Bolesť hlavy je veľmi nepríjemná a príde vždy v tej najnevhodnejšej chvíli. Veľakrát jej príčinu pripisujeme dlhému pracovnému dňu či zamračenému počasiu, no nemusí to byť tak. Opäť vás bolí hlava a bolesť vám bráni vykonávať činnosti, ktoré ste si naplánovali? Poďme sa spoločne pozrieť na to, čo býva jej príčinou, a ako si pri bolestiach pomôcť.
- Aké sú príčiny bolesti hlavy?
- Typy bolesti hlavy
- Kedy je bolesť hlavy vážna?
- Ako sa zbaviť bolesti hlavy?
Aké sú príčiny bolesti hlavy?
V našom organizme sa nachádza systém nervov, ktorý je schopný šíriť a priniesť informáciu z celého tela až do mozgu. Na to, aby sa informácie napr. aj o bolesti prenášali do mozgu, potrebujeme okrem nervov aj receptory, ktoré sú schopné informáciu prijať. Receptory bolesti sa nazývajú nociceptory a ich úlohou je prijať signál z poškodeného tkaniva. Ten sa ďalej šíri nervami až do mozgu. Mozog sa bude snažiť aktivovať mechanizmy, ktoré budú proti bolesti bojovať, ale nie vždy to stačí. Keďže sa receptory bolesti nachádzajú po celom tele, bolesť hlavy má mnoho príčin a väčšinou za nepríjemný pocit nemôže len jedna vec, ale kombinácia rôznych odlišných faktorov. Bolesť hlavy môže spôsobiť:
- nadmerná psychická a fyzická záťaž,
- stres,
- infekcie a zápalové procesy v tele,
- hormonálne výkyvy súvisiace s menštruačným cyklom alebo tehotenstvom,
- vysoký krvný tlak,
- nedostatočný príjem tekutín (dehydratácia),
- hlučné a rušné prostredie,
- nedostatok spánku
- zlé držanie tela a iné.
Príčin bolesti hlavy je naozaj neúrekom, väčšina vyššie spomenutých sa podieľa na tzv. sekundárnej bolesti hlavy, pri ktorej je prítomné isté poškodenie nervového systému. Infekcie zubov, očí, uší, ale aj horných dýchacích ciest vyvolajú bolesť na základe prebiehajúcich zápalových procesov. Prostredie, množstvo spánku či príjem vody vplýva na metabolické procesy v našom tele a narušenie ich rovnováhy sa môže preukázať aj bolesťou v oblasti hlavy. Zlé držanie tela vyvíja najmä v oblasti krčnej chrbtice tlak na cievy, ktoré zásobujú mozog krvou, alebo dráždi nerv, ktorý potom posiela informáciu o bolesti do celej hlavy.
Typy bolesti hlavy
Primárne bolesti hlavy sú tie, ktoré vznikajú bez poškodenia nervového systému alebo narušenia metabolickej rovnováhy. Medzi ne patria:
- tenzná bolesť hlavy,
- migréna,
- „cluster headache“.
Tenzia je tupá, zvieravá bolesť hlavy, pri ktorej pociťujeme tlak v lebke. Mali ste už niekedy pocit, že sa vám od bolesti uľavilo, ale o chvíľu sa bolesť znovu vrátila? Práve tenzia je najčastejšou formou bolesti hlavy a je pre ňu typické striedanie lepšieho a horšieho stavu. Hlava bolieva z oboch strán a bolesť prechádza po celej hlave, nie je presne lokalizovateľná. Trvanie bolesti sa líši, niekedy trvá 30 minút a v najhorších prípadoch vás vie otravovať až týždeň. Sprevádza ju väčšinou únava, svalové napätie, úzkosť či nervové vyčerpanie z nadmernej psychickej alebo fyzickej záťaže.
Okrem stresu môže byť príčinou aj nesprávna pracovná poloha za stolom v kancelárii, veľký nával emócií, depresia, počasie a iné. Bolesť nebýva silná, vďaka čomu viete byť aktívny, aj keď ju pociťujete, avšak mnoho ľudí preferuje pokojné nehlučné prostredie a oddych.
Migréna je pulzujúca, stredne silná až silná bolesť, ktorú pociťujeme najmä v spánkoch, v čelovej oblasti a za okom, iba na jednej strane lebky. Charakterizovaná je špecifickým priebehom: za prvý príznak sa považujú tzv. prodrómy alebo predzvesti, ktoré sa objavia 2 dni či len hodiny pred samotnou migrénou. Patrí sem podráždenosť, zívanie, tŕpnutie končatín či bolestivé napätie v svaloch. Nasleduje aura, časovo do jednej hodiny pred migrénou, ktorú predstavujú zrakové poruchy, necitlivosť končatín, poruchy motoriky očí alebo závraty. Aura sa môže a nemusí vyskytnúť, nie všetci pacienti trpiaci migrénou ju pred migrenóznym stavom zažívajú. Pulzujúcu bolesť hlavy sprevádzajú príznaky, ako nevoľnosť, vracanie, hnačky, citlivosť na pachy, svetlo a hluk. Takýto stav môže trvať štyri hodiny až 3 dni. Po ústupe hlavných príznakov pacienta ešte dodatočne postihuje únava či bolesť svalov. Pomoc prináša oddych v tichej tmavej miestnosti a spánok.
Príčinou je abnormálna reakcia mozgu na niektoré podnety, nazývané aj spúšťače, ako napríklad:
- stres,
- počasie,
- nedostatok spánku,
- vône,
- strava (zrejúce syry, čokoláda, citrusy, červené víno...)
