Poznáte to. Plávate v mori, keď zrazu zacítite nepríjemný pocit štípania, pálenia a svrbenia na koži. V panike bežíte von z vody a zamýšľate sa, čo sa asi stalo a ako si pomôcť. Medúzy, fascinujúce morské živočíchy, sa nachádzajú aj na pobrežiach populárnych dovolenkových destinácií. Klimatické zmeny neustále ovplyvňujú faktory dôležité pre prežitie medúz, ako teplotu vody, slanosť a dostupnosť živín. Stretnutia ľudskej populácie užívajúcej si teplé slnečné lúče na dovolenkách s týmito morskými zázrakmi sú tak čím ďalej, tým častejšie. Prečo vás medúzy popŕhlia a ako si po popŕhlení pomôžete? Poďme sa spolu na to pozrieť.
- Medúzy a ich výskyt
- Príčina popŕhlenia medúzou
- Príznaky pri popŕhlení medúzou
- Liečba - prvá pomoc pri popŕhlení
- Preventívne opatrenia
- Kedy k lekárovi?
Medúzy a ich výskyt
Existuje okolo 2000 druhov medúz, ktoré sú schopné žiť v rôznorodých prostrediach. Či už sú to studené arktické vody alebo teplé tropické moria, medúzy sú schopné spokojne nažívať skoro všade. Niektoré druhy sa našli až v hĺbke 8000 m. Tieto živočíchy majú dve vývinové štádiá: polypové a medúzové. Po stretnutí vajíčka a spermie sa vytvorí larva, ktorá sa pohybuje voľne vo vode, dokiaľ sa neprichytí k nejakému povrchu. Tvorí sa polyp, ktorý formuje kolónie. Polypy sa postupne po dozretí odtrhnú a dostávajú sa do štádia medúzy, voľne pohybujúcej sa v mori. Aj tie najmenšie larvy a medúzky majú chápadlá, ktoré sú schopné nás popŕhliť. Na pobrežiach Severnej Ameriky a Európy najčastejšie vidíme Tanierovku ušatú, ktorej popŕhlenie sprevádzajú len mierne príznaky.
Príčina popŕhlenia medúzou
Medúzy nemajú mozog, ich prežitie zabezpečujú nervové receptory schopné detegovať pach, svetlo a tlak. Až 95 % ich tela tvorí voda. Ich chápadlá obsahujú pŕhlivé bunky knidocyty. V priebehu sekundy pri mechanickom alebo chemickom podráždení sa do bunky nahrnie voda a z pŕhlivých buniek sa vystrelí bodák s neurotoxínom.
Popŕhlenie medúzou však nemôžeme brať osobne. Je to ich prirodzený mechanizmus voči akémukoľvek živočíchovi, ktorý pre nich predstavuje nebezpečenstvo alebo potravu. Pri popŕhlení sa do kože uvoľnia aj enzýmy, ktoré priamo poškodzujú tkanivo. Kvôli prechodu serotonínu a histamínu do zasiahnutej kože človek pociťuje bolesť, rozšíria sa cievy v jeho koži a toxín sa tak rýchlejšie vstrebáva a účinkuje.
Príznaky pri popŕhlení medúzou
Po prechode neurotoxínu do kože môžeme pociťovať tieto príznaky:
- pulzujúca bolesť v mieste popŕhlenia,
- žihľavka (kožná alergická reakcia spojená so začervenaním),
- svrbenie, opuch a pľuzgiere.
Príznaky popŕhlenia sú individuálne a závisia od viacerých faktorov, ako je napríklad druh medúzy, veľkosť popŕhlenej plochy, množstvo toxínu a citlivosť jedinca na popŕhlenie. Po popŕhlení niektorými druhmi medúz sa môžu vyskytnúť aj celkové príznaky, ako napr. zvýšená teplota, nevoľnosť, vracanie, v závažných prípadoch až svalové kŕče či ťažkosti s dýchaním.
Vedeli ste, že...?
...existuje druh medúzy žijúcej v Austrálii nazývaný Irukandji? Tento druh je maličký ako ľudský palec, ale jeho jed je jedným z najjedovatejších. Spôsobuje bolestivé príznaky, ako:
- extrémne svalové kŕče a bolesti,
- bolesť hlavy,
- vracanie,
- nevoľnosť,
- pálenie kože,
- dýchacie ťažkosti,
- zvýšenie krvného tlaku.
