Termín pôrodu sa pomaly blíži, a tak nastáva čas pripraviť si všetko potrebné. Ako sa efektívne zbaliť, na čo nezabudnúť a čo vám bude v kufri len zaberať miesto? Prečítajte si článok napísaný na základe informácií z webových stránok viacerých pôrodníc, ale aj skúseností rôznych mamičiek.
- Zoznam vecí pre nastávajúcu mamičku
- Zoznam vecí pre bábätko
- Do čoho zbaliť veci?
- Iné veci, ktoré by sa mohli zísť
Zoznam vecí pre nastávajúcu mamičku
Mnohé nemocnice uverejňujú na svojej webovej stránke takzvaný zoznam vecí do pôrodnice. Tieto zoznamy sa vzájomne viac či menej líšia. Niektoré sú zastaralé, neaktualizované, obsahujú veci navyše alebo, naopak, neuvádzajú všetko potrebné. Akokoľvek sa rozhodnete zbaliť, majte na pamäti, že pokiaľ vonku práve nezúri pandémia, príbuzní vám môžu potrebné veci bez problémov doniesť. Tiež platí, že nech si zabudnete pribaliť čokoľvek, porodíte tak či tak.
Z dôležitých dokumentov budete zrejme potrebovať:
- tehotenský preukaz,
- preukaz poistenca,
- občiansky preukaz,
- sobášny list (pokiaľ nie ste vydatá, mali by ste si doniesť doklad o uznaní otcovstva, ktorý vybavíte na matrike v mieste bydliska),
- výsledky špeciálnych vyšetrení absolvovaných počas tehotenstva, prípadne v minulosti.
Z osobných vecí určite myslite na:
- hygienické potreby, ako zubná kefka a pasta, sprchový gél, šampón, mydlo, hrebeň, papierové vreckovky a niektoré nemocnice odporúčajú aj toaletný papier (miesto toaletného papiera sa často odporúčajú jemné vlhčené obrúsky),
- uterák alebo osuška (aspoň 2 ks),
- obuv, ktorú je možné použiť aj v sprche, alebo obuv zvlášť do sprchy a zvlášť na bežné použitie,
- nočná košeľa (aspoň 3 ks, po pôrode sú vhodné štandardné nočné košele s gombíkmi vpredu alebo špeciálne nočné košele na dojčenie),
- podprsenka na dojčenie (aspoň 2 ks, pri výbere počítajte s tým, že prsia sa vám vplyvom tvorby mlieka po pôrode ešte zväčšia),
- popôrodné potreby, ako jednorazové nohavičky, jednorazové podložky a popôrodné vložky,
- prípravky na ošetrenie pôrodných poranení,
- príbor a pohár (okrem lyžice, vidličky a príborového nožíka si vezmite aj kávovú lyžičku).
Niektoré zoznamy predpokladajú, že by ste mohli potrebovať napríklad aj župan (mamičky ho využívajú na presun po chodbách, pri spoločnom stravovaní a pri návštevách), popôrodný vankúš na sedenie, balzam na pery a nosový sprej s morskou vodou. Často sa spomína odsávačka mlieka, ktorú však pôrodnice bežne požičiavajú. V prípade krajnej núdze pre ňu môžete niekoho poslať do lekárne. Nezabudnite na tekutiny (nesýtené minerálne vody) a niečo na zahryznutie, čo vás v kritickej chvíli možno zachráni. V neposlednom rade, myslite na lieky, ktoré pravidelne užívate.
Zoznam vecí pre bábätko
Pre bábätko určite využijete:
- jednorazové plienky (pôrodnice väčšinou bábätkám poskytujú malé balenie plienok, preto si nenoste zbytočne veľké množstvo),
- vlhčené obrúsky (voľte bez parfumov, s čo najvyšším obsahom vody),
- krém na zadoček,
- jednorazové podložky na prebaľovanie,
- látkové plienky (aspoň 3 ks, využijete ich pri nadmernej tvorbe mlieka, ale aj pri grckaní),
- cumeľ (ak chcete používať).
