Potničky, alebo ľudovo povedané vyrážky z tepla, patria medzi najčastejšie kožné problémy. Častejšie postihujú dojčatá a malé deti, ale môžu sa objaviť aj u dospelých. Nie je to životu nebezpečné ochorenie, ale vie človeka potrápiť. Ako vznikajú, aké sú príčiny vzniku a aká je ich liečba, vám prezradíme v článku.
- Vznik a príčiny vzniku potničiek
- Ako potničky vyzerajú?
- Liečba potničiek u dospelých
- Ako predchádzať potničkám?
- Kedy k lekárovi?
Vznik a príčiny vzniku potničiek
Najčastejšie sa objavujú v letných mesiacoch, pretože sa viac potíme. Keď sa príliš potíte, kanáliky potných žliaz v pokožke sa upchajú. To spôsobí, že pot presakuje do okolitého tkaniva, čo vedie k jeho podráždeniu, a tým k vzniku potničiek. U dospelých sa zvyčajne objavujú v kožných záhyboch a tam, kde sa oblečenie trie o kožu. U dojčiat na najčastejšie vyskytujú na krku, ramenách, podpazuší, hrudníku a aj v plienkovej oblasti. Potničky zvyčajne vymiznú do 2 až 3 dní.
Prečítajte si viac o potničkách (a zapareninách) u detí.
Ako potničky vyzerajú?
Prejavujú sa malými začervenanými vyrážkami. Postupne sa menia na malé pupienky naplnené čírou tekutinou. Vyrážky môže sprevádzať nepríjemný pocit svrbenia, začervenanie alebo mierny opuch. Časom prasknú a uschnú a pokožka pod nimi sa postupne odlupuje a po niekoľkých dňoch sa zahojí. Môžu sa objaviť na akejkoľvek časti tela a nie sú prenosné.
Liečba potničiek u dospelých
Neexistuje žiadna štandardná liečba, ktorá by vás potničiek zbavila. Zvyčajne sa stav zlepší, keď sa vaša pokožka ochladí, a nebudete sa vystavovať teplu, ktoré ich spôsobilo. Na úľavu môžete urobiť toto:
- dajte si studenú sprchu alebo kúpeľ,
- presuňte sa na chladnejšie miesto,
- noste menej vrstiev oblečenia,
- noste vzdušné bavlnené oblečenie,
- vyhýbajte sa pobytu na slnku,
- postihnuté miesto si neškriabte a udržiavajte ho suché.
Ak bude svrbenie neúnosné, môžete si na postihnuté miesto aplikovať gély s obsahom antihistaminík (Fenistil gél, Psilo-Balsam), alebo si prikladať obklady, napr. z rumančeka alebo repíka. Prípadne si môžete v lekárni kúpiť tablety s obsahom antihistaminík na zmiernenie výrazného svrbenia.
Nepoužívajte krémy a masti, ktoré udržujú pokožku vlhkú. Vynechajte aj prípravky, ktoré upchávajú póry. Na hygienu by sa mali používať nedráždivé a neparfumované mydlá alebo sprchové gély.
Ako predchádzať potničkám?
Vyhýbajte sa pobytu v horúcom a vlhkom prostredí. Snažte sa zostať v pohode a vyhnúť sa nadmernému poteniu. Tu sú niektoré tipy, ktoré vám môžu pomôcť:
- noste ľahké voľné bavlnené alebo ľanové oblečenie,
- ak sa spotíte, vždy sa prezlečte,
- ak je to možné, ochlaďte sa napr. studenou sprchou, klimatizáciou alebo ventilátorom,
- ak potrebujete niečo robiť vonku, robte to, až keď sa ochladí.
Kedy k lekárovi?
Ak máte príznaky, ktoré trvajú dlhšie ako niekoľko dní, alebo sa vám zdá, že sa vyrážka zhoršuje (mokvanie alebo hnisanie), navštívte lekára.
Upozornenie: Článok má informatívny charakter a nenahrádza lekárske vyšetrenie alebo konzultáciu ohľadom vášho zdravotného stavu s lekárom alebo iným zdravotníckym pracovníkom. Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.