Nepodceňujte pálenie v intímnej oblasti. Odhaľte príčinu a nasaďte správnu liečbu.
Trápia vás bolesti v podbrušku alebo nepríjemné pálenie a svrbenie v intímnej oblasti? Tieto problémy spôsobujú nielen diskomfort a nervozitu, mnohým ženám môžu znížiť aj sebavedomie či libido. Intímna oblasť je citlivou časťou tela so svojím vlastným bakteriálnym osídlením (mikroflórou), ktorá ju chráni pred chorobami. Príčinou tohto neželaného pocitu nemusí byť len infekcia a dá sa mu jednoducho predísť. Čo všetko môže byť príčinou pálenia a ako sa mu vyhnúť, sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.
- Čo chráni intímnu oblasť pred infekciami?
- Čo môže spôsobovať pálenie a svrbenie v pošve?
- Ako rozoznávať infekcie v intímnej oblasti?
- Ako zmierniť pálenie a liečiť infekcie? Čo pomáha?
- Ako predchádzať páleniu v pošve?
Čo chráni intímnu oblasť pred infekciami?
Intímna oblasť zahŕňa dve časti: vonkajšiu a vnútornú – vulvu a vagínu. Vulvu tvoria veľké a malé pysky ohanbia, klitoris, pošvový vchod a močový otvor. K vnútorným pohlavným orgánom ženy patrí maternica, vajcovody a vaječníky. Maternicu a vulvu, teda vnútornú a vonkajšiu časť, spája vagína (pošva), dutý orgán vystlaný sliznicou. Práve táto sliznica chráni naše telo pred infekciami – zabezpečuje bezpečné samočistiace prostredie a imunitnú odpoveď voči mikroorganizmom. Vaginálny mikrobióm (bakteriálne osídlenie sliznice) tvoria najmä baktérie z rodu Lactobacillus, napr. Lactobacillus crispatus, a kombinácia rôznych baktérií, ako Gardnerella, Atopobium, Mobiluncus, Prevottela, Clostridia a pod.
Pomocníci z rodu Lactobacillus produkujú kyselinu mliečnu, vďaka ktorej sa pH prostredia vagíny pohybuje v kyslosti od 3,8 do 4,5. Mnohé chorobotvorné baktérie a vírusy nedokážu prežiť v takýchto kyslých podmienkach, preto je kyselina mliečna úspešným bojovníkom voči širokému spektru infekcií. Dôležitá je určitá rovnováha a pomer medzi všetkými baktériami chrániacimi našu sliznicu. V momente, keď sa iné baktérie začnú rozmnožovať oveľa viac ako tie hlavné z rodu Lactobacillus, vzniká zápal alebo infekcia. Ženám sa počas života vaginálny mikrobióm mení vplyvom puberty a menopauzy. Tie, v ktorých mikrobiote prevažuje rod Lactobacillus, spadajú do kategórie žien so zdravou vaginálnou mikroflórou.
Čo môže spôsobovať pálenie a svrbenie v pošve?
Pálenie a svrbenie v intímnych oblastiach je časté. Nie vždy musí signalizovať infekciu či iný typ ochorenia. Ak však tieto príznaky pretrvávajú alebo sa opätovne vracajú, treba im venovať dôkladnú pozornosť. Pociťujete časté pálenie pri močení? Cítite sa nekomfortne počas či po skončení sexuálneho styku? Neviete sa zbaviť nepríjemného svrbenia? Príčinou môže byť:
- podráždenie citlivej kože v intímnej oblasti vplyvom pracieho prášku, parfumovaných mydiel, toaletných papierov a menštruačných vložiek,
- trenie a následné podráždenie kože nosením úzkych, tesných nohavíc a spodnej bielizne či pevných siloniek a pančúch,
- podráždenie intímnej oblasti priamym kontaktom tampónov, kondómov, lubrikačných gélov, intímnych sprejov a krémov,
- menopauza,
- tehotenstvo,
- vaginitída (zápal pošvy),
- bakteriálna vaginóza,
- kvasinková infekcia,
- urogenitálna infekcia,
- pohlavne prenosné choroby.
