V tomto článku sa pozrieme na dôležitosť vitamínu E pre zdravie, jeho rôzne účinky na organizmus a prirodzené zdroje, z ktorých ho môžeme získať. Zistíte, akú úlohu zohráva vitamín E ako antioxidant a aké sú jeho potenciálne prínosy pri prevencii ochorení. Taktiež sa dozviete, ktoré potraviny sú bohaté na vitamín E a prečo je dôležité mať ho v dostatočnom množstve v strave. Cieľom je poskytnúť vám ucelený prehľad o tomto dôležitom vitamíne a pomôcť vám pochopiť, prečo je jeho pravidelný príjem nevyhnutný pre vaše zdravie.
- Čo je vitamín E a prečo je dôležitý?
- Ako sa prejavuje nedostatok vitamínu E?
- Aké sú účinky vitamínu E?
- Aké sú zdroje vitamínu E a kde sa nachádza?
- Výživové doplnky a voľnopredajné lieky s vitamínom E
Čo je vitamín E a prečo je dôležitý?
Vitamín E je vitamín rozpustný v tukoch, ktorý pozostáva z ôsmych základných foriem, a najvyšší účinok pre ľudský organizmus má práve α-tokoferol. Vitamín E je významný antioxidant, ktorý hrá kľúčovú úlohu v ochrane buniek pred poškodením. Pomáha chrániť bunkové membrány pred voľnými radikálmi, ktoré môžu spôsobiť oxidačný stres, čo je proces spojený so zrýchleným starnutím buniek. Vitamín E má významnú úlohu pri ochrane tepien pred aterosklerózou (kôrnatením tepien), ktorá vzniká ukladaním tukových plátov v tepnách. Tento vitamín totiž chráni lipidy (tuky – najmä LDL cholesterol) pred poškodením voľnými radikálmi, ktoré môžu urýchliť vznik aterosklerózy. Poškodený cholesterol (oxidovaný) je pre telo nebezpečnejší, pretože podporuje zápal a hromadenie spomínaných plátov.
V ľudskom tele sa neustále tvoria voľné radikály, ktoré môžu poškodzovať bunky a tkanivá. Preto je dôležité, aby sme mali dostatok vitamínu E. Tento vitamín navyše zasahuje do procesov, ktoré ovplyvňujú bunkové dýchanie, pomáha regulovať tvorbu niektorých tukov v tele a zasahuje do procesu zhlukovania krvných doštičiek, čím prispieva k prevencii zrazenín. Ďalšie prínosy vitamínu E zahŕňajú jeho možné účinky proti rakovine, zlepšenie zdravia očí, posilnenie imunitného systému.
Ako sa prejavuje nedostatok vitamínu E?
Nedostatok vitamínu E je u ľudí vo vyspelých krajinách zriedkavý. Pokiaľ sa ale naskytne tento stav, príčinou môže byť strava s veľmi nízkym obsahom tukov. To vedie k nedostatku vitamínu E, ktorý musí byť konzumovaný s trochou tuku, aby sa lepšie absorboval. Môžete pociťovať:
- svalovú slabosť,
- stratu citlivosti,
- poškodenie zraku,
- poruchy koordinácie pohybov,
- oslabenú imunitu.
Deti, najmä novorodenci a predčasne narodené deti, sú ohrozenejšie nedostatkom vitamínu E, pretože ich organizmus má obmedzené zásoby tohto vitamínu. Predčasne narodené deti majú obzvlášť nízke hladiny vitamínu E, pretože väčšina vitamínov sa prenáša z matky na plod až v posledných týždňoch tehotenstva.
U predčasne narodených detí sa môže vyskytnúť krvácanie (hemorágia) v mozgu a krvné cievy v očiach môžu abnormálne rásť (porucha nazývaná retinopatia nedonosených detí), majú aj slabé svaly.
