Koža je najväčší orgán ľudského tela. Ako prvá prichádza do kontaktu s vonkajším prostredím. Vplývajú na ňu rôzne fyzikálne a chemické faktory, ktoré môžu spôsobiť jej poškodenie. Medzi častý problém, ktorý nás trápi najmä v jesenných a zimných mesiacoch, patrí suchá pokožka. Ak dochádza k jej pravidelnému vysúšaniu, koža začne praskať. Ako si s týmto problémom poradiť, sa dočítate v článku.
- Čo je suchá koža?
- Príčiny praskania kože
- Ako na popraskanú kožu?
- Prevencia praskania kože
- Kedy k lekárovi?
Čo je suchá pokožka?
Je to stav, kedy je koža na dotyk drsná, citlivá, začervenaná, svrbí, môže aj páliť. Na jej povrchu sa tvoria šupinky, trhlinky a drobné ranky. Nadmerné vysúšanie pokožky vedie k poškodeniu kožnej bariéry a následne k jej praskaniu. Tento problém trápi mnoho ľudí, predovšetkým však majiteľov citlivej pokožky a detí. Na praskanie sú náchylnejšie ruky, prsty na rukách, oblasti okolo nechtov, ale aj chodidlá – najmä päty.
Príčiny praskania kože
Najčastejšou príčinou je spomínaná suchá pokožka. Medzi ďalšie príčiny patria:
- dehydratácia organizmu (nedostatok vody v organizme),
- častý kontakt pokožky s vodou, čo vedie k jej vysúšaniu,
- nesprávna starostlivosť o kožu (nepoužívanie hydratačných krémov),
- používanie chemikálií (saponát, čistiace a dezinfekčné prostriedky a pod.),
- vek (vekom sa znižuje množstvo kolagénu, pokožka sa stáva tenšia a náchylnejšia na vysúšanie),
- genetika (niektorí sa už narodili s citlivou a suchou kožou),
- počasie (chladné, veterné a mrazivé),
- dlhodobý pobyt na slnku (spôsobuje extrémne vysušenie a podráždenie pokožky),
- nežiaduce účinky liekov (napr. retinoidy na liečbu akné majú vysušujúci účinok),
- niektoré kožné a celkové ochorenia (ekzém, kontaktná dermatitída, psoriáza, mykóza – hlavne v oblasti medzi prstami na nohách, ochorenia štítnej žľazy, cukrovka a pod.).
Ako na popraskanú kožu?
Ak stav nie je závažný, s popraskanou kožou si viete poradiť aj doma.
Najdôležitejšia je pravidelná starostlivosť a hydratácia. Suchá pokožka je jedným z dôvodov popraskania, preto je potrebné udržiavať ju dostatočne vyživenú a hydratovanú.
Siahnite po prípravkoch, ktoré obnovujú kožnú bariéru, a pôsobia hydratačne. Obsahujú aktívne látky, ako: bambucké maslo, kyselina hyalurónová, kyselina mliečna, urea (močovina), lanolín (vosk), glycerín, ceramidy, aloe vera, olivový olej, jojobový olej.
Pri veľmi suchej pokožke je vhodné zvoliť hutnejší krém. Na ruky sú dostupné aj vodoodolné a rýchlo sa vstrebávajúce krémy. Na chodidlá sú vhodné prípravky s keratolytickým účinkom (napr. kyselina salicylová), ktoré odstraňujú nadmernú zrohovatenú kožu. Taktiež nezabúdajte na exfoliáciu (odstránenie odumretých buniek), napr. vo forme masiek, peelingov, exfoliačných ponožiek. V prípade kožných ochorení siahnite po prípravkoch bez parfumov a iných látok, ktoré vám môžu spôsobiť podráždenie
Na ošetrenie drobných prasklín môžete použiť vazelínu. Má výborné hydratačné a hojace účinky. Vyskúšať tiež môžete prípravok Urgo Filmogel Praskliny – po aplikácii na postihnuté miesto vytvorí vodoodolnú ochrannú vrstvu, chráni ho pred vonkajšími vplyvmi, vytvára priaznivé podmienky pre tzv. vlhké hojenie rán, vďaka čomu dochádza k rýchlejšiemu zahojeniu. Je vhodný aj na zádery okolo nechtov. Ak ide o veľké praskliny, vyhnite sa močovine (uree), lebo vás môže nepríjemne štípať. (Prípravky sa nanášajú len v prípade nekrvácajúcich a neinfikovaných prasklín či trhliniek.)
Hydratačné krémy a prípravky by mali byť súčasťou vašej každodennej rutiny. Hutnejšie a mastnejšie produkty sa odporúča aplikovať najmä večer.
Praskanie kože na rukách, prstoch rúk a okolo nechtov
Suché ruky trápia snáď každého z nás. Sú v neustálom kontakte s vodou a čistiacimi prostriedkami, ktoré ich dráždia. Pri nadmernom vysušení dôjde k praskaniu kože, čo vám môže spôsobiť nepríjemnosti v bežnom fungovaní.
Dôležitá je prevencia. Na ruky si pravidelne nanášajte krém, hlavne po kontakte s horúcou vodou, pred aj po pobyte vonku. V chladnom počasí si chráňte ruky rukavicami. Ak pracujete s chemikáliami, nezabúdajte na ochranné prostriedky (rukavice). Doprajte si hydratáciu vo forme masky na ruky, ktorá im dodá potrebné živiny.
V prípade výraznejších problémov siahnite po mastnejšom a hutnejšom kréme alebo vazelíne, ktorý naneste v hrubej vrstve na bolestivé miesta, následne zabaľte do gázy (obväzu alebo bavlnených rukavíc) a nechajte pôsobiť počas noci.
Nezabúdajte ani na kožtičku okolo nechtov. Dôležité je vyhnúť sa jej strihaniu a trhaniu. Stačí ju šetrne zatláčať a nezabúdať na jej hydratáciu v podobe krémov. Popraskaná kožtička býva nielen estetický, ale aj bolestivý problém.
Praskanie kože na chodidlách a pätách
Suché päty sú strašiakom najmä počas letného obdobia, kedy odhaľujeme chodidlá. K praskaniu dochádza predovšetkým na miestach, ktoré sú vystavené vysokému tlaku pri chôdzi. Koža na chodidlách nemá mazové žľazy, čo vedie k jej vysúšaniu. Príčinou vzniku suchej a stvrdnutej kože je genetika, vek, nevhodná obuv (úzke topánky, podpätky), ploché nohy, tehotenstvo, horúca voda, chladné počasie a suchý vzduch, ale aj iné ochorenia (kožné, cukrovka...).
Praskliny sú veľmi nepríjemné a hlavné bolestivé. Ak prasknú, dôjde k vzniku fisúr (trhlín), ktoré spôsobujú krvácanie, zápal, opuch a pod. Preto nepodceňujte prevenciu. Dôležitá je pravidelná hydratácia prostredníctvom vhodných hydratačných krémov na chodidlá. Taktiež môžete siahnuť po regeneračnej maske na chodidlá.
Na zmäkčenie kože pomáha soľný kúpeľ. Odstrániť stvrdnutú kožu môžete pomocou pemzy, pilníka na chodidlá alebo rašple na päty. Avšak buďte opatrní, kožu neobrusujte až do krvi. Rovnaký účinok majú aj tzv. exfoliačné ponožky (návleky). Na ošetrenie jemných trhlín je vhodná vazelína.
Prevencia praskania kože
Aby ste pokožku udržali v dobrom stave a predišli tak vzniku problémov vo forme jej popraskania, je dôležité dodržiavať niekoľko nasledujúcich odporúčaní.
- Dodržiavajte pitný režim (kvôli dostatočnej hydratácii),
- používajte zvlhčovače vzduchu (najmä počas zimy, kedy je suchší vzduch),
- pokožku pravidelne premasťujte,
- obmedzte používanie kozmetiky, ale aj mydiel s množstvom chemických a iných zložiek, ktoré vedú k vysúšaniu,
- chráňte sa pred slnečným žiarením používaním prípravkov s ochranným faktorom,
- vyhýbajte sa príliš horúcej vode, napríklad počas sprchovania či umývania riadu,
- používajte jednorazové rukavice pri práci s chemikáliami (čistiace prostriedky),
- v zimnom období si chráňte ruky nosením rukavíc,
- starostlivosť venujte aj chodidlám – noste vhodnú a správne zvolenú obuv, pravidelne si meňte ponožky, ktoré by mali obsahovať čo najvyšší podiel bavlny, na prevenciu mykóz používajte na to určené prípravky, a pod.
Kedy k lekárovi?
Aj popraskaná koža vám môže spôsobiť nepríjemnosti vo forme rôznych infekcií (narušená kožná bariéra je náchylnejšia na prienik baktérií do kože), bolesti, krvácania, tvorby jaziev a iných horších poškodení. Lekára vyhľadajte, ak pozorujete známky infekcie, alebo ak vám domáca liečba nezaberá ani po dvoch týždňoch.
Pred použitím ktoréhokoľvek produktu si pozorne prečítajte písomnú informáciu a návod na používanie.