Kŕče v bruchu sú nepríjemným a často bolestivým problémom, ktorý postihuje mnoho ľudí. Príčiny vzniku sú rôznorodé, od pomerne neškodných, až po závažnejšie stavy, akým je napríklad aj Crohnova choroba. Preto je dôležité vedieť, čo bolesť brucha spôsobuje, aj to, čo na túto bolesť pomáha. V našom článku sa ponoríme do problematiky kŕčov v bruchu u dospelých, aj u detí. Poskytneme vám užitočné informácie o tom, ako spomínané kŕče odhaliť, o ich prevencii, liečbe a kedy vyhľadať lekársku pomoc.
- Čo je to bolesť brucha?
- Aké sú prejavy bolesti a kŕčov v bruchu?
- Príčiny bolesti a kŕčov v bruchu
- Diagnostika bolesti brucha
- Čo pomáha na kŕče a bolesti v bruchu?
- Kŕče v bruchu u detí
- Ako sa dá predísť bolesti brucha?
- Kedy vyhľadať lekára?
Čo je to bolesť brucha?
Bolesť brucha zažije z času na čas každý. Môžete ju cítiť kdekoľvek v oblasti medzi spodnou časťou rebier a panvou. Intenzitou môže byť mierna alebo silná a môže byť pociťovaná ako bodanie, pálenie, kŕče (nepríjemné, zvieravé sťahy svaloviny), alebo ako tupá či ostrá bolesť.
Jej trvanie je krátkodobé – do jedného týždňa (akútna), môže sa opakovať z času na čas (rekurentná) alebo trvá dlhodobo v priebehu týždňov, mesiacov alebo rokov (chronická).
Môže začať mierne a postupne sa zhoršovať (progresívna), alebo môže prichádzať a odchádzať vo vlnách (koliková bolesť). Bolesť brucha môže byť vážna, ale väčšinou sa zlepší sama od seba bez potreby špeciálnej liečby.
Bolesť brucha podľa lokalizácie
Lokalizovaná bolesť je obmedzená na jednu konkrétnu oblasť brucha. V tomto prípade je takáto bolesť často spôsobená problémami v určitom orgáne. Najčastejším príkladom takejto bolesti sú:
- žalúdočné vredy (otvorené rany na vnútornej výstelke žalúdka) – bolesť je často pociťovaná ako bodavá, v hornej časti brucha, prechádzajúca do chrbta,
- pálenie záhy (gastroezofageálny reflux) – bolesť sa vyvíja tesne pod hrudnou kosťou a môže ďalej stúpať nahor,
- apendicitída (bakteriálny zápal červovitého výbežku slepého čreva) – bolesť zvyčajne začína v blízkosti pupka a potom sa presúva a ustáli v pravej dolnej časti brucha,
- žlčové kamene alebo podráždenie žlčníka – bolesť pod pravým rebrovým oblúkom, ktorá môže vystreľovať do chrbta, medzi lopatky alebo do pravého ramena,
- bolesť v dolnej časti brucha – pravdepodobne pochádza z čriev,
- menštruačná bolesť – zvyčajne tupá, kŕčovitá bolesť v podbrušku, ktorá môže vyžarovať do chrbta.
Aké sú prejavy bolesti a kŕčov brucha?
Bolesť brucha býva okrem kŕčov často sprevádzaná:
- pocitom nepohodlia v bruchu,
- nadúvaním,
- hnačkou,
- zápchou,
- plynatosťou,
- grganím,
- horúčkou,
- pálením záhy,
- nevoľnosťou,
- vracaním,
- dehydratáciou,
- stratou chuti do jedla.
U žien môže byť spojená s menštruáciou, potratom alebo reprodukčnými komplikáciami.
Príčiny bolesti a kŕčov v bruchu
Bolesť brucha je často spôsobená problémami v tráviacom trakte, ale príčinou bolesti môžu byť aj iné orgány nachádzajúce sa v bruchu, napríklad obličky. V bruchu sa nachádzajú aj veľké krvné cievy, ktoré taktiež môžu spôsobovať bolesť brucha. V neposlednom rade môžu spomínanú bolesť podmieňovať aj psychické faktory (stres, nervozita či úzkosť) a niektoré lieky.
Príčiny bolesti brucha spojené s tráviacim traktom:
- poruchy trávenia,
- hnačka a zápcha,
- otrava jedlom,
- intolerancia laktózy,
- pálenie záhy (gastroezofageálny reflux),
- žalúdočné a dvanástnikové vredy,
- syndróm dráždivého čreva,
- zápalové ochorenia čriev,
- divertikulárna choroba (tvorba vychlípenín v stene hrubého čreva),
- žlčníkové kamene, problémy so žlčníkom a problémy s pečeňou,
- zápal slepého čreva a zápal pankreasu,
- žalúdočno-črevné infekcie,
- obštrukcia čriev (ileus, črevná nepriechodnosť).