Počas obdobia menopauzy hladiny hormónu estrogénu klesajú. Ženy počas tohto obdobia môžu mať pocit sucha v pošve, pretože vaginálna sliznica sa stáva tenšou a menej elastickou. Príznaky, ako pálenie, svrbenie, bolestivý pohlavný styk sprevádzaný krvácaním, sú spojené s vysušením sliznice pošvy. Po konzultácii s odborníkom sa môže začať používanie estrogénových doplnkov (v podobe vaginálnych krémov, tabletiek alebo čapíkov), ktoré uľavia od pálenia a diskomfortu. Dostupné sú aj voľnopredajné produkty bez obsahu estrogénov, ako napríklad:
Naopak, v tehotenstve hladiny estrogénu stúpajú a s ním aj riziko vzniku infekcie v dôsledku narušenej rovnováhy kyslého prostredia pošvy.
Ako rozoznávať infekcie v intímnej oblasti?
Vaginitída (zápal pošvy) je spôsobená infekciou a narušením zdravej mikrobioty aeróbnymi baktériami, ako Streptococcus, Staphylococcus aureus, Escherichia Coli a Enterococcus. Medzi jej typické prejavy patrí:
- začervenanie a opuch pošvy,
- bolesť pri pohlavnom styku,
- pálenie,
- svrbenie,
- žltý až zelený hustý výtok,
- hnilobný zápach.
Bakteriálna vaginóza (BV) je infekcia spôsobená anaeróbnymi baktériami, ako Gardnerella, Atopobium, Mycoplasma a Megasphera, ktoré sa premnožia na úkor „dobrých“ laktobacilov. Zvyšuje riziko získania a prenosu pohlavných chorôb a je spájaná s rôznymi gynekologickými komplikáciami počas tehotenstva, ako potrat a predčasný pôrod. Toto ochorenie často prebieha bezpríznakovo a od vaginitídy ju vieme odlíšiť tým, že pacientka nepociťuje bolesť, svrbenie a nenachádza začervenanie v oblasti vulvy a vagíny. Môže sa prejaviť:
- pálením pri močení,
- svrbením,
- bielym až bielosivým vodnatým výtokom so zápachom po rybe.
Kvasinková infekcia (kandidóza) je spôsobená premnožením kvasinky z rodu Candida. Okrem pošvy si bezproblémovo žije aj na koži, v ústach, hrdle a tráviacom trakte. Prejavuje sa:
- pálením a svrbením,
- začervenaním a opuchom vulvy,
- bolesťou pri pohlavnom styku,
- diskomfortom pri močení,
- hrudkovitým bielym výtokom bez zápachu.
Urogenitálne infekcie vznikajú premnožením baktérií v močovej rúre. Nakoľko vagína, konečník a močový otvor sú blízko seba, často tieto infekcie vznikajú prenosom baktérií z jedného otvoru do druhého. Či už sa baktérie do močového traktu zaniesli špinavými rukami alebo sa podporilo ich množenie dlhým zadržiavaním moču, infekciu identifikujete na základe týchto príznakov:
- pálenie a bolesť pri močení,
- časté močenie,
- pocit nutkania na močenie aj po vykonaní potreby,
- krv v moči,
- tlak alebo kŕče v podbrušku,
- zvýšená teplota a zimnica.
Medzi pohlavne prenosné choroby patria ochorenia, ako chlamýdie, kvapavka, syfilis, trichomoniáza či genitálny herpes. Prenášajú sa nechráneným pohlavným stykom, infikovanou krvou alebo z matky na dieťa. Medzi niektoré z príznakov sa zaraďuje:
- nezvyčajný výtok z vagíny,
- bolesť pri močení,
- hrčky a výrastky v okolí genitálií a konečníka,
- nezvyčajné vaginálne krvácanie,
- svrbenie,
- pľuzgiere a vredy v okolí genitálií a konečníka.
Ako zmierniť pálenie a liečiť infekcie? Čo pomáha?
Mierne formy infekcií sa dajú zvládnuť v pohodlí vášho domova prostredníctvom voľnopredajných prípravkov vo forme vaginálnych tabliet, čapíkov, gélov, krémov či výplachov. Ak však pociťujete výrazné ťažkosti, spojené aj s bolesťami alebo zvýšenou teplotou, je nevyhnutné vyhľadať čím skôr odbornú pomoc lekára.
Nie ste si istá, či to, čo vás trápi je infekcia? Chcete vedieť, čo je príčinou vašich ťažkostí? Pomocou samodiagnostického testu Canestest viete diagnostikovať bežné vaginálne infekcie a nájsť vhodnú liečbu. Na základe zafarbenia tyčinky sa stanoví hodnota pH vagíny, ktorú viete porovnať podľa tabuľkových hodnôt.