Príznaky môžu pretrvávať až dva týždne a lekári nemajú žiaden protijed. Bohužiaľ, takéto popŕhlenie môže skončiť až smrťou.
Liečba – prvá pomoc pri popŕhlení
Aj keď medúza zomrie, pŕhlivé bunky si zachovávajú svoju pŕhliacu schopnosť. Dôležitým krokom je odstrániť zvyšné časti medúzy nalepené na koži.
Miesto neoplachujte čistou sladkou vodou ani na neho nemočte, nakoľko pŕhlivé bunky sa otvárajú vďaka zmene rovnováhy osmotického tlaku. Keďže sú bunky zvyknuté na slanú vodu, pri oplachovaní vodou zo sprchy či močom sa otvoria a budú naďalej pŕhliť. Vhodné je preto na opláchnutie použiť slanú vodu z mora alebo ocot. Zvyšné chápadlá môžete odstrániť napr. pinzetou (nikdy sa ich nedotýkajte holými rukami).
Potom popŕhlené miesto ponorte do veľmi teplej vody na 20 - 30 minút na zmiernenie bolesti. Použiť môžete aj horúce obklady z bavlnených utierok či uterákov, ktoré vaša koža dokáže tolerovať.
Miesto nešúchajte, neškriabte ani inak nedráždite, môžete len zhoršiť popŕhlenie a príznaky.
Na jemné popŕhlenia proti bolesti vedia pomôcť aj studené obklady a bežne dostupné analgetiká. Vhodné sú aj antihistaminiká, ktoré pomôžu pri nepríjemnom svrbení a alergickej reakcii – buď na lokálne použitie vo forme gélov alebo celkovo účinkujúce pri výraznejších príznakoch.
Počuli ste, že amoniak v moči neutralizuje toxín z medúzy, a preto treba miesto omočiť? Dnes to už považujeme za mýtus. Na základe príjmu tekutín daného človeka sa moč približuje zložením sladkej čistej vode, ktorá popŕhlenie vie aj zhoršiť. Amoniak však vie pomôcť pri alergických reakciách a svrbení, preto sa pridáva do niektorých mastí a gélov proti poštípaniu hmyzom. Po poriadnom ošetrení miesta je vhodné miesto natierať aj prípravkom s obsahom amoniaku, ktoré pomôže zmierniť lokálnu alergickú reakciu a s ňou spojené svrbenie.
Preventívne opatrenia
Vždy sa informujte na pláži o nebezpečiach a pozorne sledujte výstražné značenia. Noste vodeodolné topánky na chodenie po plytkých brehoch a na kúpanie môžete použiť aj oblečenie do vody z lycra materiálu. Pri vchádzaní do vody vytvárajte nohami pohyb, aby ste odplašili plávajúce medúzy. Nikdy nechytajte vyplavené medúzy na pláži, ani za ich „hlavu“ – teda časť, ktorá sa podobá na klobúk. Mnohé medúzy majú pŕhlivé bunky nielen na chápadlách, ale aj na ich klobúkovitej hlave.
Kedy k lekárovi?
Vyhľadajte pomoc lekára, ak:
- bolesť dlhšie pretrváva,
- vás medúza popŕhlila na veľkej časti tela, tvári alebo genitáliách,
- pociťujete symptómy zodpovedajúce vážnej alergickej reakcii, ako dýchacie ťažkosti, bolesť na hrudi, výrazné opuchy a krvácanie, vracanie a stratu vedomia.
Upozornenie: Článok má informatívny charakter a nenahrádza lekárske vyšetrenie alebo konzultáciu ohľadom vášho zdravotného stavu s lekárom alebo iným zdravotníckym pracovníkom. Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.
Zdroje:
https://ocean.si.edu/ocean-life/invertebrates/how-do-jellyfish-sting
https://animals.howstuffworks.com/marine-life/jellyfish.htm
https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%BDahav%C3%A1_bu%C5%88ka
https://www.bioexpedition.com/jellyfish/facts-about-jellyfish/
https://www.webmd.com/first-aid/jellyfish-stings-treatment