Bolesť kolena predstavuje najčastejšiu bolesť kĺbov. Zhoršuje kvalitu života a spája sa najmä s obmedzením fyzickej činnosti a výkonu. To, prečo tento druh bolesti vzniká, a akým spôsobom bolesť potlačíte, vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.
- Štruktúra kolena
- Aké môžu byť príčiny bolesti kolena?
- Rizikové faktory prispievajúce k bolesti kolena
- Komplikácie spojené s bolesťou kolena
- Prevencia bolesti kolena
- Domáca liečba bolesti kolena
- Kedy k lekárovi?
Štruktúra kolena
Koleno je zraniteľný kĺb, ktorý je vystavovaný veľkej záťaži každodennými činnosťami, akými sú napríklad zdvíhanie ťažkých bremien, kľačanie či behanie. Koleno sa skladá z holennej kosti, stehennej kosti a jabĺčka. Každý koniec kosti je pokrytý vrstvou chrupavky, ktorá tlmí nárazy, a chráni koleno. Meniskus je druh chrupavky, ktorý tlmí nárazy hlboko v kĺbe. Koleno držia spolu svaly (štvorhlavý stehenný sval – kvadriceps a zadné stehenné svaly – hamstringy), väzy (spájajú kosť s kosťou) a šľachy (spájajú svaly s kosťami).
Aké môžu byť príčiny bolesti kolena?
Problémy s kolenami sú často výsledkom procesu starnutia alebo neustálej záťaže kladenej na kolenný kĺb (ako osteoartróza). Ďalšie problémy s kolenom sú výsledkom zranení.
Artritída
- Reumatoidná artritída (autoimunitné ochorenie – imunitný systém napáda vlastné bunky),
- osteoartróza (degeneratívne ochorenie – rozpad chrupavky vplyvom zvýšenej námahy počas určitého časového obdobia).
Zranenia
- Vykĺbenie kolenného kĺbu,
- zlomenina jabĺčka alebo iných kostí tvoriacich koleno (najčastejšie pri pádoch a u ľudí s osteoporózou – ochorenie spojené s rednutím kostí),
- burzitída (zápal a opuch mazového vačku naplneného tekutinou, ktorý tlmí nárazy),
- patellofemorálny syndróm (bolesť v prednej časti kolena okolo jabĺčka),
- natrhnutý väz (poranenie hlavných stabilizačných väzov kolena – predného skríženého väzu alebo stredného kolaterálneho väzu môže spôsobiť krvácanie do kolena, opuch alebo nestabilné koleno najmä u basketbalistov či futbalistov),
- natrhnutý meniskus (natrhnutie chrupavky kolena najčastejšie pri náhlom vytočení kolena pri súčasnom zaťažení vysokou váhou, bolesť pociťovaná na vnútornej alebo vonkajšej strane kolenného kĺbu),
- patelárna tendinitída (zápal jednej alebo viacerých šliach spojený s bolesťou kolena v dolnej časti jabĺčka, vyskytuje sa u bežcov, lyžiarov, cyklistov a u takých ľudí, ktorí sa venujú skokovým športom a aktivitám),
- natiahnutie alebo vyvrtnutie kolena (spôsobené sú náhlym alebo neprirodzeným vytočením väzov).
Rizikové faktory prispievajúce k bolesti kolena
Niekoľko faktorov môže zvyšovať riziko vzniku problémov s kolenom. Patria k nim:
- nadváha a obezita – zvyšujú záťaž na vaše kolenné kĺby, dokonca aj pri bežných činnostiach, ako je chôdza. Taktiež vás vystavujú zvýšenému riziku osteoartrózy urýchlením rozpadu kĺbovej chrupavky.
- Určité športy alebo povolania kladú vyšší tlak na kolená ako ostatné. Alpské lyžovanie, basketbal a beh po asfalte značne zvyšujú riziko zranenia kolena. Povolania na stavbe alebo v poľnohospodárstve môžu zvyšovať riziko poškodenia kolien opakovaným stresom na kolená.