Príčiny bolesti brucha súvisiace s inými orgánmi:
- menštruačné bolesti,
- obličkové kamene,
- infekcie močových ciest.
Lieky spôsobujúce bolesť brucha:
- protizápalové lieky – napríklad kyselina acetylsalicylová (liek Aspirin, Acyplyrin),
- lieky používané na potlačenie príznakov Alzheimerovej choroby.
Diagnostika bolesti brucha
Bolesť brucha je jedným z najčastejších prejavov rôznych ochorení, s ktorými sa stretávajú všeobecní lekári. Príčina bolesti brucha sa diagnostikuje pomocou série testov, pričom zásadný je aj úprimný rozhovor s lekárom o intenzite a umiestnení bolesti. Pred objednaním testov vám lekár urobí fyzické vyšetrenie, ktoré pozostáva z jemného zatlačenia rôznych oblastí brucha (kontrola citlivosti a výskytu opuchu).
Buďte pripravení odpovedať na nasledujúce otázky:
- Kde presne cítite bolesť? Je bolesť taká silná, že zasahuje do vášho každodenného života?
- Akú silnú bolesť pociťujete?
- Existuje časové okno počas dňa, kedy je bolesť najhoršia?
- Je bolesť konštantná, alebo sa vracia a odchádza vo vlnách?
- Bola bolesť vždy v tomto jednom mieste, alebo sa presúva?
- Máte pravidelnú stolicu?
- Urobili ste zásadné zmeny vo svojom jedálničku?
- Ženy môžu dostať otázky týkajúce sa ich sexuálnej a menštruačnej histórie.
V nasledujúcom kroku vám váš lekár môže navrhnúť nasledovné testy a postupy:
- krvné testy, močové testy a vyšetrenia stolice,
- ultrazvuk alebo röntgen,
- CT (počítačová tomografia) vyšetrenie,
- MRI (magnetická rezonancia) vyšetrenie,
- endoskopia (zistenie zápalu a abnormalít v pažeráku a žalúdku),
- kolonoskopia (za účelom pohľadu do hrubého čreva),
- u žien tehotenský test.
Čo pomáha na kŕče a bolesti v bruchu?
Liečba bude závisieť od hlavnej príčiny bolesti brucha. Mierna bolesť môže sama zmiznúť v priebehu niekoľkých hodín alebo dní. Silná, intenzívna, náhla alebo zhoršujúca sa bolesť brucha a bolesť brucha s varovnými príznakmi, ako je napr. horúčka, neustále vracanie, vracanie krvi, čierna dechtovitá stolica, atď., patrí do rúk lekára – môže signalizovať závažné ochorenie a netreba ju podceňovať.
Ak ide o miernu bolesť brucha spôsobenú tráviacimi problémami, tak v prvom rade odporúčame:
- dodržiavať pitný režim,
- vynechať pitie alkoholu, čaju a kávy,
- nefajčiť,
- pri kŕčoch a nadúvaní použiť termofor (ohrievací vankúšik), teplý zábal na brucho alebo teplý kúpeľ,
- odpočívať,
- jesť menej jedla,
- začať s diétou BRJT (banán, ryža, jablkové pyré a toast) na jeden deň.
Domáca liečba ďalej môže zahŕňať:
- zázvor (zmierňuje nevoľnosť a podporuje trávenie),
- mätu piepornú (pomáha s trávením a zmierňuje žalúdočné problémy, pôsobí proti kŕčom),
- sladké drievko (podporuje trávenie a upokojuje podráždený žalúdok),
- harmančekový čaj (zlepšuje trávenie a uvoľňuje kŕče),
- sódu bikarbónu (neutralizuje žalúdočnú kyselinu).
Medzi voľnopredajné lieky v závislosti od príčiny bolesti brucha zahŕňame:
- Plynatosť a nadúvanie – Pri nadmernej plynatosti a nadúvaní môžu pomôcť lieky s obsahom simetikónu (rozkladá plynové bubliny) alebo lieky s obsahom aktívneho uhlia. Pomáhajú aj už spomínané diétne zmeny.
- Bolesť v dôsledku kŕčov – Spazmy lokalizované v stene čreva môžu zmierniť antispazmické lieky nazývané spazmolytiká. K dispozícii sú lieky s obsahom butylskopolamínu, drotaverínu, silice mäty piepornej a silice rasce či kombinácie extraktov z rôznych liečivých rastlín. Poraďte sa so svojím lekárnikom alebo lekárom o tom, ktoré sú pre vás tie pravé.