Oblečenie pre bábätko si brať z domu nemusíte. Nemocnice zväčša poskytujú oblečenie zo svojich zásob, takže ak vám to nevadí, stačí, ak dieťatku pripravíte outfit na cestu domov.
Do čoho zbaliť veci?
Teraz, keď už viete, čo všetko asi budete potrebovať, prichádzajú ďalšie otázky. Ako a do čoho sa čo najpraktickejšie pobaliť? Aj napriek tomu, že mnohým budúcim mamičkám vyhovuje zabaliť svoje veci a veci pre bábätko zvlášť, rozumnejšie je rozdeliť si veci podľa toho, kedy ich budete potrebovať. A to k pôrodu a po pôrode. Veci k pôrodu sa vám pravdepodobne zmestia do väčšej kabelky, ruksaku alebo do menšej cestovnej tašky.
K pôrodu si pripravte:
- dôležité dokumenty,
- nočnú košeľu,
- obuv vhodnú do sprchy,
- uterák,
- popôrodné vložky,
- papierové vreckovky,
- fľašu s nesýtenou vodou,
- hroznový cukor alebo niečo malé na zahryznutie.
Ostatné vaše veci si spolu s vecami pre bábätko môžete zabaliť do väčšej cestovnej tašky alebo kufra.
Iné veci, ktoré by sa mohli zísť
- Nikto nechce pri čakaní na svoj pôrod počuť práve rodiace mamičky. Určite si preto nezabudnite zbaliť slúchadlá. Prihoďte si ich do tašky „k pôrodu“.
- Rovnako oceníte nabíjačku na mobil zbalenú v tej istej taške, ak by predsa len ten pôrod neprebehol bleskovo.
- Niektoré z nás si svoj život nevedia predstaviť bez gumičky na vlasy. Pokiaľ to máte rovnako, pri pôrode sa vám zrejme zíde.
- Z pôrodných príbehov rôznych mamičiek je zrejmé, že mnohým z nich býva na pôrodnej sále zima na nohy. Preto odporúčajú zbaliť do tašky k pôrodu aj teplé ponožky. Áno, platí to, aj ak rodíte v júli a vonku je 30 stupňov. Tehotenstvo je veru zvláštne obdobie.
- Viaceré mamičky z vlastných skúseností odporúčajú napríklad aj soľničku, ale tiež saponát a hubku na umytie vlastného riadu.
- Ak patríte k tým, čo radi čítajú, teraz, kým bábätko veľa spí, je ideálny čas na dobrú knihu.
- Pokiaľ bez make-upu nejdete ani vyniesť smeti, nezabudnite si zbaliť kozmetickú taštičku.
- Je pravdepodobné, že po pár dňoch v nemocnici budete chcieť použiť žiletku. Myslite na ňu pri balení.
Ako iste uznáte, nič z vyššie uvedeného nie sú veci, bez ktorých by sa pár dní v pôrodnici nedalo prežiť. Ale prečo si tento pobyt nespríjemniť?
Na cestu z nemocnice si nezabudnite prichystať voľné oblečenie a obuv. Majte pri tom na pamäti, že bruško vám ihneď po pôrode nezmizne, a tak využijete skôr oblečenie z obdobia tehotenstva. Pri výbere obuvi myslite na to, že nohy bývajú po pôrode čudesne opuchnuté, čo vylučuje použitie úzkej obuvi.
Bábätko bude okrem oblečenia potrebovať vajíčko (autosedačku) na bezpečný prevoz domov.
Upozornenie: Článok má informatívny charakter a nenahrádza lekárske vyšetrenie alebo konzultáciu ohľadom vášho zdravotného stavu s lekárom alebo iným zdravotníckym pracovníkom. Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.