Každý z nás je občas smutný a má zlú náladu. To je úplne v poriadku. Smútok je bežnou súčasťou života. Problém nastáva vtedy, ak tieto pocity pretrvávajú príliš dlho, a sú tak intenzívne, že vás ovplyvňujú v bežnom fungovaní. V tomto prípade môže ísť o depresiu.
Čo je to depresia?
Depresia je psychická porucha, ktorá sa prejavuje dlhodobým pretrvávaním negatívnych myšlienok a emócií. Tie narúšajú náladu, kogníciu (schopnosť vnímať okolitý svet) a konanie. Depresívna nálada sa líši od smútku tým, že je intenzívnejšia a hlbšia ako smútok, trvá dlhšie obdobie (viac ako 2 týždne) a nepriaznivo ovplyvňuje bežné fungovanie človeka. Výskyt depresie je 2x vyšší u žien ako u mužov a najčastejšie sa objavuje medzi 40. a 55. rokom života.
Príčiny depresie
Najpravdepodobnejší dôvod vzniku depresie je znížená dostupnosť neurotransmiterov (nervových prenášačov), ako je serotonín, noradrenalín a dopamín. Táto chyba môže byť vrodená, a teda geneticky podmienená, alebo získaná v skorom období detstva. Môže byť tiež vyvolaná graviditou, pôrodom, menopauzou alebo psychickou záťažou. Niekedy je potrebný pre vyvolanie depresie podnet s významným „depresogénnym“ potenciálom. Môže ísť o liekový (kortikoidy, interferóny), toxický (alkohol, stimulanciá), organický (choroba postihujúca niektoré časti mozgu – frontálny lalok, bazálne gangliá) alebo o psychologický (psychotrauma) podnet. Okrem toho môže vzniknúť aj ako vyústenie dlhotrvajúceho smútku.
Prejavy depresie
Prejavy depresie môžu byť rôzne, pričom zasahujú psychickú aj fyzickú stránku. Patria medzi ne:
- smutná, pesimistická nálada,
- poruchy spánku – problém so zaspávaním, s kontinuitou (stálosťou) spánku, predčasné prebúdzanie, ale aj zvýšená spavosť,
- únava,
- zhoršená pamäť,
- neschopnosť koncentrácie,
- problematické rozhodovanie sa,
- pocit úzkosti,
- myšlienky na sebapoškodzovanie, na samovraždu,
- pocit viny,
- znížené sebavedomie,
- znížená/zvýšená chuť do jedla, s čím súvisí chudnutie/priberanie,
- znížený prah bolesti,
- vyhľadávanie samoty,
- znížené libido (strata záujmu o sex).
Liečba depresie
Liečba depresie patrí do rúk lekára. Používajú sa na ňu antidepresíva – látky, ktoré zvyšujú hladinu spomínaných neurotransmiterov (serotonín, noradrenalín, dopamín). Dostupných je niekoľko druhov, ich výber záleží od viacerých faktorov.
Liečba depresie je dlhodobý proces, ktorý by mal trvať minimálne 6 – 9 mesiacov. Niekedy môže ísť aj o celoživotnú liečbu. Nástup účinku antidepresív je niekoľko týždňov, a preto treba byť trpezlivý. Presnú dĺžku liečby určí lekár na základe vývoja vášho zdravotného stavu. Dávkovanie liekov si nikdy neupravujte sami, ani neukončujte liečbu po zlepšení stavu bez povolenia lekára.
Aj napriek tomu, že liečba depresie patrí do rúk lekára, je možné ju podporiť aj inak ako liekmi. To isté platí aj v prípade, ak ide len o krátkodobé zhoršenie nálady, ktoré nie je tak intenzívne, aby vám bránilo v bežnom fungovaní. V prvom rade si treba uvedomiť, že depresia je len dočasný stav, ktorý je možné správnymi postupmi vyliečiť.
- Snažte sa robiť veci, ktoré vás nadmerne nezaťažujú a nevyčerpávajú, ale dokážu vás rozptýliť.
- Venujte čas aktivitám, ktoré sú vám príjemné. Môže ísť o sledovanie filmov/seriálov, čítanie kníh, kúpeľ či šport.
- Svoj voľný čas trávte v spoločností iných ľudí, neuzatvárajte sa do seba.
- Doprajte si pobyt v prírode, na čerstvom vzduchu.
- Dôležitú úlohu zohráva aj strava. Prospešný je zvýšený príjem vlákniny, omega-3 mastných kyselín, vitamínov (vitamín C, D a vitamíny B skupiny) a minerálov (hlavne zinok a horčík).
- Nepite alkohol. Ten zhoršuje depresiu a je nevhodný v kombinácii s antidepresívami.
Priaznivý účinok na psychiku majú aj niektoré bylinky, ako sú:
- valeriána lekárska, medovka lekárska, levanduľa lekárska, chmeľ obyčajný, ľubovník bodkovaný (označovaný aj ako prírodné antidepresívum), šafran siaty, rhodiola (rozchodnica ružová),
- a aminokyselina L-tryptofán.
Dostupné vo forme čajov alebo výživových doplnkov.
Upozornenie: O vhodnosti bylinných prípravkov (vrátane čajov) a iných výživových doplnkov počas liečby depresie je potrebné poradiť sa s lekárom. Je dôležité poznamenať, že ľubovník bodkovaný a L-tryptofán sa nesmú podávať spolu s antidepresívami, pretože stúpa riziko nežiaducich účinkov – tzv. serotonínového syndrómu. Ľubovník je navyše fotosenzitívny (v kombinácii so slnkom môže vyvolať nežiaduce kožné reakcie) a spôsobuje závažné interakcie s niektorými liekmi.
Dôležitou súčasťou liečby depresie je psychoterapia. V prípade ľahkej formy depresie je možné ju aplikovať bez liekov. Vo väčšine prípadov je však potrebná liečba antidepresívami, kedy má psychoterapia iba aditívny (prídavný) charakter. Psychoterapia pomáha človeku naučiť sa, ako sa vysporiadať s problémami v živote, a ako ich riešiť. Túto pomoc zabezpečuje psychológ, psychiater alebo liečebný pedagóg.
Kedy k lekárovi?
Včasná diagnostika ochorenia je veľmi dôležitá, aby sa mohlo začať s liečbou čo najskôr. Ak ide len o krátkodobé zhoršenie nálady, vplyvom určitých udalosti, vystačíte si s určitými režimovými opatreniami, resp. voľnopredajným sortimentom v lekárni, ako sú bylinky. V prípade, že sú vaše ťažkosti intenzívne a dlhodobé, vyhľadajte lekára. Neliečená depresia môže časom viesť k zníženej výkonnosti a celkovo zhoršiť kvalitu života.
Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa alebo návod na používanie.