Prejavy a príznaky potravinovej alergie – vie potrápiť dospelých, ale i deti
Mnoho ľudí to dobre pozná. Stačí pár zahryznutí, prípadne ochutnanie zakázanej potraviny a nepríjemné prejavy sú na svete. Potravinové alergie sú vo svete čoraz viac rozšírené a pozorné študovanie alergénov v jedálnych lístkoch reštaurácií stále častejšie. O ich vzniku, výskyte a prejavoch, ktoré môžu byť až život ohrozujúce, sa dočítate v ďalších riadkoch.
- Čo je to potravinová alergia?
- Ako vzniká potravinová alergia?
- Príznaky a prejavy potravinovej alergie
- Pozor na tieto potraviny!
- Vyšetrenie potravinovej alergie
- Liečba potravinovej alergie
Čo je to potravinová alergia?
Alergia na potraviny je nežiaduca odpoveď imunitného systému na prijaté potraviny. Jej výskyt sa každým rokom zvyšuje a označuje sa ako druhá vlna epidémie alergie. Aj napriek tomuto trendu sa odhaduje, že ňou v Európe a USA trpí len 3 – 6 % populácie. U detí do 5 rokov sa výskyt potravinovej alergie (PA) odhaduje na 6 – 8 %.
Čo, naopak, nie je potravinová alergia?
Potravinová alergia býva často zamieňaná s potravinovou intoleranciou, ktorá ale nie je spôsobená imunitnou odpoveďou organizmu, a nespôsobuje bezprostredné ohrozenie na živote. Intolerancia potravín je nežiaduca reakcia organizmu zväčša zapríčinená nedostatkom enzýmov potrebných na spracovanie určitých potravín alebo zložiek potravy. Prejavuje sa najmä tráviacimi ťažkosťami, no pri požití malého množstva jedla môže zostať bez príznakov. Najčastejšie sa v praxi stretávame s laktózovou intoleranciou, ale stále častejšie sa skloňuje histamínová intolerancia a tiež neceliakálna gluténová senzitivita, ktorá v súčasnosti ešte nie je úplne objasnená.
Ako vzniká potravinová alergia?
Riziko vzniku potravinovej alergie je vyššie u detí alergikov. V prípade, že trpia obaja rodičia potravinovou alergiou, je až 80 % pravdepodobnosť rozvoja PA u dieťaťa. Pokiaľ PA trpí iba jeden z rodičov, šanca na rozvoj potravinovej alergie u dieťaťa klesá na 40 – 50 %. U detí, ktoré v rodinnej anamnéze potravinovú alergiu nemajú, je takéto riziko v rozmedzí 20 – 30 %. Pri PA naše telo reaguje na nevyhovujúce potraviny tak, že zburcuje imunitný systém na obranu pred nimi. Pomocou IgE protilátok dochádza k vylučovaniu histamínu a iných obranných látok, čo sa prejavuje alergickými reakciami, ako je nádcha, slzenie očí, tráviace ťažkosti, svrbenie a iné. Známe sú tiež ako alergie včasného typu a prejavujú sa bezprostredne po konzumácii problémových potravín. Poznáme však aj non IgE alergie (oneskoreného typu), kedy je alergén rozpoznaný ako potenciálna hrozba až v priebehu tráviaceho procesu. Preto ich nástup nie je okamžitý, ale prejavujú sa až po niekoľkých hodinách, prípade dňoch.
Príznaky a prejavy potravinovej alergie
Prejavy alergie na potraviny bývajú rôzne, počnúc ľahkými, až po závažné, život ohrozujúce, tzv. anafylaktické reakcie. Anafylaxia je reakcia organizmu, ktorá vzniká nečakane, a môže končiť smrťou postihnutého. Takýto záver anafylaktickej reakcie je pomerne vzácny, ale riziko úmrtia sa zvyšuje s prítomnosťou niektorých rizikových faktorov, ako:
- alergia na arašidy a iné orechy,
- ochorenia, ako atopický ekzém, alergická nádcha,
- astma, hlavne neliečená,
- ochorenie srdcovo-cievneho systému,
- chronické (dlhotrvajúce) pľúcne ochorenie,
- anatomická nepravidelnosť v dýchacích cestách (napríklad hemangióm),
- užívanie niektorých druhov liekov (v liečbe srdcovocievneho systému – ACEI, betablokátory a iné),
- vzácne ochorenie, akým je mastocytóza (mastocyty sú bunky imunitného systému, ktoré sa pri tomto ochorení zmnožia v niektorých orgánoch alebo tkanivách, najčastejšie v koži).