- Predchádzajúce zranenie zvyšuje riziko opätovného poškodenia kolena.
Komplikácie spojené s bolesťou kolena
Nie každá bolesť kolena je vážna. Niektoré zranenia kolena a ochorenia, ako je osteoartróza, však môžu viesť k zvyšujúcej sa bolesti, poškodeniu kĺbov a invalidite, ak sa neliečia. Treba mať na pamäti, že aj menšie zranenie kolena zvyšuje pravdepodobnosť podobného zranenia v budúcnosti.
Prevencia bolesti kolena
- Udržujte si zdravú váhu. Je to jedna z najlepších vecí, ktoré môžete pre svoje kolená urobiť. Každé kilo navyše zaťažuje vaše kĺby.
- Pred tréningom si natiahnite svaly (strečing).
- Slabé svaly sú hlavnou príčinou zranení kolena. Preto je benefitom budovať svaly na prednej a zadnej strane stehien (kvadriceps a hamstringy). Stabilitný tréning (tréning rovnováhy) pomáha svalom okolo kolien efektívnejšie spolupracovať.
- Vyhnite sa behu z kopca a behu po asfalte – dole kopcom uprednostnite chôdzu a všeobecne uprednostňujte beh po mäkkých povrchoch (napríklad bežecké dráhy alebo tráva) s vhodnou bežeckou obuvou.
- Pri cvičení buďte rozumní. Ak máte osteoartrózu alebo opakujúce sa zranenia, možno budete musieť zmeniť spôsob cvičenia. Zvážte prechod na plávanie, bicyklovanie alebo na iné aktivity, ktoré kladú malú záťaž na kolená, a to aspoň na niekoľko dní v týždni.
- Problémami s kolenami môžete predchádzať užívaním kĺbovej výživy, do ktorej zahŕňame prípravky s obsahom chondroitín sulfátu, MSM, glukosamín sulfátu a kolagénu. Môžu pomôcť spomalením prirodzenej degradácie chrupavky spojenej s pribúdajúcim vekom.
- Ak máte ploché nohy, vyskúšajte ortopedické vložky do topánok.
Domáca liečba bolesti kolena
Ak bolesť kolena práve začala a nie je závažná, môžete vyskúšať nasledujúce tipy:
- Odpočívajte a vyhýbajte sa činnostiam, ktoré spôsobujú bolesť, a zaťažujú kolená.
- Na koleno aplikujte ľad najprv každú hodinu až na 15 minút. Po prvom dni aplikujte ľad aspoň 4-krát denne. Namiesto ľadu môžete siahnuť aj po chladivom spreji.
- Koleno majte počas dňa čo najviac zdvihnuté, aby ste znížili jeho opuch.
- Noste kolenné bandáže. Znižujú opuch a poskytujú slabému, stuhnutému či zranenému kolenu oporu a stabilitu. Zároveň zmierňujú úroveň stresu kladeného na kolená pri cvičení, sú preto vhodné aj na prevenciu bolestí kolena.
- Na zmiernenie bolesti a opuchu môžete krátkodobo užívať lieky s obsahom ibuprofénu, naproxénu alebo diklofenaku vo forme tabliet či kapsúl, alebo použiť lokálne účinkujúce masti, krémy alebo gély. Lieky s obsahom paracetamolu môžu zmierniť bolesť, ale nie opuch.
- Spite s vankúšom pod a medzi kolenami.
Kedy k lekárovi?
Lekára bezodkladne navštívte, ak:
- máte silnú bolesť kolena po páde alebo nehode,
- máte silné bolesti v pokoji,
- vaše koleno nedokáže udržať vašu váhu,
- je vaše koleno zdeformované, nemôžete ho ohýbať alebo narovnať,
- máte horúčku, vaše koleno je zapálené alebo opuchnuté,
- máte bolesti aj po 3 dňoch domácej liečby.
Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa alebo návod na používanie.