Späť na Nádcha, Kašeľ, Bolesť hrdla

Čo na dlhotrvajúci chronický kašeľ

3 min.
Čo na dlhotrvajúci chronický kašeľ

Kašeľ je obranný mechanizmus organizmu vznikajúci ako reakcia na podráždenie dýchacích ciest. Ak pretrváva dlhšie ako 3 týždne, označuje sa ako chronický kašeľ. Môže trvať aj niekoľko mesiacov. Jeho nástup zvykne byť pomalý, nenápadný a zväčša je ťažké ohraničiť jeho začiatok.

  1. Čo je príčinou dlhotrvajúceho kašľa?
  2. Dlhotrvajúci kašeľ u detí
  3. Ako sa chronický kašeľ diagnostikuje?
  4. Liečba chronického kašľa

Čo je príčinou dlhotrvajúceho kašľa?

Chronický kašeľ môže spôsobovať viacero faktorov, pričom u väčšiny ľudí je vyvolaný viacerými z nich. Najčastejšími príčinami chronického kašľa sú ochorenia priedušiek a pľúc.

Chronický kašeľ môže byť spôsobený aj príčinami nesúvisiacimi s dýchacími cestami.

Príčiny nesúvisiace s dýchacími cestami

  • Suchý vzduch,
  • fajčiarske prostredie, prašné prostredie,
  • lieky na vysoký krvný tlak (ACE inhibítory),
  • ochorenia srdca (srdcová nedostatočnosť),
  • ochorenia pažeráka, sleziny,
  • zlomeniny rebier, kľúčnej kosti,
  • psychogénny kašeľ (podmienený stresom, psychickou nepohodou – častejší u žien, napríklad počas tehotenstva alebo menopauzy).

K jeho vzniku môže viesť aj gastroezofageálny reflux. Je to stav, kedy sa obsah žalúdka, častokrát aj dvanástnika, vracia spolu s tráviacimi šťavami a žalúdočnou kyselinou do pažeráka, prípadne až do úst. Následne môže stiecť do dýchacích ciest a vyvolať kašeľ.

Príčiny súvisiace s dýchacími cestami

  • Zápal prínosových dutín,
  • tuberkulóza, cystická fibróza, čierny kašeľ,
  • vdýchnutie cudzích telies,
  • poškodenia nosovej priehradky,
  • zväčšené mandle,
  • vrodené vývojové vady dýchacej sústavy,
  • pľúcna embólia a pneumotorax menšieho rozsahu,
  • emfyzém pľúc a pľúcne abscesy,
  • rakovina pľúc,
  • fajčenie.

Chronický kašeľ sa môže rozvinúť po prekonanom akútnom kašli spôsobenom bakteriálnymi alebo vírusovými infekciami. Vzniká v dôsledku neschopnosti organizmu stabilizovať svoju prirodzenú bakteriálnu flóru, obnoviť funkciu imunitného systému a navodiť rovnováhu vnútorného prostredia – homeostázu.

Ďalším dôvodom vzniku chronického kašľa môže byť „syndróm zadnej nádchy“, ktorý je charakterizovaný zatekaním hlienov do nosohltana. Výsledkom je neustále dráždenie na kašeľ, hlavne v ľahu. Príčinou môže byť taktiež alergia (senná nádcha)priedušková astma a ďalšie podobné ochorenia, ako je CHOCHP (chronická obštrukčná choroba pľúc).

Dlhotrvajúci kašeľ u detí

Hlavnou príčinou dlhotrvajúceho kašľa u batoliat je gastroezofageálny reflux. Kašeľ sa teda zhoršuje po najedení a v ľahu. Môže byť spôsobený taktiež stresom, kedy hovoríme o psychogénnom kašli. Jeho ďalším dôvodom môže byť alergia, astma alebo fajčiarske prostredie.

Ako sa chronický kašeľ diagnostikuje?

Existuje niekoľko možností, ako chronický kašeľ diagnostikovať. Patrí medzi ne napríklad anamnéza, klasické fyzikálne vyšetrenie (hlavne vyšetrenie pomocou fonendoskopu), krvné a biochemické vyšetrenia. Vhodná je aj spirometria, kedy sa za pomoci spirometra zaznamenáva funkčnosť pľúc. Ďalšie metódy využívané na diagnostiku sú RTG sníma hrudníka, imunologické, sérologické, mikrobiologické či endoskopické vyšetrenia. Obštrukčné choroby pľúc sa diagnostikujú pomocou inhalačného bronchoprovokačného testu.

Liečba chronického kašľa

V prípade, že kašeľ prejde do chronickej formy, je nutné vyhľadať lekára, pretože môže byť spôsobený závažným celkovým ochorením, ktoré je potrebné liečiť. Prvoradé je teda zistiť príčinu chronického kašľa, na základe čoho sa následne stanoví jeho liečba. Inak sa postupuje, ak je dlhotrvajúci kašeľ zapríčinený alergiou alebo astmou, iný postup je pri gastroezofageálnom refluxe a ďalších vyššie spomenutých príčinách. 

Odporúča sa eliminovať rizikové faktory, ako je fajčenie alebo suchý vzduch v dôsledku klimatizácie. K chronickému kašľu prispieva aj pasívne fajčenie, a teda sa treba snažiť vyhýbať kontaktu s osobami, ktoré práve fajčia – fajčiarske prostredie je nebezpečné hlavne pre deti. V prípade užívania liekov, ktorých nežiaducim účinkom je kašeľ, je potrebné konzultovať s lekárom zmenu liečby.

Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa alebo návod na použitie.

Trápi vás zapálené hrdlo? Čo na bolesť.
Mohlo by vás zaujímať
Trápi vás zapálené hrdlo? Čo na bolesť.
Zdroje, prejavy a príznaky potravinovej intolerancie
Zdroje, prejavy a príznaky potravinovej intolerancie
Potravinová intolerancia ovplyvňuje život mnohých z nás. Aj napriek tomu, že spôsobuje nepríjemné tráviace ťažkosti, obvykle nie je život ohrozujúca. Viete odlíšiť intoleranciu potravín od potravinovej alergie?
8 min.
Čítať viac
Poznáte prejavy čierneho kašľa? Tieto príznaky ho odhalia
Poznáte prejavy čierneho kašľa? Tieto príznaky ho odhalia
Trápia vás záchvaty kašľa, ktoré vám nedajú spať? Môže ísť o príznak čierneho kašľa. Toto veľmi nákazlivé ochorenie trvá aj niekoľko týždňov. Môže sa skomplikovať a spôsobiť problémy s dýchaním alebo zápal pľúc. Preto nepodceňujte liečbu a navštívte lekára čo najskôr. 
5 min.
Čítať viac