U detí môže nedostatok vitamínu E spôsobiť
- pomalé reflexy,
- ťažkosti s chôdzou,
- stratu koordinácie,
- poruchy videnia,
- svalovú slabosť.
Aké sú účinky vitamínu E?
Vitamín E má v organizme množstvo dôležitých účinkov a prínosov, medzi ktoré patrí:
- Antioxidant: Vitamín E pôsobí ako silný antioxidant, ktorý chráni bunky pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi. Tým pomáha znižovať oxidačný stres, ktorý môže viesť k rôznym chronickým ochoreniam a predčasnému starnutiu.
- Ochrana bunkových membrán: Pomáha udržiavať integritu bunkových membrán tým, že chráni lipidy (tuky) pred oxidáciou, čím prispieva k ich správnej funkcii.
- Podpora imunitného systému: Vitamín E zohráva kľúčovú úlohu v podpore imunitného systému, čím zvyšuje odolnosť organizmu voči infekciám.
- Zdravie pokožky: Pomáha udržiavať zdravie pokožky a môže prispieť k zmierneniu prejavov starnutia pleti. Vitamín E je častou súčasťou kozmetických produktov.
- Zdravie srdca: Vitamín E môže prispievať k zdravému srdcu tým, že pomáha znižovať hladinu „zlého“ LDL cholesterolu a znižuje riziko vzniku aterosklerózy.
- Reprodukčné zdravie: Vitamín E je dôležitý pre správnu funkciu reprodukčného systému a môže prispieť k zdravému vývoju plodu počas tehotenstva.
Niektoré štúdie naznačujú, že vitamín E môže mať ochranný účinok proti niektorým typom rakoviny, avšak mnohé štúdie tieto informácie vyvracajú. Preto sú potrebné na potvrdenie týchto účinkov ďalšie štúdie. To isté platí aj o neuroprotektívnom účinku, ktorý môže pomôcť pri ochrane mozgu pred neurodegeneratívnymi ochoreniami, ako je Alzheimerova choroba.
Aké sú zdroje vitamínu E a kde sa nachádza?
Vitamín E sa nachádza v mnohých potravinách, pričom najbohatšími zdrojmi sú:
- rastlinné oleje – slnečnicový, olivový, kukuričný, repkový,
- orechy a semienka – mandle, kešu, lieskovce,
- zelená listová zelenina – špenát, kapusta, brokolica, rukola,
- vajcia,
- mlieko,
- avokádo,
- celozrnná múka.
Výživové doplnky a voľnopredajné lieky s vitamínom E
Siahnuť môžete tiež po výživových doplnkoch či voľnopredajných liekoch s obsahom vitamínu E. Obsahujú buď čistý vitamín E, alebo je súčasťou mnohých kombinovaných produktov. Vitamín E môže byť prospešný najmä pri zvýšenej fyzickej záťaži, na podporu imunity a pri prevencii chronických ochorení. Po odporúčaní lekára je určený aj ako doplnok liečby niektorých ochorení.
Prírodné vs. syntetické?
- Prírodné formy vitamínu E (D-alpha-tokoferol) sú považované za biologicky aktívnejšie, pochádzajú z rastlinných olejov.
- Syntetické formy (DL-alpha-tokoferol) sa vytvárajú v laboratóriach a sú menej účinné oproti prírodným.
Pred užívaním vitamínu E sa odporúčame poradiť s vaším lekárom/lekárnikom, nakoľko vitamín E môže interagovať s niektorými liekmi. Napríklad liekmi na riedenie krvi (antikoagulas) – nadbytok vitamínu E môže zvýšiť riziko krvácania.
Upozornenie: Článok má informatívny charakter a nenahrádza lekárske vyšetrenie alebo konzultáciu ohľadom vášho zdravotného stavu s lekárom alebo iným kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom. Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.
Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK519051/
https://www.solen.cz/pdfs/int/2011/12/02.pdf
https://www.solen.cz/pdfs/int/2003/02/04.pdf
https://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2001/11/03.pdf