzniku hypokaliémie.
- Opatrnosť by ste mali zvýšiť aj pri zdravotných stavoch, ktoré majú vplyv na rovnováhu draslíka v tele. Sem patria ochorenia obličiek, cirhóza pečene či Cushingov syndróm.
- Málo draslíka v tele môže byť spôsobené aj užívaním niektorých liekov, napríklad diuretík (lieky na odvodnenie).
Pri všetkých týchto stavoch je dôležitá konzultácia s odborníkom, aby identifikoval príčinu nedostatku a následne zvolil vhodný postup liečby. Podceňovať netreba ani pitie alkoholu. Jeho nadmerná konzumácia totižto vedie k dehydratácii a odvodňovaniu organizmu.
Ako zvýšiť hladinu draslíka?
Zvýšiť hladinu draslíka v krvi sa dá úpravou stravy alebo užívaním doplnkov stravy.
- Zaraďte do svojho jedálnička potraviny bohaté na draslík, ako sú banány, zemiaky, paradajky, avokádo, špenát a jogurt. Takáto rozmanitá strava pomôže doplniť jeho hladinu v tele.
- Okrem toho si viete draslík zaobstarať aj vo forme doplnkov stravy. Tieto doplnky by sa mali užívať po porade s lekárom alebo lekárnikom, aby sa zabezpečilo správne dávkovanie, predišlo možným interakciám s užívanými liekmi, a tým sa dosiahol požadovaný efekt.
- Hladina draslíka sa môže normalizovať aj upravením dávkovania liekov alebo nahradením niektorých liekov alternatívnymi možnosťami po dohode s odborníkom. Je nevyhnutné, aby sa identifikovala príčina, kvôli ktorej nastal pokles draslíka.
- K udržaniu optimálnej hladiny dokáže prispieť aj zvládanie stresu a zabezpečenie správej hydratácie organizmu.
Kde sa draslík nachádza?
Naše telo si nevie vytvárať vlastný draslík, preto ho musíme získavať z potravy. Nachádza sa hlavne v rôznych druhoch ovocia, zeleniny, orechoch, semenách, ale aj mliečnych produktoch. Základom zdravého množstva draslíka v krvi je preto pestrá strava.
Zdroje draslíka
K potravinám s bohatým obsahom draslíka patria:
- zemiaky,
- avokádo,
- ovocie – banány, jablko, pomaranče,
- zelenina – špenát, špargľa, kel, šošovica,
- sušené ovocie – marhule, hrozienka, slivky,
- ryby – losos, tuniak,
- orechy a semená – mandle, kešu, lieskové orechy, slnečnicové a tekvicové semienka,
- mliečne výrobky – jogurt, mlieko a syry.
Užívanie doplnkov draslíka
Ak máte málo draslíka v krvi, vhodné je siahnuť po výživových doplnkoch. Užívanie doplnkov draslíka by však nemalo nahrádzať jeho príjem v potrave, malo by ho iba dopĺňať. Hoci je draslík nesmierne dôležitý minerál pre správne fungovanie celého organizmu, jeho nadmerný príjem z doplnkov môže byť nebezpečný pre vaše zdravie. Ak neberieme do úvahy iné zdravotné komplikácie, odporúčaná denná dávka draslíka1 u dospelých mužov je 3400 mg a u dospelých žien 2600 mg. Ak uvažujete o užívaní výživových doplnkov s draslíkom, na pamäti treba mať niekoľko dôležitých vecí:
- Samoliečba doplnkami draslíka nie je odporúčaná. Je dôležité konzultovať suplementáciu týchto doplnkov s lekárom alebo lekárnikom, aby ste sa vyhli potenciálnym rizikám a aby sa dosiahol požadovaný účinok.
- Dodržiavajte odporúčané dávkovanie. Ak lekár alebo lekárnik odporučí užívať doplnky s obsahom draslíka, dodržiavajte predpísanú dávku. Príliš vysoké hladiny draslíka v krvi (hyperkaliémia) sa môžu prejavovať bolesťou brucha, hnačkami či vracaním. Vo vážnych prípadoch to môže byť bolesť na hrudi, srdcová arytmia (porucha pravidelnosti srdcového rytmu), svalová slabosť alebo necitlivosť končatín.
- Berte do úvahy svoj celkový zdravotný stav, resp. ochorenia, ktorými trpíte. Významné sú poruchy obličiek, problémy so srdcom alebo diabetes (cukrovka).
- Pozor na interakcie s užívanými liekmi. Niektoré lieky môžu mať vplyv na hladinu draslíka v krvi, a naopak, doplnky draslíka môžu ovplyvniť efekt niektorých liekov.
- Dbajte na vyvážené stravovanie. Doplnky draslíka nie sú v žiadnom prípade náhradou stravy.
Doplnky draslíka existujú vo viacerých formách – draselné tablety, prášky či tekuté formy. Výber vhodného druhu doplnku závisí na individuálnych potrebách a preferenciách pacienta. Pre lepší pozitívny efekt sa doplnky s obsahom draslíka užívajú v kombinácií s horčíkom a vitamínom B6.
Taktiež ho obsahujú rehydratačné roztoky a iontové nápoje pre športovcov.
Dostupná je aj kuchynská soľ s prídavkom draslíka a jódu.
Upozornenie: Článok má informatívny charakter a nenahrádza lekárske vyšetrenie alebo konzultáciu ohľadom vášho zdravotného stavu s lekárom alebo iným kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom. Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.
Zdroj: