Zdravé kosti, svaly a kĺby sú základ, na ktorom stojí funkčný pohybový aparát. Zobúdzate sa so stuhnutým krkom? Často vás „seká“ v krížoch? Alebo milujete fitness a radi by ste sa vyhli svalovici po tréningu? Máme pre vás pár tipov, ako týmto bolestiam predchádzať, či ako ich zmierniť.
- Čo pomáha na bolesti svalov a kĺbov?
- Prevencia je najlepšia obrana
- Ach, tie kríže!
- Prvá pomoc
- Teplo či chlad?
Čo pomáha na bolesti svalov a kĺbov?
Bolesti kĺbov a svalov riešime v závislosti od ich pôvodu:
- perorálnymi liekmi proti zápalu a bolesti,
- lokálne prostredníctvom gélov a náplastí,
- myorelaxanciami (liekmi používanými na uvoľnenie svalstva),
- preventívne, užívaním výživových doplnkov podporujúcich zdravie kostí, svalov a kĺbov.
Prevencia je najlepšia ochrana
Turista, záhradkár alebo športovec, nikoho nepoteší, ak sa musí svojej záľuby vzdať kvôli prenikavej bolesti. Na prevenciu a udržanie zdravých kĺbov je vhodná kĺbová výživa s obsahom chondroitínu, glukozamínu, kolagénu a MSM (metylsulfonylmetán). Ako fungujú? Všetky spomenuté látky vyživujú kĺbovú chrupavku, a tak pôsobia priamo v mieste bolesti. Zdravým a pevným kostiam napomôže kombo vitamínu D, K2 a vápnika.
Ach, tie kríže!
Počuli ste už o guajfenezíne? Je to liečivo, ktoré pôsobí uvoľňujúco na svaly. Nachádza sa napríklad v jednozložkovom lieku Gauajacuran či v kombinovanom lieku s názvom Ataralgin, ktorý má okrem myorelaxačného účinku aj vplyv na tlmenie bolesti. Guajfenezín sa používa na riešenie všetkých stavov zahŕňajúcich bolesti svalstva, od stuhnutého krku až po seknuté kríže. Dá sa použiť aj na zníženie úzkosti a pri liečbe vlhkého kašľa, avšak môže spôsobiť ospalosť, preto si pri jeho užívaní dávajte pozor počas riadenia motorových vozidiel.
Prvá pomoc
Pri akútnej bolesti siahnite po liekoch s obsahom ibuprofénu, naproxénu či diklofenaku. Zmierňujú nepríjemné pocity a uľavia aj od zápalu.
Ak viete určiť miesto bolesti, napr. trpíte natiahnutým svalom, šľachou alebo boľavým kĺbom, výhodné sú pre vás lokálne prípravky v podobe gélov a náplastí. Lokálne liekové formy sú v takom prípade lepšou voľbou preto, že nezaťažujú tráviaci trakt, znižuje sa riziko vzájomnej interakcie s inými liekmi a pri niektorých prípravkoch určite tiež oceníte okamžitý chladivý efekt po nanesení na postihnuté miesto.
Na liečbu svalovice po obzvlášť intenzívnom tréningu sú vhodné perorálne lieky, ktoré sú dostupné v podobe tabliet alebo kapsúl (napr. Voltaren rapid 25 mg, Ibalgin rapid caps 400 mg).
Teplo či chlad?
Úľavu od svalovice, bolestivo natiahnutého svalu, či zraneného kolena vám môže priniesť liečba chladom. V prípade, že chcete použiť ľad, neprikladajte ho priamo na pokožku, ale obaľte ho kusom textílie, napríklad uterákom. Bolestivé miesto môžete takto chladiť niekoľkokrát denne. Účinné je aj sprchovanie postihnutých miest studenou vodou. Na trhu je tiež viacero prípravkov vo forme spreja s obsahom syntetického ľadu, čo je skvelou voľbou všade tam, kde nie je po ruke mraznička, či sprcha.
Naopak, ak vás trápi nepríjemné seknutie, siahnite po suchom teple, napríklad v podobe hrejivých náplastí s obsahom kapsaicínu. Vyhnite sa ale teplému kúpeľu, ktorý by mohol váš problém ešte zhoršiť.
Kedy k lekárovi?Ak máte okrem bolesti kĺbu aj opuch, začervenanie či vyššiu teplotu opuchnutého miesta, zbystrite pozornosť. Môže sa jednať o poranenie kĺbu, prípadne jeho infekciu. Lekára je potrebné vyhľadať aj vtedy, ak po niekoľkých dňoch samoliečby nedôjde k zmierneniu príznakov, prípadne sa príznaky zhoršia. |
Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa alebo návod na použitie.