Určite ste z magazínov, časopisov či internetu postrehli trend zelenej kávy pri chudnutí. Vedci neustále skúmajú, či je tento populárny nápoj účinný pri redukcii telesnej hmotnosti. Zelená káva je extrakt, ktorý pozostáva zo zelených kávových zŕn, ktoré sú surové a nepražené. To je jediný rozdiel od tzv. klasickej čiernej kávy. Naozaj pomáha zelená káva pri chudnutí alebo sa jedná len o marketingový ťah? Dozviete sa v článku.
- Čo je to zelená káva a čo obsahuje?
- Účinky zelenej kávy na zdravie
- Nežiaduce účinky zelenej kávy
- Dávkovanie a príprava
- Na čo si dať pozor pri pití zelenej kávy?
- Zelená káva na chudnutie
- Mýty o zelenej káve
Čo je to zelená káva a čo obsahuje?
Zelená káva pochádza zo zelených kávových zŕn, ktoré sú plodom kávovníka arabského. Kávové zrná sú prirodzene zelené, ale proces praženia ich sfarbí do hneda. Jediný rozdiel medzi kávovými zrnami, ktoré sa používajú na prípravu tradičnej čiernej kávy, je v procese výroby. Zrná zelenej kávy sú surové a nepražené. Taktiež chuť zelenej kávy je jemnejšia. Popisuje sa ako kyslo-horká (chutí podobne ako zelený čaj). Avšak niekomu práve táto chuť nevyhovuje, preto je vhodné použiť sladidlá (erythritol, xylitol) alebo med. Nájdete ju vo forme extraktov, prášku alebo tabliet, ale aj ako klasické zrná, ktoré sú bežne dostupné na trhu.
Hlavnou zložkou kávových zŕn je kofeín. V jednej šálke kávy sa nachádza približne 85 mg kofeínu (záleží, samozrejme, od druhu kávových zŕn, spôsobu prípravy nápoja, atď.). Ďalej obsahujú makroživiny (tuky, cukry, bielkoviny), ale aj vedľajšie zložky, ako je trigonelín, kyselina chlorogénová a hnedé pigmenty.
Práve kyselina chlorogénová a kofeín majú množstvo zdravotných benefitov pre naše telo. Aké konkrétne, sa dozviete nižšie. Zaujímavosťou je, že zahrievaním kávových zŕn na veľmi vysoké teploty (čiže pražením), kyselina chlorogénová stráca svoje účinky. Práve to je dôvodom, prečo pražené kávové zrná (klasická čierna káva) nemajú účinky na chudnutie.
Účinky zelenej kávy na zdravie
V poslednej dobe je zelená káva popularizovaná najmä vo fitness oblasti. Hlavným dôvodom sú jej účinky na chudnutie. Zelená káva pomáha pri znižovaní telesnej hmotnosti a telesného tuku, ak sa konzumuje pravidelne a v primeranom množstve. Neznamená to však, že ak budete piť len zelenú kávu, tak schudnute. Bez zmeny stravovacích návykov je zelená káva nefunkčná. Za tento účinok je zodpovedná kyselina chlorogénová v kávových zrnách. Znižuje vstrebávanie sacharidov a tukov v čreve, čo môže výrazne pomôcť pri chudnutí.
Ďalšie benefity zelenej kávy:
- antioxidant – chráni náš organizmus pred voľnými kyslíkovými radikálmi, ktoré môžu prispievať k vzniku mnohých ochorení,
- môže pomáhať regulovať hladinu cukru v krvi,
- znižuje vysoký krvný tlak a zvýšenú hladinu cholesterolu,
- prevencia srdcovo-cievnych chorôb,
- chráni pečeň, pomáha pri jej detoxikácii,
- zlepšuje metabolizmus,
- podporuje funkciu mozgu, zvyšuje koncentráciu,
- priaznivý účinok na pokožku – má účinky proti starnutiu, redukuje pigmentové škvrny (pri lokálnej aplikácii),
- protizápalový účinok,
- protirakovinové účinky,
- dodáva energiu, zvyšuje športový výkon, zlepšuje náladu.
Nežiaduce účinky zelenej kávy
Kofeín v zelenej káve má podobné účinky ako kofeín v tradičnej čiernej káve. Typickými nežiaducimi účinkami sú:
- bolesť hlavy,
- podráždený žalúdok,
- nepokoj, úzkosť, podráždenosť,
- problémy so spánkom,
- zvýšená srdcová frekvencia,
- časté močenie.
Kofeín nemusí dobre pôsobiť u ľudí, ktorí majú ochorenia: cukrovka, úzkosť, vysoký krvný tlak, glaukóm (zelený očný zákal), osteoporóza (rednutie kostí), poruchy krvácania, syndróm dráždivého čreva. Preto, ak máte spomínané zdravotné ťažkosti, o užívaní zelenej kávy sa poraďte so svojím lekárom. Vzhľadom na nedostatok informácií o bezpečnosti zelenej kávy sa neodporúča deťom, tehotným a dojčiacim ženám.