Vaginitída bola mnohokrát v minulosti zamieňaná s bakteriálnou vaginózou, nakoľko si sú prejavmi podobné. Diagnostikuje sa pozorovaním a identifikáciou baktérií zo vzorky vaginálneho výtoku. Lieči sa vaginálnymi čapíkmi, ktoré obsahujú antibiotiká, ako kanamycín a klindamycín, v kombinácii s lokálnymi probiotikami na znovuobnovenie rovnováhy mikroflóry a prevencii opakovanej infekcie.
Pri bakteriálnej vaginóze sú baktérie Gardnerella a Atopobium schopné tvoriť biofilm, teda povlak, kvôli ktorému laktobacily prídu o svoje domovské miestečko na sliznici. Biofilmom si vytvárajú stabilnú hradbu na sliznici, ktorú liečivá ťažko ničia, a preto sa toto ochorenie môže opakovane vrátiť. Lieči sa pomocou antibiotík podaných vaginálne, ako metronidazol a klindamycín. Alternatívnu liečbu predstavuje dekvalínium chlorid, antiseptikum, ktoré je schopné biofilm rozrušiť, a pomáha k jej úspešnej liečbe. Vhodné sú aj prípravky s obsahom kyseliny mliečnej a glykogénu, ktoré obnovujú a udržiavajú správne pH a prirodzenú rovnováhu v pošve.
Pri liečbe vaginálnej mykózy sa používajú antimykotiká s obsahom klotrimazolu alebo nystatínu. Liečba nie je náročná a má mnoho podôb. Či už používate vaginálne krémy so špeciálnym aplikátorom, či rôzne vaginálne kapsuly a tabletky, v liečbe treba pokračovať ešte minimálne 14 dní po vymiznutí príznakov.
Ak nie je isté, akého pôvodu je infekcia, existujú prípravky aj na zmiešané infekcie. Nielen liečia, ale aj predchádzajú vaginálnym infekciám a uľavujú od nepríjemných príznakov:
Ako predchádzať páleniu v pošve?
- Vyhýbajte sa používaniu parfumovaných vložiek, toaletného papiera, krémov, intímnych sprejov a príliš častého používania vaginálnych irigátorov (výplachov).
- Na hygienu intímnych partií používajte teplú vodu a prípravky určené na intímnu hygienu, ako intímne emulzie. Neumývajte intímne časti viac ako jedenkrát denne, aby ste predišli vysušeniu.
- Po vykonaní potreby sa utierajte smerom spredu dozadu, predídete tak prenosu baktérií z konečníka do vaginálneho otvoru.
- Noste bavlnenú spodnú bielizeň a každý deň si ju meňte za čistú. Obmedzte nosenie tangá nohavičiek, ktoré umožňujú prenos baktérií medzi pošvou a konečníkom.
- Po návšteve kúpalísk, verejných bazénov a víriviek dbajte na riadnu hygienu intímnej oblasti. Zmyte baktérie a chemikálie, ktoré by mohli podráždiť tkanivá v danej oblasti. Neostávajte dlho v mokrých a vlhkých plavkách, pretože práve vlhké prostredie je rajom pre množenie baktérií. Na zníženie vzniku bakteriálnych a plesňových infekcií prienikom chlórovanej a znečistenej vody do pošvy existujú aj ochranné tampóny na kúpanie.
- Používajte kondómy počas sexuálneho styku. Nájdite typ kondómov, ktoré nedráždia vašu sliznicu a pri používaní lubrikačného gélu zvoľte tie bez parfumácie.
- Dodržiavajte pravidelný pitný režim. Moč príliš dlho nezadržiavajte a toaletu navštevujte vždy vtedy, kedy je to potrebné.
- Formou prevencie sú aj probiotiká, ktoré podporujú prirodzenú rovnováhu vaginálnej mikroflóry. Sú vhodné najmä v prípadoch opakovaných zápalov alebo mykóz. Dostupné sú probiotiká perorálne (na užívanie ústami) alebo vaginálne vo forme vaginálnych kapsúl či čapíkov.
Upozornenie: Článok má informatívny charakter a nenahrádza lekárske vyšetrenie alebo konzultáciu ohľadom vášho zdravotného stavu s lekárom alebo iným zdravotníckym pracovníkom. Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.
Zdroje:
https://physoc.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1113/JP271694
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28502874/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25367602/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6560015/
https://www.cdc.gov/uti/about/?CDC_AAref_Val=https://www.cdc.gov/antibiotic-use/uti.html
https://www.who.int/health-topics/sexually-transmitted-infections#tab=tab_1