Prejavy a celkový priebeh alergickej reakcie sa vekom menia. U dojčiat sa najčastejšie stretávame s tráviacimi ťažkosťami (napríklad brušné koliky, plynatosť, hnačka, vracanie) a atopickým ekzémom, následne s pribúdajúcim vekom sa pridružujú príznaky nádchy (opuch nosovej sliznice, kýchanie, svrbenie) či zápal očných spojoviek, neskôr sa pridáva sipot a v závere môže dôjsť až k vývinu bronchiálnej astmy.
Pozor na tieto potraviny!
Najčastejšími potravinovými alergénmi v detskom veku sú
- kravské mlieko,
- pšenica,
- vajcia,
- sója.
U väčších detí, dospievajúcich a dospelých predstavujú najväčšie riziko vzniku potravinovej alergie
- arašidy a iné orechy,
- zeler,
- morské plody,
- ryby a ďalšie.
Z dát zozbieraných za 15 rokov boli príčinou smrteľných anafylaktických reakcií vyvolaných jedlom až v 62 % arašidy alebo iné orechy, v 17 % kravské mlieko a v 7 % vajce.
Vyšetrenie potravinovej alergie
Prvým krokom je dôkladná anamnéza, a teda poskytnutie údajov o stravovaní spolu s údajmi o následných ťažkostiach. Dôležité je, po akom čase od kontaktu s potravinou sa ťažkosti objavili, či sa jednalo o surovú alebo tepelne spracovanú potravinu, či došlo k požitiu alebo len ku kontaktu s potravinou. Dôležité sú ale aj ďalšie faktory, ako fyzická záťaž v danom období, stres, užívané lieky, vírusové ochorenia, výskyt alergie v rodine a podobne. Ak je na základe uvedeného možné, že sa jedná o alergiu, nasleduje eliminačná diéta (vyradenie jednej potraviny, ktorú považujeme za alergén) a vedenie podrobných záznamov o stravovaní.
Ďalším krokom je pri pochybnostiach návšteva špecializovaného pracoviska. Tu sa môžete stretnúť s kožnými testami, kde sa na vnútornú stranu predlaktia pomocou sterilnej ihly vpraví do kože alergén (látka, ktorá môže potenciálne spôsobovať alergickú reakciu). Po približne 15 minútach sa na základe veľkosti pupenca vyhodnotí reakcia. K testovaniu sa môžu použiť surové potraviny, tepelne spracované alebo extrakty potravín. Pred testovaním je nevyhnutné vysadiť antihistaminiká (lieky tlmiace alergické prejavy).
Ďalšou vyšetrovacou metódou je napríklad laboratórne stanovenie hladiny protilátok proti jednotlivým alergénom, cielené vystavenie pacienta alergénom a iné.
Liečba potravinovej alergie
Základným pilierom liečby PA je vyhýbanie sa spúšťačom reakcie. V dospelosti je zväčša PA definitívna, u detí môže dôjsť k obnoveniu tolerancie problémových potravín.
V liečbe alergickej reakcie sa podľa závažnosti uplatňujú antihistaminiká, prípadne kortikoidy, pri hroziacej anafylaxii tiež adrenalín.
Zaujímavou možnosťou je alergénová imunoterapia. Táto liečba spočíva v podávaní malého množstva alergénov postihnutej osobe, v snahe docieliť možnú konzumáciu spúšťačov či už s obmedzeniami (po konzumácii istého množstva potraviny nastane alergická reakcia) alebo bez obmedzení (postihnutý môže konzumovať akékoľvek množstvo problémovej potraviny).
Liečba potravinovej alergie patrí do rúk lekára.
Vedeli ste,...
...že v ojedinelých prípadoch stačia na vyvolanie alergickej reakcie výpary z tepelného spracovania problémových potravín, ako napríklad ryby?
Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa alebo návod na používanie.
Zdroje:
https://medicinapropraxi.cz/pdfs/med/2016/05/07.pdf
https://www.solen.sk/storage/file/article/6508a81d9a2331d32a57f01ea051dbc7.pdf
https://www.solen.sk/storage/file/article/1d803f877542509865a6b8c05f4f7c6c.pdf
https://www.medirex.sk/blog/mam-potravinovu-alergiu