Problém so žltými a zdeformovanými nechtami nie je v období slnečných dní nič príjemné. Onychomykózy (plesne na nechtoch) sa veľmi jednoducho šíria obyčajným kontaktom. Pobyt na kúpaliskách či vo verejných sprchách je najčastejším zdrojom nákazy. Ako sa čo najúčinnejšie zbaviť plesní? Základom je prevencia.
- Čo sú plesne na nechtoch a ako sa prejavujú?
- Ako by sme mali liečiť pleseň na nechtoch?
- A čo staré známe babské rady, pomáhajú?
- Prevencia plesní
Čo sú plesne na nechtoch a ako sa prejavujú?
Mykotická infekcia nechtov, známa aj ako pleseň na nechtoch, je spôsobená hubovitými mikroorganizmami. Ide o mikroorganizmy, ktoré sa nachádzajú na vrchnej časti pokožky a šíria sa obyčajným kontaktom. Pre rozvoj ochorenia je prospešné vlhké prostredie, nedostatočne vysušená obuv a oblečenie.
Príznaky tohoto ochorenia sú rôzne a závisia od pôvodcu. Zo začiatku sa ochorenie nemusí nijako prejavovať. Vo väčšine prípadov sú postihnuté nechty nôh, hlavne na palci, prípadne na malíčku. Medzi najčastejšie prejavy patrí:
- zhrubnutie postihnutého nechtu,
- zmeny farby nechtu (žltá, biela alebo čierna),
- svrbenie a pľuzgiere,
- začervenanie okolo postihnutého miesta.
V niektorých prípadoch môže byť celá nechtová platnička oddelená od nechtového lôžka.
Kto by mal byť viac opatrný?
Na túto infekciu by si mali dávať väčší pozor ľudia s:
- vekom nad 60 rokov (starší ľudia majú zvyčajne oslabenú imunitu),
- poškodením alebo poranením nechtu,
- pridruženými ochoreniami (cukrovka, psoriáza, oslabená imunita),
- aktívnym životným štýlom (uzavretá obuv, verejné kúpaliska),
- nedostatočnou nechtovou hygienou.
Ako by sme mali liečiť pleseň na nechtoch?
Liečba tejto infekcie je zdĺhavá, môže trvať 6 až 12 mesiacov. Dlhodobo chorí ľudia sú zdrojom nákazy, ktorú šíria doma a na verejných priestoroch. Preto je dôležité toto ochorenie liečiť. Pri postihnutí nechtu sa často používajú liečivé laky alebo masti na nechty.
Liečivé laky obsahujú vlákna, ktoré sa po nanesení na postihnutý necht postupne uvoľňujú ďalšie dva týždne. Pred každou aplikáciou musíme postihnuté oblasti nechtu opilníkovať čo najdokonalejšie. Potrebné je odstrániť akúkoľvek povrchovú vrstvu, napr. kozmetický lak. Pilník, ktorý používame na choré nechty, sa nesmie použiť na zdravé nechty. Postihnuté nechty je potrebné pri odrastaní postupne odstrihávať. Ak liečivý lak nanášame na nechty rúk, treba zabrániť kontaktu s očami, ušami alebo sliznicami. Dostupné aj vo forme pera pre jednoduchšiu aplikáciu.
Pri mastiach platí nasledovné:
- masť nanesieme na postihnutý necht a prekryjeme na 24 hodín náplasťou,
- náplasť vymieňame každý deň, pričom počas výmeny nohu alebo ruku namočíme na 10 minút do teplej vody a zmäknutú časť nechtu odstránime škrabkou,
- po usušení liečeného nechtu opäť nanesieme krém a prelepíme ho novou náplasťou.
Kedy by sme sa mali obrátiť na pomoc lekára?
Samoliečba slúži hlavne na zvládnutie nekomplikovaných priebehov ochorenia. Pokiaľ ani po troch mesiacoch liečby voľnopredajnými produktami nedôjde k viditeľnému zlepšeniu postihnutého nechtu, mala by sa vyhľadať pomoc lekára. Samoliečbe by sa tiež mali vyhnúť pacienti s pridruženými ochoreniami (cukrovka, poruchy imunitného systému, psoriáza, vysoký krvný tlak).
A čo staré známe babské rady, pomáhajú?
Pri hľadaní rád na internete mnohokrát natrafíme na rôzne babské rady. Možný podporný a lokálne pôsobiaci účinok majú, ale neodporúča sa zanedbanie regulárnej liečby.
Cesnak, často odporúčaný pri liečbe plesní, je podľa nedávneho výskumu1 uvádzaný ako možná alternatíva pri liečbe onychomykóz.
Postup liečby cesnakom: dvakrát denne si prikladať plátok cesnaku na postihnutý necht
Prevencia plesní
- Pacienti by mali zvýšiť opatrnosť pri nosení obuvi, hlavne v rizikovejších miestach, ako sú verejné bazény, fitness centrá, sauny, atď. Najlepšie je používať vždy vlastnú obuv a uterák.
- Taktiež je dôležité častejšie dezinfikovať uzavretú nepriedušnú obuv, ktorá sa pravidelne používa pri športe.
- Treba dbať na dostatočnú hygienu nôh, používať vzdušnú obuv a bavlnené ponožky.
- Počas celej doby rastu nového nechtu a po ukončení liečby by sa mali aplikovať ochranné lokálne antimykotické prípravky.
Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa alebo návod na použitie.
1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6865177/