Rozhodli ste sa, že chcete byť o trochu zdravší a začnete s cvičením. Váš prvý tréning bol vynikajúci a ste na seba naozaj hrdý. No len do nasledujúceho rána, keď vás tak bolia svaly, že ledva vstanete z postele. Pýtate sa sami seba: „Čo sa stalo? Urobil som niečo zle? Urobil som príliš veľa?“ Nedovoľte, aby vás bolesť svalov po tréningu odradila od cvičenia! V tomto článku obsiahneme to najdôležitejšie, čo potrebujete vedieť, aby bolestivosť svalov nenarušila váš cvičebný program.
- Čo je svalovica?
- Je svalovica znakom „dobrého“ tréningu?
- Ako sa rýchlo zbaviť svalovice?
- Existuje prevencia svalovice?
Čo je svalovica?
Svalovicou sa ľudovo označuje pocit stuhnutosti a bolesti svalov, ktoré začínajú po cvičení. Zvyčajne začína deň alebo dva po tréningu, počas cvičenia ju neucítite. Odborný termín pre svalovicu je svalová horúčka alebo oneskorená svalová bolestivosť.
Svalovicu spôsobuje cvičenie s vysokou intenzitou, kedy vznikajú mikroskopické trhliny vo svalových vláknach. Telo reaguje na poškodenie zápalom, čo vedie k oneskorenej svalovej bolesti. Svalovica môže ovplyvniť takmer každého, od začiatočníkov až po elitných športovcov.
Je pravdivé všeobecne známe tvrdenie, ktoré spája svalovicu s kyselinou mliečnou?
Kedysi sa predpokladalo, že za svalovicu je zodpovedné nahromadenie kyseliny mliečnej vyvolanej cvičením, ale táto bežná predstava bola už vyvrátená.
Je svalovica znakom „dobrého“ tréningu?
Nie. Mnohí ľudia si myslia, že pokiaľ po tréningu nemáte intenzívnu svalovicu, tak nedosiahnete žiadne zlepšenie kondície. Samozrejme, keď začínate s novými cvičeniami alebo posúvate svoje hranice, je väčšia pravdepodobnosť, že dostanete svalovicu. Ale ak budete pravidelne cvičiť, vaše telo sa prispôsobí a aj bolesť bude menšia, čo však neznamená, že necvičíte dostatočne tvrdo.
Ako sa rýchlo zbaviť svalovice?
Keď máte svalovicu, môžete byť v pokušení odpočívať a vyhýbať sa akémukoľvek cvičeniu a pohybu, čo môže bolesť len zhoršiť. Prospešným však môže byť jemný pohyb počas dňa. Neurýchli to vaše zotavenie, ale môže zmierniť bolesť. Skúsiť môžete jogu, chôdzu, bicyklovanie alebo plávanie s nízkou až strednou intenzitou.
Čas je jedinou liečbou svalovice.
Podniknúť však môžete efektívne kroky na zmiernenie bolesti a stuhnutosti svalov.
- Masáž do 3 dní od intenzívneho tréningu znižuje bolesť.
- Bolesť znižujú aj analgetiká (lieky na tlmenie bolesti).
- Lokálne (krémy, gély, masti), ale aj vo forme tabliet alebo kapsúl.
- Výhodou lokálnych liekov na zníženie bolesti je nanesenie výhradne na miesto postihnuté svalovicou. Najčastejšie obsahujú ibuprofén, diklofenak, indometacín.
- Svalové kŕče môžu zmierniť prípravky s obsahom magnézia.
- Prípravky s obsahom vitamínu C pomáhajú svaly regenerovať.
- Prípravky s obsahom vitamínu E svaly chránia.
- Pomôcť môže aj studený či teplý kúpeľ, ktorý zmierni bolesť a stuhnutosť svalov.
Existuje prevencia svalovice?
Svalovici sa úplne vyhnúť nedá, ale môžete podniknúť nasledujúce kroky na zníženie jej intenzity:
- ostávajte hydratovaní,
- spravte si strečing (natiahnutie svalov cvikmi podobnými joge) pred aj po tréningu,
- zvyšujte intenzitu cvičenia pomaly, ale isto.
![]() |
Kedy k lekárovi Lekára navštívte vtedy, keď vám bolesť zo svalovice bráni vykonávať bežné denné aktivity alebo trvá dlhšie ako 7 dní. |
Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa alebo návod na použitie.