Dávkovanie a príprava
Ak uvažujete o kúpe zelenej kávy, skontrolujte si spoločnosť, od ktorej daný výrobok kupujete. Uistite sa, že nie je obvinená z podvodu alebo z kontaminácie svojich produktov. Zamerajte sa najmä na zloženie produktu. Zelená káva by mala obsahovať aspoň 45 - 50 % kyseliny chlorogénovej. Užívanie akýchkoľvek doplnkov je vhodné prediskutovať s lekárom, najmä ak máte iné, už vyššie spomínané ochorenia alebo užívate iné lieky.
Zelená káva sa predáva vo forme kapsúl, tabliet, extraktu, kvapiek, drvená alebo v podobe prášku a tiež ako zrnková – jej zrnká sú však tvrdšie ako pražené kávové zrná, preto sa ťažšie melú – odporúča sa ich pred pomletím namočiť na nejaký čas do vody. Zelenú kávu môžete nájsť online, v lekárni alebo v obchodoch so zdravou výživou.
Lyžičku zelenej kávy zalejte horúcou vodou a nápoj je pripravený. Zelená káva má svoju špecifickú kyslo-horkú chuť. Preto je vhodné pridať si do kávy sladidlo, med alebo škoricu. Do zelenej kávy sa neodporúča pridávať klasické mlieko, pretože sa znižuje účinok kyseliny chlorogénovej.
Zelenú kávu môžete konzumovať k raňajkám alebo kedykoľvek počas dňa. Najlepšie je pitie hneď po jedle, čo je užitočné pri kontrole hladiny cukru v krvi počas chudnutia. Hladina cukru má tendenciu stúpať hlavne po konzumácií jedál s vyšším podielom sacharidov.
Na čo si dať pozor pri pití zelenej kávy?
Vyhnite sa konzumácií zelenej kávy:
- ak ste tehotná alebo dojčiaca žena (ak často konzumujete kávu, poraďte sa radšej s lekárom),
- ak máte slabé kosti (kofeín podporuje nadmerné vyplavovanie vápnika, čím sa kosti stávajú ešte slabšie),
- ak trpíte úzkosťou alebo poruchami spánku (kofeín tieto problémy ešte zhoršuje).
Zelená káva, alebo teda kofeín, by sa nemal konzumovať v nadmernom množstve. Denná dávka kofeínu (zo všetkých prijatých zdrojov) u zdravého dospelého človeka by nemala byť viac ako 400 mg (jednorazová dávka do 200 mg). Nadmerný príjem spôsobuje úzkosť, nespavosť, podráždenosť, stres, tachykardiu (zrýchlená činnosť srdca), bolesť hlavy a iné zdravotné problémy.
Zelená káva na chudnutie
Z mnohých vykonaných štúdií vyplýva, že konzumácia kofeínu môže pomôcť znížiť telesnú hmotnosť, index telesnej hmotnosti (BMI) a telesný tuk. Práve vysoké hladiny chlorogénových kyselín v extrakte zo zelených kávových zŕn sú kľúčom k jeho účinkom na chudnutie. Kyselina chorogénová spomaľuje vstrebávanie tukov z potravy a aktivuje metabolizmus prebytočného tuku v tele. Pomáha spaľovať uložený tuk na energiu. Taktiež znižuje hladinu cholesterolu v krvi. Pitie zelenej kávy môže potlačiť chuť do jedla, a tak zabrániť prejedaniu sa.
Avšak, stále nie je dostatok štúdií na to, aby sa dalo povedať, že zelená káva je 100 % zdravá a bezpečná na chudnutie. Pojem „prírodný“ je bežný pri výživových doplnkoch, ale nemusí to nevyhnutne znamenať, že daný produkt je spoľahlivý.
Dôležité je, uvedomiť si, že žiaden výživový doplnok nerobí zázraky na počkanie. Ak nezmeníte stravu a nezačnete sa hýbať, neobmedzíte fajčenie a alkohol, žiaden výživový doplnok vám nezaručí to, že schudnete. Pri zdravom životnom štýle môže zelená káva pomôcť s efektívnym chudnutím. Centrum pre kontrolu a prevenciu proti chorobám odporúča znížiť denný príjem kalórií o 500 až 1000 kalórií a dopriať si aspoň 60 až 90 minút fyzickej aktivity pár dní v týždni.
Mýty o zelenej káve
1. Zelená káva neobsahuje kofeín
- Zelená káva obsahuje rovnaké množstvo kofeínu ako klasická čierna káva. Zrná zelenej kávy vynikajú v tom, že sú surové a nepražené.
2. Zelená káva je špeciálnou odrodou kávy
- Zelená káva je plodom kávovníka pred pražením.
3. Pitím zelenej kávy schudnete
- Zelená káva len dopomáha k chudnutiu. Dôležité je dbať na určitý kalorický deficit a mať pravidelný pohyb.
4. Čím viac kávy vypijete, tým rýchlejšie budete chudší
- Všetkého veľa škodí. Potrebné je dodržiavať pokyny výrobcov a odporúčané dávkovanie.
Upozornenie: Článok má informatívny charakter a nenahrádza lekárske vyšetrenie alebo konzultáciu ohľadom vášho zdravotného stavu s lekárom alebo iným kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom. Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.
Zdroje: