Poznáte prejavy čierneho kašľa? Tieto príznaky ho odhalia
Trápia vás záchvaty kašľa, ktoré vám nedajú spať? Môže ísť o príznak čierneho kašľa. Toto veľmi nákazlivé ochorenie trvá aj niekoľko týždňov. Môže sa skomplikovať a spôsobiť problémy s dýchaním alebo zápal pľúc. Preto nepodceňujte liečbu a navštívte lekára čo najskôr.
- Čo je čierny kašeľ a ako vzniká?
- Aké sú príčiny vzniku čierneho kašľa?
- Spoznajte príznaky čierneho kašľa
- Diagnostika čierneho kašľa
- Ako sa čierny kašeľ lieči?
- Režimové opatrenia počas liečby čierneho kašľa
- Prevencia čierneho kašľa
- Kedy k lekárovi?
Čo je čierny kašeľ a ako vzniká?
Čierny kašeľ (lat. pertussis) sa označuje aj ako divý alebo dávivý kašeľ. Ide o infekčné ochorenie dýchacích ciest. Pôvodcom je baktéria Bordetella pertussis. Tá sa naviaže na sliznicu dýchacích ciest, kde spôsobuje zápal s nadmernou tvorbou hlienu. Okrem toho dochádza k dráždeniu receptorov pre kašeľ, čo sa prejavuje typickým dušným kašľom. Inkubačná doba je približne 7 až 21 dní. Nakazený človek je infekčný v prvých dvoch týždňoch ochorenia.
V niektorých prípadoch, najmä u malých detí, môže dochádzať k vzniku komplikácií, napríklad k pneumónii (zápalu pľúc). Medzi ďalšie komplikácie spojené s čiernym kašľom patria: sťažené dýchanie, záchvaty kŕčov, ochorenie obličiek, poškodenie mozgu a pod. V závažných prípadoch až smrť.
Najviac ohrozené sú:
- najmenšie deti do 1 roka, ktoré proti čiernemu kašľu neboli zaočkované, resp. im neboli podané všetky dávky základného očkovania,
- chronicky chorí,
- tehotné ženy,
- seniori.
Aké sú príčiny vzniku čierneho kašľa?
Hlavnou príčinou vzniku je spomínaná baktéria Bordetella pertussis, ktorá sa prenáša kvapôčkovou cestou (kýchaním, kašľaním, rozprávaním) z chorého človeka do okolia. Môže ho prenášať aj osoba s miernym alebo bezpríznakovým priebehom ochorenia.
Proti čiernemu kašľu je dostupné povinné očkovanie, vďaka ktorému výrazne klesla chorobnosť oproti minulosti. Základné očkovanie pozostáva z troch dávok, a to v 3., 5. a 11. mesiaci života (hexavakcínou). V 6. a 13. roku je preočkovanie (tetravakcínou). To bolo zavedené kvôli nárastu chorobnosti u mládeže vo veku 10 – 19 rokov, keďže s pribúdajúcim vekom postupne klesá hladina ochranných protilátok získaných očkovaním v detstve. Ďalšie preočkovanie je možné a odporúčané aj v dospelosti kombinovanou vakcínou proti čiernemu kašľu, tetanu a záškrtu – odporúča sa najmä osobám, ktoré sú v blízkom kontakte s novorodencami (rodičia, starí rodičia, zdravotníci...). Informujte sa u svojho všeobecného lekára.
V ostatných rokoch dochádza k nárastu čierneho kašľa, a to nielen na Slovensku, ale aj v iných krajinách Európy. Najviac prípadov je u detí do jedného roka, u mládeže a u dospelých, ktorí neboli pravidelne počas života preočkovávaní.
Spoznajte príznaky čierneho kašľa
Čierny kašeľ je zdĺhavý a prebieha v troch štádiách:
1. Na začiatku ochorenia sú príznaky mierne, podobné príznakom nádchy či prechladnutia s miernou horúčkou, pokašliavaním a výtokom z nosa. Môže sa objaviť aj zápal očných spojiviek a slzenie očí. Toto štádium trvá 1 až 2 týždne.
