Najčastejšou vstupnou bránou vírusov do tela je nos. Nosová sliznica musí každodenne čeliť patogénom a imunitný systém tak dostáva zabrať. Zvýšená vlhkosť a chladné počasie sú ideálnymi podmienkami na ich množenie. Práve preto je jeseň často obdobím, v ktorom nás trápi zápal nosohltana. Aké sú jeho príznaky a ako čo najefektívnejšie pomôcť nášmu telu v boji proti tomuto zápalu?
- Čo je zápal nosohltana?
- Ako čo najrýchlejšie poraziť zápal nosohltana?
- Ako podporiť organizmus a zároveň zaistiť prevenciu komplikácií rinofaryngitídy?
Čo je zápal nosohltana?
Zápal nosohltana, inak nazývaný rinofaryngitída, je z 90 % spôsobený vírusmi. V ostatných prípadoch môže byť zapríčinený baktériami alebo je skorým príznakom úplne inej infekcie (napr. chrípka, osýpky).
Pod pojmom rinofaryngitída sa rozumie opuch nosovej sliznice a zadnej časti hrdla. Od toho sú odvodené aj typické prejavy tohto ochorenia:
- upchatý nos, poprípade prítomný vodnatý hlien,
- kýchanie alebo kašeľ,
- nepríjemné škriabanie v hrdle, ktoré môže prejsť do bolesti hrdla,
- mierne zvýšená teplota (do 38 °C),
- zatekanie hlienov,
- bolesť hlavy a únava.
Dĺžka ochorenia je u každého pacienta individuálna. Môže trvať 7 - 10 dní.
Ako čo najrýchlejšie poraziť zápal nosohltana?
Táto infekcia sa môže prejavovať rôznym spôsobom, preto sa pri terapii rinofaryngitídy volí symptomatická liečba (tíšenie jednotlivých príznakov).
Na upchatý nos je vhodné zvoliť dekongestíva vo forme nosových sprejov alebo kvapiek. Tie obsahujú účinné látky, ktoré na sliznici nosa spôsobujú stiahnutie ciev, a tým znižujú opuch a zlepšujú dýchanie.
Je potrebné zdôrazniť, že nosové spreje s obsahom dekongestív môžete používať 5 - 7 dní. Ak túto dobu prekročíte, zvyšuje sa riziko chronického opuchu sliznice nosa.
Taktiež je vhodné nos preplachovať roztokom morskej soli. Tá má totiž mierne dezinfekčné účinky, zvlhčuje sliznicu nosa a uľahčuje odtok hlienov. Môžete používať spreje, výplachy nosa alebo inhaláciu. Je na vás, ktorá forma liečby vám najviac vyhovuje.
Upokojiť nadmerne podráždenú pokožku v okolí nosa môžete pomocou vazelíny.
Ak vás trápi kašeľ, je potrebné určiť, o aký typ kašľa ide. Zväčša je prítomný vlhký kašeľ s obsahom hlienu. Ten je potrebné z dýchacích ciest odstrániť pomocou mukolytík a expektorancií, ktoré riedia hlien a podporujú jeho vykašliavanie.
Pri týchto liekoch je dôležité piť dostatok tekutín, čo dopomáha k procesu riedenia hlienu.
Ak je kašeľ prítomný aj počas noci a narúša spánok, je vhodné dať poslednú dávku expektorancií najneskôr do cca 17. hodiny.
Pokiaľ vás však trápi suchý, dráždivý kašeľ, je potrebné tlmiť ho pomocou antitusík.
Počiatočné škriabanie alebo pálenie v hrdle je častým príznakom rinofaryngitídy. Ak sa nepodchytí včas, môže prejsť do bolesti hrdla. Pastilky, spreje alebo kloktadlá s obsahom antiseptickej, prípadne protizápalovej látky, ničia baktérie a vírusy spôsobujúce zápaly hrdla. Tiež je dostupná aj kombinácia s lokálnym antibiotikom.
Taktiež existujú aj kombinované prípravky, ktoré obsahujú antiseptickú zložku a lokálne anestetikum zmierňujúce bolesť (napríklad Orofar alebo Strepsils plus).
Na zvýšenú teplotu sa užívajú lieky zvané antipyretiká. Tlmia teplotu a zaberajú aj na bolesti hlavy a svalov.
Ako podporiť organizmus a zároveň zaistiť prevenciu komplikácií rinofaryngitídy?
V prvom rade je potrebné telu dopriať dostatok oddychu a tekutín. Dôležité je vypiť aspoň 2 litre tekutín denne. Najvhodnejšie sú:
- voda,
- bylinné čaje s obsahom echinacey (podporuje imunitný systém tým, že stimuluje tvorbu bielych krviniek), šípok (majú vysoký obsah vitamínu C) alebo bazy čiernej (podporuje potenie a celkové vylučovanie patogénov z tela).
Ďalej je vhodné podporiť imunitu. Prijímať dostatok vitamínov a minerálov je kľúčovou úlohou aj v prevencii tohto ochorenia. Vhodné je prijímať vitamíny C a D, zinok a betaglukány.
Kedy k lekárovi?
Pri nekomplikovanom priebehu zápalu nosohltana je postačujúca samoliečba. Ak by však ochorenie trvalo neprimerane dlhú dobu alebo sa skomplikovalo napríklad v podobe vysokých horúčok, navštívte lekára.
Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomné informácie alebo návod na použitie.