- hluk,
- svetlo,
- ale aj kolísajúce hladiny hormónov počas menštruácie a pod.
Cluster headache je náhla hlboká mučivá bolesť za okom, ktorá trvá najviac tri hodiny a opakuje sa aj viackrát denne. Je sprevádzaná slzením, upchatím nosovej sliznice, potením, bledosťou či zúžením zreničiek a padnutím viečok. Na rozdiel od vyššie uvedených typov bolestí, tento typ postihuje viac mužov ako ženy.
Kedy je bolesť hlavy vážna?
Bolesť hlavy nemusí byť len prechodným stavom. Môže byť príznakom aj vážnejších ochorení alebo akútnych stavov, pri ktorých je nutné navštíviť lekára a vyhľadať odbornú pomoc. Kedy by ste mali spozornieť?
Ak migréna trvá viac ako 3 dni, vyžaduje si hospitalizáciu.
Bolí vás hlava, máte horúčku, ste citliví na svetlo, hluk a vraciate? Neviete skloniť hlavu ku hrudníku? Uvedené patria medzi príznaky meningitídy, teda zápalu mozgových blán, a vyžadujú okamžitú lekársku pomoc.
Ak:
- pociťujete bodavú ostrú bolesť, ktorú by ste opísali ako najhoršiu bolesť v živote,
- silná bolesť vznikla náhle,
- vám istá časť tela tŕpne alebo si ju necítite,
- ste stratili zrak a neviete správne artikulovať ani chodiť,
- máte pocit nevoľnosti a vraciate,
vyhľadajte okamžite lekársku pomoc, nakoľko vyššie spomínané príznaky sú typické pre mŕtvicu.
Lekára tiež treba vyhľadať, ak bolesť hlavy vznikla po úraze alebo je dlhotrvajúca. Trpíte bolesťou hlavy viac ako 15-krát do mesiaca a tento stav pretrváva aj 3 mesiace? Môže ísť o dennú chronickú bolesť hlavy, ktorá vyžaduje liečbu napr. antidepresívami.
Ako sa zbaviť bolesti hlavy?
Dôležité je podotknúť, že bolesť má vždy istú príčinu. To, že ju chvíľkovo potlačíme liekmi proti bolesti, neznamená, že sa problém vyriešil. Lieky proti bolesti (analgetiká) patria medzi rýchlu pomoc pri bolestiach hlavy, avšak treba sa zamyslieť aj nad každodennými zvykmi a ich vplyvom na telo. Účinné látky, ako ibuprofén, kyselina acetylsalicylová či paracetamol sú síce veľkými pomocníkmi, ale ich užívanie by sme mali limitovať, nakoľko si telo vie na ne navyknúť, a po dlhodobom užívaní neprinesú účinok. Dostupné sú aj analgetiká s kombináciou účinných látok a kofeínom, ktoré účinok medzi sebou navzájom zosilňujú (napr. Migralgin, Panadol Migréna a pod.).
Oddýchnite si. Telo bolesťou dáva najavo, že sa mu niečo nepáči. Príliš veľa povinností a uponáhľaný náročný životný štýl bez oddychovania môže byť až príliš veľkou záťažou na organizmus. Spomaľte a doprajte si čas pre seba, choďte na masáž. Tá nielen prinesie chvíľku pokoja a relaxu, ale pomáha uvoľniť svaly a napätie chrbtice, ktoré môžu byť príčinou problému. Ak máte dlhodobé problémy s krčnou chrbticou, navštívte fyzioterapeuta, ktorý vám vie pomôcť. Ataralgin má aj myorelaxačné účinky vďaka guajfenezínu, ktorý uvoľní svaly krčnej chrbtice, a pomôže zmierniť bolesť hlavy.
Dbajte na vyváženú stravu a dostatočný príjem tekutín. Ak aj mávate často migrény, skúste z jedálnička vyradiť potraviny vyššie spomenuté, ako zrelé syry a pod. Pite 2 – 3 l tekutín denne, aby ste predišli dehydratácii.
Sledujte svoj spánkový režim. Človek potrebuje sedem až osem hodín spánku denne. To, čo nenaspíte cez týždeň, určite neviete dospať cez víkend. Vytvorte si večernú rutinu, ktorú budete dodržiavať, a telo si zvykne na režim, ktorý si nastavíte. Optimálne by ste mali zaspať pred polnocou, aby ste spánok absolvovali v časovom okne produkcie rastového hormónu, ktorý je dôležitý pre podporu imunity a odbúravanie tukového tkaniva. Zobúdzajte sa v rovnaký čas aj počas víkendov a predídete rannému „bolehlavu“.
Dajte si horúcu sprchu na uvoľnenie svalov a na hlavu si prikladajte ľadový obklad na 5 až 10 minút viackrát za deň. Chlad z obkladu pomáha zredukovať zápal, ktorý môže byť príčinou bolesti.
Pri bolestiach hlavy zo stresu pomáha magnézium (horčík), ktoré prispieva k správnej funkcii psychiky a k zníženiu únavy a vyčerpania. Rastlina rozchodnica ružová (Rhodiola rosea) stimuluje nervový systém a má priaznivý účinok pri poruchách spánku, bolestiach hlavy a pri únave spôsobenej stresom.
Aromaterapia, ktorá je založená na používani esenciálnych olejov, je tiež jednou z účinných metód. Existujú rôzne silice a balzamy, ktoré pomáhajú pomáhajú upokojiť psychiku a nervový systém tela.
Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa alebo návod na používanie.