Drobné poranenia a úrazy sa nevyhýbajú nikomu z nás. Aj ten najopatrnejší človek si občas oškrie nohu, pri príprave obeda zareže namiesto do mäsa do prsta, príliš snaživé dieťa si pri výrobe prekvapenia pre rodiča zastrihne do ruky alebo dámy potrápia strhnuté pľuzgiere z nevhodne zvolenej obuvi.
Viete ako postupovať pri ošetrovaní týchto a im podobných poranení?
Hlavné je nerobiť paniku, zachovať rozvahu a chladnú hlavu a v domácej lekárničke mať aspoň základné vybavenie, ako je dezinfekčný prípravok, sterilné gázové kompresy a krytia na rany, sterilné obväzy, náplasti rôzneho typu a rôznych veľkostí, pinzeta, nožnice, prípadne aj prípravky podporujúce hojenie rán.
A ako teda postupovať?
- Pred akoukoľvek manipuláciou s ranou si vždy umyte ruky vodou a mydlom. Ak to nie je možné - nachádzate sa v prírode alebo vám doma netečie pitná voda, použite dezinfekciu na ruky na báze alkoholu.
- Ak je to potrebné, zastavte krvácanie.
- Z rany odstráňte väčšie nečistoty, ako sú kamienky, úlomky skla a podobne (najlepšie vydezinfikovanou pinzetou) a omyte ju prúdom vody, čím ju očistíte. Myslite dopredu a do prírody si vždy zoberte aj fľašu s čistou vodou.
- Na ranu a jej okolie aplikujte v potrebnom množstve dezinfekčný prípravok. Nechajte ho pôsobiť dostatočne dlhý čas (podľa pokynov výrobcu).
- Takto ošetrenú ranu vhodne prekryte:
- menšie rany prelepte náplasťou s vankúšikom,
- ak je rana väčšia, použite sterilný gázový kompres, ktorý následne zafixujete obväzom alebo fixačnými náplasťami,
- vhodné a praktické sú aj hotové sterilné krytia na rany.
Rana musí byť prekrytá celá, používajte preto náplasti, resp. krytia vhodnej veľkosti!
TIP: Aby odstraňovanie náplastí nebolelo viac ako samotné poranenie, vyskúšajte Akutol odstraňovač náplastí.
Jednou z možností ako podporiť a urýchliť hojenie rán je použiť metódu tzv. vlhkého hojenia rán, a to prostredníctvom prípravkov (gélov, krémov, sprejov) alebo v prípade chronických a zle hojacich sa rán špeciálnych krytí na rany. Tie udržiavajú ranu vlhkú, vytvárajú na nej ochrannú vrstvu, ktorá zabraňuje vstupu baktérií do rany. Vytvárajú tak optimálne podmienky pre hojenie bez vzniku chrasty. A kde nie je chrasta, nie je ani jazva. Sú vhodné na liečbu menších poranení, škrabancov, raniek, rezných rán, odrenín, drobných popálenín. Odporúčame vyskúšať napr. BepanGel, UniGel Apotex, Curiosin gél s obsahom zinku či Bionect Plus krém s obsahom striebra.
Pozor! Do rúk lekára patria hlboké rany, silne krvácajúce rany, rany po uhryznutí zvieraťom. Takisto rany, ktoré sa aj po domácom ošetrení zle hoja, hnisajú, mokvajú či zapáchajú, objaví sa opuch a začervenanie, prípadne horúčka.
Vráťme sa ale ešte k dezinfekcii.
Prečo treba rany dezinfikovať? Použitím vody ranu zbavíte len hrubých nečistôt, kým použitím dezinfekcie minimalizujete riziko vzniku prípadnej infekcie. Dezinfekčné prípravky bránia baktériám, vírusom, či iným mikroorganizmom ranu infikovať a správne vydezinfikovaná rana sa aj rýchlejšie hojí. Nepodceňujte preto ani banálne poranenia a dezinfekcii venujte dostatočnú pozornosť. Vybrať si môžete z veľkého množstva dezinfekčných prípravkov, či už vo forme roztokov alebo sprejov, ktoré sa jednoducho aplikujú.
Medzi obľúbené patria napríklad spreje Dettol, Asept či roztok Betadine. Ich prednosťou je, že pri aplikácii na rany neštípu, čo ocenia najmä rodičia s deťmi.
Dettol 0,2% antiseptický sprej
- obsahuje benzalkóniumchlorid
- nie je vhodný na dezinfekciu veľkých a rozsiahlych rán, iba na menšie poranenia
- neštípe a nefarbí
- používa sa raz za 24 hodín, na rane sa nechá pôsobiť 5 minút
- nemá sa používať dlhodobo, najviac 3 až 5 dní
Betadine dezinfekčný roztok 100 mg/ml
- roztok s obsahom jód-povidónu
- má široké spektrum účinku proti baktériám, vírusom, hubám aj niektorým prvokom
- na dezinfekciu rán, pokožky aj slizníc
- neštípe
- účinkuje rýchlo - na rane sa má nechať pôsobiť aspoň 15 až 30 sekúnd
- má charakteristickú vôňu a typické tmavohnedé sfarbenie - vďaka nemu viete, ktoré miesto ste vydezinfikovali
- z pokožky sa dá ľahko odstrániť vodou
Pred použitím prípravkov si pozorne prečítajte návod na použitie alebo písomnú informáciu.