- Bolesť brucha spôsobená refluxom žalúdočnej kyseliny alebo žalúdočnými a dvanástnikovými vredmi – Využívajú sa lieky na potlačenie tvorby žalúdočnej kyseliny, pričom bez lekárskeho predpisu sú dostupné lieky s obsahom liečiva omeprazol alebo pantoprazol, a taktiež lieky na neutralizáciu žalúdočnej kyseliny, známe pod názvom antacidá. V prípade diagnostiky a následnej liečby žalúdočných a dvanástnikových vredov vám lekár môže predpísať aj antibiotiká.
- Ak je príčinou kŕčov v bruchu stres, je vhodné pokúsiť sa ho eliminovať, vyhýbať sa stresovým situáciám, pomôcť vám môžu rôzne relaxačné techniky, dobré organizovanie času, dostatok spánku a oddychu, atď. Siahnuť môžete aj po voľnopredajných liekoch a výživových doplnkoch, ktoré vám môžu pomôcť odbúrať stres.
Uvedené lieky môžu pomôcť zmierniť príznaky, ale ak príznaky ďalej pretrvávajú, vyhľadajte lekársku pomoc. Samozrejme, existuje mnoho ďalších príčin bolesti brucha, ktoré sme nespomenuli. Váš lekár vám bude vedieť po zistení príčiny bolesti nasadiť vhodnú liečbu.
Kŕče v bruchu u detí
Väčšina detí z času na čas pociťuje bolesť brucha. Pre rodiča môže byť často ťažké rozhodnúť, či je bolesť brucha dieťaťa ešte v norme, alebo je prejavom vážnejšieho problému. Porucha trávenia alebo gastroenteritída (zápalové ochorenie žalúdka a čriev často spôsobené vírusmi)? Je dieťa vystresované? Prehltlo hračku? Má zápal slepého čreva (apendicitída)? Vedieť, čo v takejto situácii urobiť, je očividne náročné.
Z nespočetného množstva existujúcich príčin bolesti brucha u detí patria medzi najbežnejšie:
Poruchy trávenia – Všeobecne takto označujeme pojem, ktorý popisuje nepohodlie v hornej časti brucha u detí. Bežne sem spadá bolesť alebo pálenie v oblasti medzi hrudnou kosťou a pupkom alebo nadúvanie (môže byť spôsobené aj intoleranciou laktózy). Tráviace ťažkosti zvyknú odznieť samy a nepovažujú sa za nebezpečné. Dieťaťu pripravujte menšie a diétne porcie jedál. Za zmienku stojí aj „nedráždivá strava“, do ktorej môžeme zaradiť napríklad sucháre, a pomôže aj užívanie probiotík.
Vírusová gastroenteritída (žalúdočná chrípka) – Ide o infekciu, ktorá sa vyznačuje vodnatou hnačkou, kŕčmi, bolesťami brucha, nevoľnosťou a vracaním. Ihneď vyhľadajte lekársku pomoc, ak má vaše dieťa horúčku (teplota 38 °C alebo vyššia), krvavú hnačku alebo pociťuje výraznú bolesť. Dôležité je, aby dieťa zostalo dobre hydratované.
Zápcha – Deti so zápchou trpia malým počtom stolíc alebo môže byť ich stolica tvrdá a suchá. Často sa zvyknú sťažovať na bolesti bruška a nadúvanie. Lekára navštívte, ak dieťa nemalo stolicu niekoľko dní, nechce jesť, chudne, má krvavú stolicu alebo sa zápcha opakovane vracia. V prevencii zápchy hrá veľkú úlohu stravovanie s dostatkom vlákniny a dostatočný pitný režim, užívanie probiotík.
Stres a úzkosť – U detí, ktoré pociťujú stres alebo úzkosť, telo uvoľňuje do krvi stresový hormón kortizol. Tento hormón následne môže vyvolávať brušné kŕče a nepohodlie.
Zápal slepého čreva – Apendicitída spôsobuje náhlu bolesť, ktorá, rovnako ako u dospelých, začína okolo pupka a presúva sa do pravej dolnej časti brucha. Bolesť sa zhoršuje pri kašlaní dieťaťa, ak kráča alebo ak robí prudké pohyby. Bolesť sa zvykne s pribúdajúcim časom zvyšovať, až sa stáva závažnou. Zápal slepého čreva v žiadnom prípade neberte na ľahkú váhu. Deti by mali dostať okamžitú lekársku pomoc.