2. V druhom štádiu, ktoré môže trvať 1 až 6, nezriedka aj 10 týždňov, dochádza k progresii ochorenia, zhoršovaniu príznakov a k typickým záchvatom čierneho kašľa. Jeho prejavy sú:
- intenzívny a záchvatovitý kašeľ s piskľavým zvukom pri nádychu (pripomínajúci kikiríkanie),
- zvýšená tvorba hustého hlienu (po jeho vykašliavaní môže dôjsť až ku vracaniu),
- zachrípnutý hlas,
- sťažené dýchanie – problém nadýchnuť sa, lapanie po dychu,
- zmodranie pier.
Záchvaty sa najskôr vyskytujú v noci a spôsobujú problémy so spánkom, postupne aj počas dňa s vysokou frekvenciou (aj niekoľko desiatok), čo človeka značne vyčerpáva.
3. V poslednom štádiu dochádza k zotavovaniu, kedy sa postupne znižuje frekvencia záchvatov aj ich závažnosť. Rekonvalescencia je dlhodobá (najmenej 2 až 3 týždne). Počas niekoľkých ďalších mesiacov je človek náchylnejší na vznik iných ochorení dýchacích ciest.
U osôb, ktoré boli v detstve očkované, však môže mať čierny kašeľ ľahký, atypický priebeh – často ide len o dlhšie trvajúci dráždivý kašeľ bez typických záchvatov. Naopak, u neočkovaných detí má čierny kašeľ veľmi ťažký priebeh (môže dôjsť až k apnoe – život ohrozujúcej zástave dýchania) a býva dôvodom ich hospitalizácie.
Diagnostika čierneho kašľa
Keďže príznaky sú totožné s inými infekčnými respiračnými ochoreniami, je veľmi dôležitá správna diagnostika pozostávajúca z:
- fyzikálneho vyšetrenia – lekár podľa typu a zvuku kašľa potvrdí, či sa jedná o čierny kašeľ,
- výterov z nosa alebo z hrdla,
- krvných testov,
- röntgenu hrudníka.
Ako sa čierny kašeľ lieči?
Liečba prebieha pod dohľadom lekára, závisí od veku pacienta a od štádia ochorenia. Keďže ide o bakteriálnu infekciu, na liečbu sa používajú antibiotiká, ktoré eliminujú baktérie, zmierňujú príznaky a zabraňujú zhoršeniu stavu. S liečbou je dôležité začať čo najskôr. Jej dĺžka je individuálna, od niekoľkých dní až po niekoľko týždňov.
Lieky zo skupiny expektorancií, ktoré podporujú vykašliavanie, nemajú pri tomto type kašľa účinnosť. Môžu mať vedľajšie účinky na priebeh ochorenia.
Režimové opatrenia počas liečby čierneho kašľa
Počas liečby je dôležité:
- prijímať dostatočné množstvo tekutín (vyhnúť sa však treba sýteným a studeným nápojom),
- konzumovať ľahké jedlá (v dôsledku vracania počas záchvatov kašľa môže dôjsť k sťaženého príjmu potravy),
- nefajčiť,
- oddychovať,
- obmedziť namáhavé fyzické aktivity, ktoré kašeľ podporujú,
- posilňovať imunitu (vitamíny, minerály, prírodné látky).
Prevencia čierneho kašľa
- Očkovanie,
- posilňovanie imunitného systému,
- obmedzenie, resp. ideálne skoncovanie s fajčením,
- obmedzenie pohybu v znečistenom prostredí,
- časté vetranie a zvlhčovanie vzduchu,
- nevystavovanie sa kontaktu s infikovanou osobou,
- dodržiavanie dôkladnej hygieny rúk,
- prekrývanie úst a nosa pri kýchaní a kašľaní.
Kedy k lekárovi?
Lekára by ste mali navštíviť:
- ak silný kašeľ pretrváva dlhodobo (viac ako tri týždne) alebo sa zhoršuje,
- ak ste boli v kontakte s nakazenou osobou a máte oslabený imunitný systém, alebo ste v období tehotenstva,
- ak vykašliavate zafarbený hlien,
- ak vykašliavate krv,
- ak pociťujete bolesť na hrudníku,
- ak kašeľ sprevádza horúčka, zimnica a pod.,
- ak máte sťažené dýchanie.
Upozornenie: Článok má informatívny charakter a nenahrádza lekárske vyšetrenie alebo konzultáciu ohľadom vášho zdravotného stavu s lekárom alebo iným kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom. Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.
Zdroje:
https://www.uvzsr.sk/web/uvz/cierny-kasel-pertussis-a-z
https://www.cdc.gov/pertussis/