Črevná obštrukcia – Črevnú obštrukciu si môžeme predstaviť ako blokádu, ktorá bráni potrave a tekutinám prejsť cez tenké alebo hrubé črevo detí. Spomínaná blokáda môže byť spôsobená tkanivom, ktoré sa podobá jazve, skrútením alebo zúžením čreva alebo prehltnutím nejakého predmetu, napríklad hračky. Bolesti brucha sa vyskytujú okolo alebo pod pupkom, pričom táto bolesť prichádza a odchádza. Bežné prejavy zahŕňajú taktiež zápchu, plynatosť, opuch brucha alebo vracanie. V prípade podozrenia na črevnú obštrukciu ihneď vyhľadajte lekársku pomoc.
Lekára navštívte aj vtedy, ak je bolesť brucha u dieťaťa znepokojujúca, alebo trvá dlhšie ako niekoľko dní.
Ako sa dá predísť bolesti brucha?
Väčšinu prípadov bolesti brucha spôsobuje nesprávna životospráva. Preto konzumácia dostatočného množstva vlákniny (strukoviny, obilniny, ovocie, zelenina, semená či orechy sú príklady ideálnych zdrojov vlákniny) a pravidelné cvičenie môžu pomôcť predchádzať zápche a udržiavať vaše črevá v dobrej kondícii. Výsledkom je aj zníženie dlhodobého rizika vzniku niektorých ochorení, akými sú aj divertikulárna choroba alebo rakovina čriev.
Pitie čistej vody (nie sýtené alebo šumivé nápoje) znižuje riziko bolesti brucha pri nadúvaní a plynatosti a udrží vaše telo zdravé.
Ak trpíte črevnou poruchou (ako napríklad Crohnova choroba či syndróm dráždivého čreva), alebo ak trpíte intoleranciou na laktózu, dodržiavaním špecifickej diéty môžete znížiť bolesti brucha.
Dôležitá je aj striedmosť v jedle a neprejedanie sa.
Vhodné je tiež užívanie probiotík, ktoré pomáhajú obnoviť črevnú mikroflóru. Môžu sa užívať dlhodobo, určite po nich siahnite v prípade diétnych chýb alebo počas antibiotickej liečby.
Kedy vyhľadať lekára?
Ak máte náhlu, silnú, zneschopňujúcu bolesť brucha, okamžite si zavolajte záchranku alebo choďte na najbližšiu pohotovosť.
Okamžitú lekársku pomoc vyhľadajte aj v prípade, ak máte bolesti, ktoré:
- sú závažné alebo sa zhoršujú,
- trvajú viac ako niekoľko hodín,
- zobúdzajú vás zo spánku,
- šíria sa do krku, hrudníka alebo ramien,
- sťažujú prehĺtanie.
Ak máte príznaky náhlej brušnej príhody, okamžite vyhľadajte zdravotnícku pomoc. Ide o náhlu a rýchlo sa zhoršujúcu bolesť brucha, ktorú môže sprevádzať:
- zvýšená teplota alebo horúčka,
- zrýchlený srdcový tep,
- krvácanie z tráviaceho traktu,
- nevoľnosť a vracanie,
- tvrdé nafúknuté brucho a plynatosť, ale bez odchodu vetrov,
- zápcha alebo hnačka,
- bledosť a malátnosť.
Lekársku pomoc vyhľadajte aj v prípade, ak máte bolesti brucha sprevádzané:
- krvácaním z čreva (konečníka) alebo krvou v moči,
- vracaním krvi,
- vaginálnym krvácaním, ktoré nesúvisí s vaším menštruačným cyklom,
- neschopnosťou močiť, zápchou alebo plynatosťou,
- opuchom brucha,
- pretrvávajúcim vracaním,
- kožou, ktorá sa javí ako žltá,
- horúčkou (teplota vyššia ako 38 °C),
- nevysvetliteľnou stratou hmotnosti.
Ak v hornej časti brucha pociťujete bolesť, ktorá sa zhoršuje cvičením, môže ísť o anginu pectoris alebo srdcový infarkt. Ak máte vy alebo niekto vo vašom okolí príznaky srdcového infarktu, okamžite zavolajte záchranku.
Ak sa vaša bolesť brucha nezhoduje s hore uvedenými stavmi, ale zvykne sa vracať, alebo pretrváva, taktiež navštívte lekára.
Upozornenie: Článok má informatívny charakter a nenahrádza lekárske vyšetrenie alebo konzultáciu ohľadom vášho zdravotného stavu s lekárom alebo iným kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom. Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.